16 Lis Śródziemie bez Christophera Tolkiena!

Napisane przez Dział: Książki Komentarze DISQUS_COMMENTS

tolkienzdjecie

To nowa era dla Śródziemia - Christopher Tolkien przechodzi na emeryturę, nie będzie dłużej dyrektorem Tolkien Estate i Tolkien Trust.

Tego syna J.R.R. Tolkiena zna każdy, kto choć trochę śledzi informacje związne z twórczością legendarnego pisarza. To Christopher Tolkien doprowadził do wywania "Silmarillionu", "Niedokończonych opowieści", "Historii Śródziemia" czy "Dzieci Hurina".

Porządkował i redagował notatki ojca, opiekował się jego dziedzictwem, zarządzał prawami autorskimi do adaptacji. W 2016 r. otrzymał Medal Bodlajański - za wybitny wkład w dziedzinie literatury, kultury, nauki i komunikacji. Podobnie jak ojciec jest wykładowcą akademickim i filologiem. Ma 92 lata. Oficjalną rezygnację złożył 31 sierpnia.

christopherWielu fanów obawia się, co ta decyzja będzie oznaczać dla spuścizny Tolkiena - i czy u nowego dyrektora chęć zysku nie przeważy nad dobrem intelektualnej własności J.R.R. Niewykluczonne, że możemy spodziewać się teraz wysypu adaptacji - serialowych, filmowych, growych, a przynajmniej właśnie tego spodziewają się odbiorcy. Jedni z nadzieją, inni z lękiem.

Wiemy już o tym, że Amazon kupił prawa do serialu rozgrywającego się w Śródziemiu. Bardzo krytycznie podszedł do tego John Rhys-Davies, czyli Gimli z filmów Petera Jacksona.

- Biedny Tolkien przewraca się w grobie - oznajmił. - Bo po co nam "Władca Pierścieni" jako serial? Jestem przekonany, że chodzi tu przede wszystkim o chciwość oraz pieniądze. Niesłychane pieniądze. To hańba.