Z Polski

Napisał Dział: Z Polski

hp top

W Szkole Podstawowej Nr 3 w Lubartowie (woj. lubelskie), nauczyciele angielskiego wspólnie z uczniami chcieli zorganizować w ramach zajęć tematycznych „Tydzień z Harrym Potterem”, zakończony zabawą z Hogwartem jako motywem przewodnim. Słowo klucz: chcieli. Po protestach i naciskach ze strony części niezadowolonych rodziców całą akcję odwołano. Powód? „Harry Potter” propaguje magię, okultyzm, satanizm i w skrócie zatruwa młode umysły...

Napisał Dział: Z Polski

pyrkon top

Organizatorzy Festiwalu Fantastyki Pyrkon ogłosili, że tegoroczną edycję konwentu odwiedzą pisarze Peter V. Brett i Peadar Ó Guilín. Kogo jeszcze będziecie mogli spotkać w Poznaniu?

Napisał Dział: Z Polski

warcaw cc

Organizatorzy wiosennej odsłony Warsaw Comic Con ujawnili kolejną gwiazdę, która spotka się z polskimi fanami. Do podwarszawskiego Nadarzyna przyjedzie Martin Klebba, amerykański aktor, którego możecie znać m.in. z „Piratów z Karaibów”. Kogo jeszcze będziecie mogli spotkać?

 

Napisał Dział: Z Polski

cytadela top

Wszystkich wielbicieli fantastyki zapraszamy na dwa interesujące festiwale: Cytadela i Twierdza. Warto zarezerwować sobie w kalendarzu czas by odwiedzić Nowy Dwór Mazowiecki oraz Giżycko. Co warto wiedzieć o tych imprezach?

 

Pierwsza z nich - „Cytadela” w tym roku odbędzie się w terminie 15-17 czerwca w Nowym Dworze Mazowieckim (Garnizon Modlin). Wszystkie atrakcje będą się odbywały na dziedzińcu fortyfikacji oraz w części najdłuższego budynku Europy. Znajdziecie u nas bloki: literacki, filmowy, serialowy, popularno–naukowy, komiksowy, warsztatowy i pokazowy. Będzie również blok Mangi i Anime. Nie zabraknie u nas znakomitych sesji RPG i LARPów. Miłośnicy planszówek, karcianek i systemów bitewnych odnajdą się w Games Roomie. Będzie także blok gier elektronicznych. Artyści zaprezentują swoje prace związane z fantastyką. Projektanci mody alternatywnej pokażą swoje kreacje. Wystawcy zjadą się z całego kraju. A już dziś zacznijcie się szykować na konkurs AlterEgo Cytadela - cosplay i projekt własny – w zupełnie nowej formule - dla wszystkich uczestników konkursu 50% zniżki na wstęp!

Fani post-apo wreszcie znajdą się w prawdziwej Fabrycznej Zonie, gdzie zmysły płatają figle, a stalkerzy kręcą się w poszukiwaniu artefaktów.
Skupimy się nie tylko na futurologii, ale i dotkniemy źródeł. Zapraszamy Was do Slavii: świata słowiańskich bóstw, mitów i legend! Tylko ostrożnie - prosimy nie drażnić słowiańskich demonów!
Po tym wszystkim odpoczniecie w naszej karczmie z klimatycznym jedzeniem i napitkami - gdzie spotkacie się już na prywatnym gruncie ze sławami polskiej fantastyki!

Podczas drugiej edycji Cytadeli zagoszczą u nas Igrzyska Ognia i Stali!!! Średniowieczni rycerze powrócą z przeszłości i wskrzeszą pradawny klimat rycerskich walk. Impreza skierowana jest dla tych widzów, którzy cenią sobie zarówno sportową rozrywkę i ducha rywalizacji, jak i widowiskowy, historyczny rozmach. Również dla najmłodszych widzów i adeptów historycznych sztuk walki organizatorzy przygotowali wiele atrakcji rodem ze średniowiecza.

TWIERDZA LOGO

Druga z nich - „Twierdza” to festiwal, który w tym roku odbędzie się w terminie 7-9 września w Giżycku. Czwarta edycja festiwalu, który ma do dyspozycji niezwykły zabytkowy obiekt z XIX wieku: Twierdzę Boyen. Miejsce pełne zakamarków, wałów, umocnień i zróżnicowanych wysokości terenu tworzy niepowtarzalny klimat, w którym wszelkiego rodzaju gry nabiorą zupełnie nowego wymiaru. Już samo siedzenie w klimatycznej Karczmie zabierze Was w podróż do innych uniwersów. Znajdziecie u nas blok RPG, LARP, Cosplay i projekty strojów, blok literacki: spotkania z autorami, spotkania ze sławami fantastyki, blok artystyczny: sesje zdjęciowe i wystawy; potężny Games Room (planszówki, karcianki); grę konwentową – Bounty Hunters, prelekcje; blok warsztatowy (walka, łucznictwo, śpiew, taniec); projekcje filmów niezależnego kina związanego z fantastyką; strefę wystawców komercyjnych i inicjatyw związanych z fantastyką; Sleep Room oraz Fantasmagorium: przestrzeń, gdzie fantastykę poczujecie wszystkimi zmysłami. Najmłodsi w Szkrabstrefie będą się doskonale bawić pod opieką naszych animatorów i w trakcie przygotowanych dla nich konkursów.

Twierdza gości u siebie wszystkie nurty fantastyki: FANTASY i SCI-FI: STEAMPUNK, CYBERPUNK, WORLD OF DARKNESS, STAR WARS, GRA O TRON, WIEDŹMIN, THE VIKINGS, WARCRAFT, WARHAMMER, POST APO i wiele, wiele innych uniwersów stworzonych przez ludzką wyobraźnię!

Szczegółowe informacje znajdziecie na:

www.festiwalcytadela.pl

festiwaltwierdza.pl

Źródło: informacja prasowa

Napisał Dział: Z Polski

Felicia Day toop

Organizatorzy Festiwalu Fantastyki Pyrkon ogłosili, że gościem tegorocznej edycji konwentu będzie Felicia Day. Amerykańska aktorka i youtuberka jest doskonale znana fanom serialu „Supernatural”, „Eureka” czy „Buffy: Postrach wampirów”.

Napisał Dział: Z Polski

 piekara top

Dziś media obiegła informacja o tym, że Dorota Wellman pozwała pisarza za jego wpis na Twitterze, komentujący w niewybredny sposób jej zaangażowanie w Czarny Protest. W sprawie zapadł już wyrok: Piekara ma zapłacić niemal pół miliona złotych.

Napisał Dział: Z Polski

fenix topp

Dzięki inicjatywie Bartka Biedrzyckiego, polskie czasopismo poświęcone literaturze fantastycznej – „Fenix”, powraca po latach nieobecności w zmienionej formie. Szczegóły w rozwinięciu.

Napisał Dział: Z Polski

pyrkon top

Mamy dobre wieści dal tych, którzy planują w przyszłym roku wybrać się do Poznania na kolejną edycję festiwalu Pyrkon. Już teraz możecie taniej kupić bilety – rozpoczęła się przedsprzedaż wejściówek!

Napisał Dział: Z Polski

młodzieżowe słowo roku top

Redakcje serwisu www.sjp.pwn.pl oraz słownik miejski.pl wspólnie z WN PWN i Instytutem Języka Polskiego UW zorganizowały plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017. Teraz poznaliśmy zwycięzcę tego konkursu. Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości, czytamy na stronie organizatorów. Które słowo wygrało tegoroczną edycję? Możecie być zaskoczeni.

Napisał Dział: Z Polski

 PRESS6

Do sieci trafił właśnie teledysk do utworu MC Silka- "Ostatni z nas", będący częścią projektu stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Radiową Czwórką. Jak przystało na takie trio projekt „MC Silk vs Lem” to wielopoziomowe przedsięwzięcie, będące interpretacją wizji przyszłości Stanisława Lema.