24 Mar Andrzej Sapkowski nie przypuszczał, że gra Wiedźmin osiągnie sukces

Napisał Dział: Gry Komentarze DISQUS_COMMENTS

EN 00909042 8927

Pisarz w wywiadach wielokrotnie wypowiadał się na temat gry „Wiedźmin” od CD Projekt RED, nie były to zazwyczaj przychylne wypowiedzi. Temat powrócił w rozmowie Sapkowskiego z brytyjskim portalem Eurogamer. Wywiad rozjaśnia kwestię postawy pisarza wobec trylogii CD Projekt RED. Okazuje się, że twórcy Geralta z Rivii nie wierzył w sukces gry.

Jego brak wiary w umiejętności i prace warszawskiego studia spowodowały, że nie żądał procentu z zysków, bo nie sądził, że gra wygeneruje jakiekolwiek dochody. Wziął jedynie oferowane mu przy pierwszych spotkaniach pieniądze za prawa do marki i pozwolił twórcom pracować nad grą oraz tworzyć zupełnie nowe historie i przygody w uniwersum „Wiedźmina”. Kwota otrzymana wówczas od autorów gry była „dobra jak na realia Polski w 1997 roku”, jak to określił w wywiadzie pisarz. Dalszy rozwój projektu niewiele go interesował, bo nie wierzył w sukces projektu gry, którą wówczas porównał do „głupiej marsjańskiej strzelanki”.

Andrzej Sapkowski podkreślił w rozmowie z Eurogamer, że efekty pracy i sukces CD Projekt RED pomogły mu, ale i on sam również bardzo pomógł twórcom, promując ich produkt swoim nazwiskiem i użyczając stworzonych przez siebie bohaterów.

Na zakończenie wywiadu Sapkowski podkreślił, że w przeciwieństwie do panującego przekonania, osobiście nie gardzi grami i graczami:

- To nie tak, że jak ich [gier] nie znam, to automatycznie nimi gardzę. Po prostu sam nie gram. Ale nie mam nic przeciwko grom i przeciwko graczom. Absolutnie nic.

Całą rozmowę Andrzeja Sapkowskiego z Robertem Purchese’m z Eurogamer możecie przeczytać pod tym adresem.

Źródło eurogamer.net

fot. Stefan Maszewski/REPORTER