Biblioteka

Napisane przez Dział: Wywiady

wywiad ze szczerym polem2

Rozmawiamy z Erickiem Polem, autorem debiutanckiej powieści „Immersja”, która łączy w sobie przyszłość oraz przeszłość w idealnej harmonii.

Napisane przez Dział: Wywiady

brett2

Rozmawiamy z Peterem V. Brettem, autorem Cyklu demonicznego, którego ostatni tom ukazał się właśnie na rynku polskim. Jakie plany ma autor? Czy odwiedzi jeszcze nasz kraj?  Zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy.

Napisane przez Dział: Wywiady

451

Sofia Boitella występuje w telewizyjnej adaptacji głośnej powieści Ray’a Bradbury’ego „451 stopni Farenheita” w reżyserii Ramina Bahraniego.

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Po drugiej amerykańskiej wojnie domowej środki masowego przekazu stają się opium dla mas, fakty i historia są pisane na nowo, a książki są palone na stosach przez „strażaków”.

Michael B. Jordan (Creed: Narodziny legendy, Czarna pantera) wciela się w rolę Montaga - charyzmatycznego młodego strażaka, który robi błyskotliwą karierę, ale pewnego dnia zaczyna kwestionować obowiązujące zasady i zwraca się przeciwko swojemu mentorowi, kapitanowi Beatty’emu, którego gra Michael Shannon (Zwierzęta nocy, kształt wody).

Sofię Boutellę zobaczymy w roli Clarisse, jednej z informatorek Beatty’ego, która działa także w podziemiu, żeby wraz z renegatami ratować książki przed zniszczeniem. Clarisse namawia Montaga, żeby dołączył do rebeliantów.

Napisane przez Dział: Felietony

1703 moda na skandynawie

Jakiś czas temu wyrokowałem (1), że w fantasy – szczególnie subgatunku urban i odmianie (quasi-)mediewistycznej – nastała swego rodzaju moda, nurt inspirujący się i pośrednio bądź bezpośrednio odwołujący się do Skandynawii: jej mitów, wierzeń ludowych, mroźnej atmosfery i tajemniczości, jaka kryje się za groźnymi fiordami i gęstymi lasami, porastającymi górzyste półwyspy (skandynawski i jutlandzki). Cała sprawa odnosiła się co prawda do ogólnego trendu, ale raczej starała się skupiać przede wszystkim na rodzimej twórczości (Lewandowski, Malinowski, Grzędowicz i Jadowska). W ostatnich latach jednak – mam wrażenie – takich utworów, inspirowanych nordyckim folklorem, pojawia się coraz więcej, zarówno w formie premier, jak i wznowień.

Napisał Dział: Felietony

bf1main

Wraz z wydaniem czwartego, ostatniego DLC do „Battlefielda 1” przygoda w okopach I Wojny Światowej zmierza ku końcowi. Na horyzoncie majaczy już EA Play na którym po raz pierwszy zobaczymy nową odsłonę serii w akcji, a ostatnie miesiące życia BF1 to doskonała okazja na wszelkiego rodzaju podsumowania, w tym wytykanie potknięć speców z Dice. Co w BF1 się nie udało? Nad którymi elementami rozgrywki trzeba się pochylić, a które najlepiej całkowicie wyrzucić?

Napisał Dział: Felietony

Robert Kirkman Robert Kirkmans Secret History of Comics

Robert Kirkman to postać dobrze znana nie tylko fanom komiksów – jego zeszytowe historie już dwukrotnie zostały przeniesione na mały ekran za sprawą seriali „Walking Dead” i „Outcast”. W swej najnowszej przygodzie z telewizją serią „Robert Kirkman: Nieznana Historia Komiksu”, odchodzi on jednak od fabularnych produkcji na rzecz dokumentu, jednocześnie składając hołdu ukochanemu medium, jak i prezentując jego mniej pozytywne oblicze. I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przy takim „Walking Dead” historia najsłynniejszych twórców komiksu może się wydawać mało ekscytująca, jest wprost przeciwnie!

Napisał Dział: Felietony

naj 2017

Koniec roku obowiązkowo wiąże się z podsumowaniem mijających dwunastu miesięcy. Bez przedłużania przejdźmy więc do produkcji, które – przynajmniej naszym zdaniem – warto z roku 2017 zapamiętać.

Napisane przez Dział: Felietony

1912 mull

Zabawny, otwarty na kontakt ze swymi czytelnikami i chętnie opowiadający o różnorodnych inspiracjach. Pisze książki, jakie sam chciałby przeczytać. Zwykle rozmyśla latami nad opowieściami, zanim poczuje się gotowy do pisania – taki opis zapewne mówi o wielu twórcach z piórem w dłoni. I pasuje też do Brandona Mulla, ojca „Baśnioboru” (i nie tylko).

W literackich dyskusjach i na forach poświęconych literaturze fantasy zdecydowanie za rzadko pada nazwisko Brandona Mulla. Gdy mówi się o prozie młodzieżowej o wiele częściej wspomina się J.K. Rowling, a jeśli już pojawia się Brandon, to Sanderson, a nie inny, przecież nie aż tak mało znany imiennik. Smutne są takie spostrzeżenia, acz radość człowieka bierze, gdy wpisując w YouTube hasło „Brandon Mull” albo „Baśniobór” zostajemy zalewani wszelkiego rodzaju – w melioratywnym sensie – treściami powiązanymi z twórczością i samym autorem. Szczególnie zaś cieszy kulturotwórczy aspekt utworów amerykańskiego pisarza. Dlatego myślę, że warto przyjrzeć się Mullowi bliżej, a jest ku temu okazja – premiera „Smoczej straży”, kontynuacji jego sztandarowego cyklu.

Napisane przez Dział: Wywiady

kisiel

Normalny (w miarę) wywiad z Martą Kisiel już publikowaliśmy, ale tym razem postawiliśmy na formułę bardziej dopasowaną do jej osobowości i twórczości – czyli zasypaliśmy ją absurdalnymi pytaniami absolutnie od czapy. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, do czego używa blue cheese, czy odróżnia akumulator od silnika, czy planuje bigamię oraz z iloma osobowościami sypia jednocześnie.

Napisał Dział: Felietony

nintendozelda

Kiedy kilkanaście miesięcy temu zacząłem rozważać zakup sprzętu od Nintendo, miałem dobre wyczucie czasu – okazało się, że japoński koncern lada moment miał zapowiedzieć nową konsolę. I bardzo dobrze pamiętam swoją reakcję na Switcha – gdybym wydrukował wszystkie rozmowy pełne rozczarowania i narzekania jakie prowadziłem z kolegami, wyszłaby z tego całkiem solidna książka. Oczekiwałem stacjonarnego sprzętu do grania, dzięki któremu mógłbym bez przeszkód grać w salonie w produkcje przyjazne rodzinie, jakie pamiętam jeszcze z legendarnego Pegasusa, a także powoli wprowadzać syna w arkana gier wideo. Po prezentacji miałem jednak wrażenie, że Switch to raczej następca 3DS niż stacjonarnych konsol Nintendo. Tymczasem od pół roku jestem szczęśliwym posiadaczem Switcha i nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek wcześniej był równie zadowolony z jakiejkolwiek konsoli. Co sprawiło, że tak diametralnie zmieniłem opinię na temat nowej konsoli Nintendo?