09 Lis Falkon 2012 - news

Napisał Dział: Z Polski Komentarze DISQUS_COMMENTS

falkon

Dobra wiadomość dla wszyskich tych, którzy wybierają się na FALKON. Dostępny jest program bloku literackiego.

PIĄTEK

17:00 Przekładamy nieprzekładalne (nie chodzi o sklejone plastry sera), czyli jak radzić sobie z bolączkami tłumaczy
Jakub Wiśniewski
Tłumacz też artysta, czyli jak zachować równowagę między myślą autora a kontekstem kulturowym i językiem tłumacza.

18:00 Trup wiecznie żywy - o rozkładzie, zbrodniach i innych demonach
Łukasz Śmigiel
Łukasz Śmigiel autor książek "Mordercy", "Demony", "Decathexis", opowiada o wymyślnych zbrodniach, morderstwach i zamachach.

19:00 Nieliche otfarcie falkona
Moszna pszyjść na otfarcie i posłóchać Mnie kordynatora dlaczego falkon jest zajefajny fcale nie jest pehowy i bendeł tesz rozdawau ałtografy i sie dowiecie fszystkiego o gmahu i programu i sponsora i patrona tesz.

20:00 Bisy na Wygonie. Stefan Darda w kolejnej odsłonie - Stefan Darda & Konrad 'Kilm' Kowalski
Znany twórca polskiego horroru, Stefan Darda, przybliży kulisy trzeciej części cyklu "Czarny Wygon". To właśnie dziś ma miejsce premiera tej książki, a wszystko wskazuje na to, że na tym pisarz nie spocznie...

21:00 Nazgule, Sithowie i Odlot Życie - gra bez reguł
Marcin Przybyłek
Co łączy Upiory Pierścienia, mrocznych Jedi i Charlesa Muntza z disneyowskiego filmu „Odlot”? Do czego wyją czarni jeźdźcy i czego łakną rycerze władający mroczną stroną Mocy? Jakie jest przełożenie ich historii na współczesne czasy i co z tym robić? Na te pytania odpowie Marcin Przybyłek, autor sagi o Gamedecu.SOBOTA

10:00 Życie - gra bez reguł
Marcin Przybyłek
Czy istnieje sprawiedliwość? Czy za dobre czyny czeka nas zapłata? Czy ktoś nas w ogóle zauważa? Czy warto coś robić, gdy nikt tego nie widzi? Na te i inne trudne, ale i bardzo życiowe, pytania spróbuje odpowiedzieć Marcin Przybyłek, twórca sagi o Gamedecu.

11:00 Marek S. Huberath - spotkanie autorskie

12:00 Andriej Diakow - spotkanie autorskie

13:00 Na co komu fani, czyli czego nauczyli mnie Whedon i spółka
Jakub Ćwiek
Będąc pisarzem, jestem też przede wszystkim fanem. I jako fan udałem się w tym roku na San Diego Comic-Con, gdzie wziąłem udział m.in. w panelu rocznicowym serialu "Firefly". Stąd opowieść o emocjach, współdzielonym szczęściu i łzach, ale też ogólnie o idolach i fanach widzianych z obu perspektyw.

14:00 Reduta Przybyłka: Torkil Aymore - od zera do bohatera, czy od bohatera do zera?
Krzysztof Ożóg
Marcin Przybyłek stanie przed sądem czytelnicznym. Jak Torkila widzi on, a jak czytelnicy? Czy Marcin Przybyłek obroni się przed atakiem Krzysztofa?

15:00 Dagobert z Saint-Amand czy Vlad Dracula
Dariusz Domagalski
Palladyni wierni światłym ideałom, bezwzględni mordercy, wyrachowani lennicy, żołnierze fortuny? Kim tak naprawdę byli rycerze średniowiecza? Prelekcja poświęcona etosowi rycerskiemu.

16:00 Maja Lidia Kossakowska - spotkanie autorskie

17:00 Jarosław Grzędowicz - spotkanie autorskie

18:00 Prelekcja o Stanisławie Szukalskim
Andrzej Pilipiuk
Słyszałeś o Stachu z Warty? No jak to nie? Był przywódcą Szczepu Rogate Serce. Nadal nic? Jest twórcą zermatyzmu! Co to jest zermatyzm, pytasz? Przyjdź i posłuchaj o jednej z najbarwniejszych postaci w życiu artystycznym międzywojennej Warszawy i Krakowa.

19:00 Horror polski - panel dyskusyjny z udziałem gości Falkonu

20:00 Gala Nagrody im. Jerzego Żuławskiego
Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego została utworzona w 2008 roku z inicjatywy Andrzeja Zimniaka, pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest corocznie przyznawana autorom najlepszych publikacji książkowych, utrzymanych w konwencji fantastyki, opublikowanych w roku ubiegłym. Patronem nagrody uczyniono Jerzego Żuławskiego, autora „Trylogii Księżycowej”, książek science-fiction fabularnie osadzonych na Księżycu. Dzięki temu stał się on prekursorem polskiej s-f, którym wielokrotnie inspirowali się pisarze tegoż gatunku.
Tegoroczne nominacje przedstawiają się następująco:
Jacek Dukaj - "Science fiction" (wyd. Powergraph)
Wit Szostak - "Dumanowski" (wyd. Lampa i Iskra Boża)
Paweł Matuszek - "Kamienna ćma" (wyd. Mag)
Krzysztof Piskorski - "Krawędź czasu" (wyd. Runa)
Michał Protasiuk - "Święto rewolucji" (wyd. Wyd. Literackie)
Sebastian Uznański - "Herrenvolk" (wyd. FOX Publishing)NIEDZIELA

10:00 Chory, chorszy, trup czyli motyw choroby w literaturze, przede wszystkim grozy
Dawid Kain & Kazimierz Kyrcz Jr
Śmierć i choroby towarzyszą nam od zawsze. O ile ta pierwsza jest mocno eksploatowana przez pisarzy, choroby traktowane są mocno po macoszemu. Próba diagnozy takiego stanu rzeczy, połączona z konkursem. Przewidziano atrakcyjne nagrody, bynajmniej nie fundowane przez NFZ.

11:00 Przeleciałem córkę Szatana - bizarro fiction i inne nowe gatunki horroru/fantastyki
Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz Jr, Marek Grzywacz
Opowieść o nowych nurtach literackich, poparta przykładami z rodzimego podwórka ("Bizarro dla początkujących" i "Niedobre literki"). Prezentacje, pokazy sztucznych ogni, ekwilibrystyka, wygibasy nie tylko językowe.

12:00 Literacka Groza Kwitnącej Wiśni
Marek Grzywacz
Większość fanów horroru zetknęła się z przerażającymi, długowłosymi zjawami z kinowych straszaków z Japonii albo z tamtejszymi komiksami pełnymi wampirów, potworów z mitologii i dziwacznej grozy. Jednak literatura horrorowa z Kraju Kwitnącej Wiśni jest u nas rzadko publikowana i mało znana. Niniejsza prelekcja pozwoli Wam odkryć, co rodzi się w wyobraźniach japońskich pisarzy - oferując informacje o początkach literatury grozy w formie zbiorów ludowych opowieści, o nawiązaniach do dorobków zachodnich pisarzy takich jak Lovecraft, o potworach dominujących na kartach powieści z Nipponu i o nowoczesnym horrorze oraz jego przejawach w typie naukowego horroru Kojiego Suzuki czy Hideaki Senny. Bez pominięcia lokalnych dziwactw, takich jak książka opublikowana na... papierze toaletowym!

13:00 Nieliche zamkniencie falkona
Tesz moszna pszyjść i posłóchać co Mi sie podobauo a co niepodobauo i jeszcze podzienkowań moszna bendzie posłóchać dla fszystkich zajefajnych prafie jak Ja czczicieli. I jak ktoś bendzie NERDEM, PEEMEMEM i DEEMGIEPEM to wrenczeł mu trofełum. No i bendoł do wygrania sardynki spuszki w kąkórsach.

14:00 Pomóżcie nam stworzyć grę... warsztaty kreatywne związane z najnowszymi pomysłami Dobrych Historii
Dobre Historie
Założyciele wrocławskiego wydawnictwa Dobre Historie zapraszają  miłośników gier i dobrej literatury na stworzenie wspólnej gry. Łukasz Śmigiel i Jakub Wiśniewski opowiedzą również o planach wydawniczych na 2013 rok.

15:00 Książka, czyli zbrodnia niemal doskonała
Łukasz Śmigiel
Prelekcja poświęcona kryminałowi, szczególnie kryminałowi retro. Pokazanie nowego typu detektywa na przykładzie literatury rosyjskiej i pierwszej części przygód Metodego Kobyłkina.