08 Maj Wydawnictwo Vesper zapowiada Inwazję porywaczy ciał!

Napisał Dział: Książki Komentarze DISQUS_COMMENTS

inwazja cover top

"Inwazja porywaczy ciał" Jacka Finneya, to kolejna klasyczna powieść science fiction jaka znajdzie się katalogu wydawnictwa Vesper. Wydana po raz pierwszy w 1954 roku, zgrabnie łącząca elementy grozy z fantastyką naukową stanowi dziś kanon gatunku. Książka premierę będzie miała pod koniec miesiąca.


Powieść została kilkukrotnie zekranizowana, i to głównie za sprawą kinowych adaptacji historia tajemniczych przybyszów z kosmosu opanowujących ciała i umysły mieszkańców niewielkiego amerykańskiego miasteczka, zyskała rozgłos. Mało kto jednak sięgnął po jej książkowy pierwowzór. "Inwazja porywaczy ciał" napisana w obliczu zagrożenia III wojną światową, stanowi alegorię napiętej relacji amerykańsko - radzieckiej i odzwierciedla antykomunistyczne nastroje jakie panowały wówczas w USA. Stanowi ciekawe świadectwo wyobrażeń amerykanów na temat społeczeństw socjalistycznych.

inwazja cover

INWAZJA PORYWACZY CIAŁ
Autor: Jack Finney
Tłumaczenie: Henryk Makarewicz
Ilustracje: Piotr Herla
Format: 140x205 mm
Stron: 220
Oprawa miękka
ISBN 978-83-7731-296-4
EAN 9788377312964
Cena detaliczna: 29,90 zł

O książce:

Ostrzegam cię, że to, co zaczynasz czytać, jest pełne luźnych wątków i pytań bez odpowiedzi. To wszystko nie zostanie na samym końcu zgrabnie rozwiązane i zadowalająco wyjaśnione. W każdym razie nie przeze mnie. Albowiem ja sam nie mogę powiedzieć, że rzeczywiście wiem dokładnie, co się stało i dlaczego, albo przynajmniej, jak się zaczęło, skończyło – czy się skończyło – i czy mam rację co do istoty rzeczy. Jeżeli nie lubisz tego rodzaju historii, to jest mi przykro, a dla ciebie będzie najlepiej, jeśli nie będziesz czytał dalej. Wszystko, co mogę zrobić, to opowiedzieć tyle, ile wiem…


Małe kalifornijskie miasteczko Mill Valley w hrabstwie Marin. Pewnego dnia do gabinetu miejscowego lekarza, Milesa Bennella, przychodzi jego dawno niewidziana przyjaciółka, Becky Driscoll. Jest zaniepokojona dziwnym zachowaniem swojej kuzynki, która twierdzi, że jej wujek Ira zmienił się i jest całkiem inną osobą, niczym pozbawioną uczuć i emocji skorupą. Miles decyduje się odwiedzić rodzinę Becky, chcąc zweryfikować jej opowieść, ale niczego nie może potwierdzić – nie widzi żadnych różnic ani w wyglądzie, ani w zachowaniu Iry. Kilka dni później dowiaduje się jednak, że coraz więcej osób w Mill Valley zauważa znaczące zmiany u swoich bliskich...

Pisarz Jack Belicec znajduje w piwnicy swojego domu tajemniczy kokon. W środku nocy jego wystraszona żona Theodora przybiega do doktora Bennella, by donieść mu o zatrważającym odkryciu – kokon zaczął zmieniać kształt i przemienia się w jej męża. Przerażony pisarz niszczy znalezisko. Wspólnie postanawiają rozwikłać zagadkę tajemniczych przemian w miasteczku. Udają się zatem po pomoc najpierw do kolegi Milesa – doktora Kaufmana, a potem do profesora Budlonga, autora artykułu opisującego niewyjaśnione wydarzenia w hrabstwie Marin na przestrzeni ostatnich miesięcy. Czyżby Ziemię czekała inwazja nieznanej formy życia tworzącej duplikaty ludzkich istot?

Na podstawie powieści Jacka Finneya w 1956 roku powstał klasyczny horror science-fiction w reżyserii Dona Siegela.

Źródło: informacja prasowa