Arcyważne

Napisał Dział: Arcyważne

summerbook

Za oknem upał, w rozmowach coraz częściej przewija się hasło „zajmę się tym po urlopie”, w komunikacji miejskiej nie widać grupek dzieciaków z plecakami, jednym słowem: wakacje! To właśnie ten tajemniczy okres w ciągu roku, kiedy to staramy się nadrobić wszystkie czytelnicze zaległości i czasami nawet nam się to udaje. Jeśli ktoś zastanawia się, z jakimi lekturami warto spędzić wolne chwile, ta wakacyjna lista powinna mu pomóc w wyborze.

Poniższe tytuły znajdziecie w promocji na Cdp.pl! - https://cdp.pl/kawerna-poleca

Napisał Dział: Arcyważne

shadow

Wraz z premierą ostatniej części filmowego „Hobbita” nastąpił moment, w którym wytwórnia New Line Cinema nie może już zekranizować żadnej książki, której akcja toczy się w Śródziemiu. Biorąc pod uwagę wartość marki, szefowie NLC raczej nie są z tego powodu szczęśliwi. Na pewno musiał więc ich zainteresować fakt, że J. R. R. Tolkien po wydaniu „Władcy Pierścieni” rozpoczął pisanie jego kontynuacji!

Powieść miała nosić tytuł „Nowy Cień”, nigdy jednak nie została ukończona. Jak pisał o niej Tolkien w jednym z listów:

Napisała Dział: Arcyważne

Lem 6

Lem był geniuszem i każdą oraz każdego, kto temu zaprzeczy, skłonna będę zaprosić do pogawędki na nieubitej ziemi. Ilekroć myślę bowiem o tym, co nam po Lemie pozostało, uderza mnie to, jak rzadko się zdarza, by ewolucja doprowadziła do osadzenia tak licznych talentów w jednym ciele. Z pewnością jest bowiem wielu znawców fizyki, mających mgliste pojęcie o literaturze; wielu znakomitych lekarzy, niewiele robiących sobie z filozofii oraz wiele literackich talentów, które mimo wspaniałego warsztatu, mało mają do przekazania. U Lema, pod jedną zaledwie czaszką, mieściło się tyle bardzo różnej wiedzy i talentów technicznych, medycznych, filozoficznych i literackich, że aż dech zapiera.

Jedną z licznych wisienek na wielopiętrowym torcie Lemowego geniuszu są jego neologizmy, których ogromną liczbę, niczym rodzynki w pysznym cieście, rozsypał po kartach swoich książek. Jedna z badaczek jego twórczości naliczyła ich około dwóch tysięcy. Największą ich kopalnią są książki: Bajki robotów, Cyberiada, Dzienniki gwiazdowe jednak niemała ich liczba pojawia się też i w innych dziełach, jak np. Powrót z Gwiazd, Solaris, Eden.