10 Sty Wydawnictwo Vesper z gratką dla wielbicieli literatury grozy!

Napisał Dział: Książki Komentarze DISQUS_COMMENTS

vesper Frankenstein top1

Początek roku ze strony wydawnictwa być może nie będzie obfitował w spektakularne premiery, ale Vesper postanowił odświeżyć jeden z tytułów swojej serii Klasycznej Literatury Grozy i zgodnie z licznymi prośbami i sugestiami - wydać go w twardej, kolekcjonerskiej oprawie. Jest to "Frankenstein" Marry Shelley, wraz z dodatkami w postaci klasycznych nowel: "Pogrzeb" George’a Gordona Byrona i "Wampir" Johna W. Polidoriego oraz opowiastek niesamowitych Percy’ego Shelleya.

Dzieła te powstały - podobnie jak "Frankenstein" - jako pokłosie pewnego słynnego literackiego wieczoru, o którym szerzej napisał w posłowiu do książki Maciej Płaza, odpowiadający jednocześnie za nowy, doskonały przekład całości. Książkę uzupełniają klimatyczne drzeworyty Lynda Warda. W skrócie - klasyka w najlepszym wydaniu, czyli coś do czego wydawnictwo Vesper powoli przyzwyczaja wielbicieli klasycznych powieści grozy.

Ani to więc nowość ani uzupełnienie - jeśli posiadacie Państwo w swojej biblioteczce poprzednie wydanie "Frankensteina" opatrzone logotypem Vepsera, nie znajdziecie w tym nic nowego, różni się jedynie twardą oprawą. Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji zaznajomić się z tą ponadczasową opowieścią, to z pewnością ta publikacja stanowi niepowtarzalną okazję. Premiera „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” już w lutym.

O książce „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz”:

Mary Shelley (1797-1851): córka dwojga angielskich intelektualistów, pisarza i filozofa politycznego Williama Godwina oraz publicystki feministycznej Mary Wollstonecraft. Cudowne dziecko, erudytka, pasjonatka nauk przyrodniczych. Partnerka, potem żona poety romantycznego Percy’ego Bysshe’a Shelleya. Wegetarianka, anarchistka, podróżniczka, powieściopisarka, matka. Frankensteina, jedną z najsłynniejszych powieści wszech czasów, napisała mając 19 lat.
Frankenstein to więcej niż powieść, to nowożytny mit. Zrodził się w okolicznościach, które obrosły legendą: w 1816, słynnym „roku bez lata”, u podnóża szwajcarskich Alp, z gotyckiej zabawy poetów romantycznych, którzy umilali sobie deszczowe wieczory wymyślaniem opowieści niesamowitych. Mary Shelley zamknęła w nim swe refleksje o istocie życia, doświadczenie wczesnego macierzyństwa, fascynację i przerażenie potęgą nauki, senne i nie tylko senne koszmary.
Niniejsze wydanie Frankensteina jest wyjątkowe: powieść Mary Shelley po raz pierwszy ukazuje się po polsku w wersji pierwotnej, bez zmian wprowadzonych później przez autorkę. Frankensteinowi po raz pierwszy towarzyszy też całe pokłosie słynnej zabawy literackiej nad Lemanem: nowele Pogrzeb George’a Gordona Byrona i Wampir Johna W. Polidoriego oraz opowiastki niesamowite Percy’ego Shelleya – wszystkie w nowym, wiernym przekładzie. Ozdobą tomu są jedne z najpiękniejszych ilustracji, jakich doczekał się Frankenstein: ekspresjonistyczne drzeworyty amerykańskiego artysty Lynda Warda.
Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dociera na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski przyrodnik Wiktor Frankenstein. Gdy odzyskuje siły, rozpoczyna niesamowitą opowieść o najwspanialszym i najstraszniejszym dziele swego życia: ulepionej w laboratorium ludzkiej istocie, która obróciła się przeciwko niemu…

Frankenstein

Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz
Autor: Mary Shelley
Przekład, opracowanie i posłowie: Maciej Płaza
Ilustracje: Lynd Ward
Stron 352
Format 140x205 mm
Wydawnictwo Vesper
Oprawa twarda
Cena detaliczna: 43,90 zł
Premiera: luty 2017

Źródło: informacja prasowa