Biblioteka

Napisane przez Dział: Wywiady

3333

Rozmawiamy z Martyną Raduchowską, autorką powieści „Szamanka od umarlaków” oraz „Czarne światła. Łzy Mai”.

Napisane przez Dział: Felietony

1308 milosc

Miłość matczyna i ukazanie problematyki rodzicielskich uczuć (ze strony matki) to zjawisko ani nie innowacyjne, ani przesadnie rzadkie w literaturze, także w gatunkach i wszelakich odmianach fantastyki. Na kartach fantasy, science fiction czy horroru motywy pochodne od tej tematyki wyobrażona były i wciąż są na rozmaite sposoby: raz widać budzący się instynkt w określonych okolicznościach i środowisku, raz jego brak, raz rodzenie się poczucia odpowiedzialności za innego człowieka, a potem wzięcia go pod swoje skrzydła i swoista adopcja, w mniej optymistycznych wariantach przekleństwo i chęć uśmiercenia swego potomstwa. Często są to powielane archetypy rodem z mitów, które według niektórych psychologów odzwierciedlają ludzkie lęki, pragnienia czy dążenia. Nie tym będzie się jednak zajmować niniejszy artykuł, on będzie treścią zupełnie nieskomplikowany i wyzbyty wyższych idei, a traktuje o utworach z silnym motywem matczynego uczucia, tudzież miłości w wielu smakach.

Napisane przez Dział: Wywiady

3007weeks WYWIAD

Brenta Weeksa polscy czytelnicy poznali za sprawą trylogii „Nocnego Anioła”, ale to cykl o Powierniku Światła przysporzył mu rangę pisarza równego Brandonowi Sandersonowi, Scottowi Lynchowi czy Patricka Rothfussa. W pierwszym wywiadzie dla polskich odbiorców Brent zdradza metodologię swojej pracy, twórcze plany na przyszłość oraz dlaczego warto czytać Biblię.

Napisane przez Dział: Felietony

1907 opowiesci

Ostatnio modne stało się szukanie „czegoś w takich a takich klimatach” albo „podobnego do tego”, ale moim zamiarem jest zaproponowanie czegoś zgoła innego, choć utrzymanego w nastrojowości odrobinę ograniczonej, bowiem dalekowschodniej z fantastycznym obliczem (przez co rozumiem fantazję i nadprzyrodzenie, nie zaś naukę, technologię, futuryzm). Na dole znajduje się dziesięć opowieści (często cyklów), które starają się stworzyć bądź odtworzyć coś na wzór dalekowschodniego lub po prostu dzieją się w takowych klimatach. Zatem jeżeli ktoś poszukuje fantasy albo horroru w atmosferze japońskiej czy chińskiej z dużym prawdopodobieństwem poniżej co nieco dla siebie znajdzie.

Napisane przez Dział: Opowiadania

1307 padawanie2

Możecie przeczytać opowiadanie "Padawanie, groszku, chochole..." autorstwa Bartosza Orlewskiego, miłośnika weird fiction, heavy metalu, mocnej kawy i gier planszowych. Publikował w "Nowej Fantastyce", "Grabarzu Polskim", "Niedobrych Literkach", "Szortalu", "Qfancie" i "Horror Masakrze", a także w antologiach "Po drugiej stronie", "Bizarro Bazar", "Zombiefilia" i "City 3".

Kiedy po raz pierwszy walczyłem z potworami, byłem wrakiem człowieka z przyszłością równie powabną, jak terminalne stadium raka trzustki. Kiedy zaś zmierzyłem się z nimi po raz drugi, byłem zakochanym gnojkiem, który nie chciał umierać. Dlatego za drugim razem – gdy moje życie wisiało na włosku, do którego złośliwy los zbliżał się ze złowrogim błyskiem w oku i piłą spalinową w spoconych łapskach – darłem się wniebogłosy, wykrzykując, jakże bohatersko, pewne szczególne słowo, które towarzyszyło mi od najmłodszych lat:

Napisane przez Dział: Wywiady

sam tarly

Już 17 lipca premiera najnowszego sezonu "Gry o tron". Aby zaostrzyć Wasze apetyty, publikujemy wywiad z Johnem Bradleyem (Samwell Tarly), który odpowiada na pytania o swojego bohatera.

Daenerys Targaryen wyrusza do Westeros wraz ze swoją armią, smokami i Tyrionem Lannisterem, który stał się jej doradcą. Winterfell powraca do rodu Starków, a Jon Snow zostaje mianowany Królem Północy, po pokonaniu Ramsaya Boltona w Bitwie Bękartów. Cersei Lannister zdobywa Żelazny Tron w Królewskiej Przystani, zostawiając swoich przeciwników, a także Wielkiego Wróbla i jego wyznawców na pastwę płomieni w Sepcie Baleora. Kiedy rozpadają się dawne sojusze, pojawia się armia umarłych, która wyrusza w kierunku Muru, aby na zawsze położyć kres grze o tron.

Napisane przez Dział: Felietony

card

Za każdym razem, kiedy mam problem, o czym napisać felieton, z pomocą przychodzi rzeczywistość dostarczając kolejną porcję absurdów. Tym razem ‒ znowu, chociaż wyjątkowo wcześnie ‒ poszło o Pyrkon, a konkretnie o fakt, że festiwal zaprosił jako gościa Orsona Scotta Carda ‒ jednego z żyjących klasyków fantastyki, twórcę m.in. „Gry Endera”, „Opowieści o Alvinie Stwórcy” i „Glizdawców”.

Napisane przez Dział: Wywiady

0507 wywiad ryan

Jego pierwsza trylogia, „Kruczy Cień”, zachwyca polskich czytelników od jakiegoś czasu, ale już w lipcu miłośnicy soczystej fantasy będą mogli zapoznać się z jego nowym projektem – „The Draconis Memoria” opowiada o świecie, w którym picie smoczej krwi ofiarowuje nadnaturalne możliwości. O tym, czym właściwie jest ten cykl, ile będzie mieć tomów, jak autor pracuje nad powieściami czy czego szuka w literaturze możecie dowiedzieć się z przeprowadzonego z Anthonym Ryanem wywiadu.

Napisane przez Dział: Felietony

science

Czerwiec dla wielu zapewne będzie czasem oczekiwania zbliżającego się wytchnienia od dynamicznego tempa reszty roku, chwilą, aby wyjechać na urlop i odpocząć; albo po prostu stanowić będzie dla niektórych okres z letnią atmosferą – a to oznacza, że będzie więcej czasu dla czytania, nareszcie można będzie nadrobić zaległości i przyjrzeć się nowościom. Na wakacje wyjechać bez dobrej książki również nie wypada, ale nie mowa tutaj wyłącznie o ambitnych tytułach, ale także ludycznych, które stoją ponad przeciętną.

 

Napisane przez Dział: Felietony

Fotolia 104094778 S

Literatura młodzieżowa często boryka się z naiwnym podejściem do ważkich tematów, rozwiązaniami zbyt prostymi oraz potraktowaną po macoszemu problematyką. Niemniej, autorzy muszą się bardzo nasilić, aby przykuć uwagę młodych, pobudzonych hormonami umysłów – a trzeba przyznać, że dynamiczna akcja, spektakularne wydarzenia i liczne pojedynki nie zawsze wystarczą, aby utrzymać czyjąś koncentrację do końca rozdziału, a co dopiero cyklu. Są jednak utwory mające to „coś”, dzięki czemu młodzi czytelnicy oczarowują się literaturą piękną.

Na chwilę obecną dostępne jest niemało dzieł fantastycznych skierowanych generalnie do młodzieży, które warte są uwagi oraz takich, z którymi miło było rozpocząć przygodę z literaturą. Dlatego też postanowiliśmy przygotować zestawienie kilkunastu utworów, znakomitych dla młodszych odbiorców.