Planszówki

Napisane przez Dział: Planszówki

Oto jest pytanie Vlaada Chvátil

„Oto jest pytanie” właściwie nie wnosi do świata gier niczego nowego – przetwarza bardzo dobrze znane motywy (pytania i odpowiedzi z góry ustalone) i korzysta z jednej z najprostszych mechanik rozgrywki (wybór i selekcja). Co nie zmienia tego, że sama w sobie sprawdza się znakomicie i dostarcza niemało humoru.

Napisane przez Dział: Planszówki

Stronghold 2.edycja Ignacy Trzewiczek

Dwuosobowa – sic! – gra strategiczna „Stronghold” Ignacego Trzewiczka przywołuje od razu dwa skojarzenia: pierwsze z popularną grą komputerową o tej samej nazwie (bardzo zbliżone fabularnie i „technicznie”), a drugie z wydaną niedawno planszówką „Wygnańcy. Oblężenie”, polegającej właściwie na tym samym, co recenzowana gra. Oba projekty są ciekawe, imponujące i silnie angażujące grających, ale choć w oba gra się niemal równie przyjemnie, gdybym na bezludną wyspę miał wybrać tylko jedną – wybrałbym „Stronghold”.

Napisane przez Dział: Planszówki

simurg

Wydawnictwo Baldar za pomocą platformy wspieram.to zapewniło polskim graczom tytuł włoskiego, bardzo doświadczonego projektanta, Pierluca Zizzi, na który bez tego typu akcji zapewne przyszłoby jeszcze trochę poczekać. A byłoby szkoda, bo gra wciąga i angażuje. Szczęściem, wszystko wypaliło i na rynku dostępna jest już – w sprzedaży detalicznej – ekonomiczna gra o ludziach i smokach.

Pierluca Zizzi, pełnoetatowy projektant gier, mający na swoim koncie przeszło dwadzieścia tytułów – w tym wiele naprawdę pokaźnych, przy których nawet robiący wrażenie „Simurgh” się (objętościowo) chowa – z których na polskim rynku można zdobyć zaledwie dwa plus dodatek (wliczyć w to należy recenzowany tytuł i bonus do niego, „Zew Władcy Smoków”). Drugim z nich jest „Hyperborea”, również osadzona w realiach fantastycznych.

Napisane przez Dział: Planszówki

wygnancy

„Wygnańcy. Oblężenie” stanowi bardzo ryzykowną propozycję i być może wydanie gry nie powiodłoby się, gdyby nie trafiło na portale crowdfundingowe Kickstarter czy Wspieram.to, ale bynajmniej nie dlatego, że sam projekt jest banalny, niedopracowany czy po prostu nie wygląda zbyt zachęcająco, lecz dotyczy mało znanego na rynku nazwiska twórcy. Niewydanie tytułu byłoby niestety dla potencjalnych zainteresowanych wielką stratą, finansowanie społeczne górą!

Jak sama nazwa mówi, w grze będzie chodzić o oblężenie, w którym przyjmiemy rolę napastnika bądź broniącego – i chociaż początkowo to ofensywna strona będzie wydawać się bardziej kusząca i prostsza w drodze do zwycięstwa, to tylko pozory, bowiem drobne błędy mogą odbijać się o wiele większą czkawką, zaś oblegani mogą w tym względzie nieco śmielej sobie poczynać. Wspomnieć warto, że gra umożliwia rozgrywkę jednoosobową – według scenariusza albo po prostu z rozlosowanych kart – wyglądającą zasadniczo inaczej od tej z innymi graczami. Jednak to wieloosobowa partia jest tym, co przynosi najwięcej przyjemności i pozwala cieszyć się intensywnością gęstego, ciężkiego i mrocznego klimatu tworzonego wraz z interakcją uczestników. Właśnie czegoś takiego oczekują fani planszowo-karcianych gier strategicznych (z pogranicza bitewniaka), choć trzeba zaznaczyć, że projekt jest dość zaawansowany.

Napisane przez Dział: Planszówki

aka1

Być może zawsze marzyłeś o tym, by stać się legendą, żywym mitem, wojownikiem, o którym będą mówić za siedmioma górami, a może pragnęłaś przywdziać płaszcz, zgłębiać tajemną wiedzę i posiąść umiejętności, jakie dosłownie oczarują wszystkich, których napotkasz na swojej drodze, albo po prostu chciałeś łatwo dorobić się fortuny, najlepiej czyimś kosztem i zasłynąć jako nieuchwytny złodziej. Umożliwić może Ci to „Akademia Smoczych Wrót”, czyli debiutancki produkt Przystani Gier, początkowo sklepu branżowemu, postanawiającemu rozszerzyć swą działalność o wydawanie gier planszowych.

Napisane przez Dział: Planszówki

The Godfather Imperium Corleone Eric M. Lang

Vito Corleone wpisał się do popkultury za sprawą przebojowej roli Marlona Brando w filmie „Ojciec chrzestny”, wyreżyserowanym przez Francisa Forda Coppolę na bazie bestsellera Mario Puzzo pod takim samym tytułem. Franszyza „Ojca chrzestnego” rozrosła się do takiego stopnia, że wizerunki bohaterów zostały objęte prawami autorskimi i obecnie oficjalne wykorzystanie ich, wykraczające poza regułę cytatu, wymagają albo poważnych ugód, albo zabiegów z granicy prawa. Eric M. Lang, autor „Bloodborne”, uzyskał jednak zgodę na wykorzystanie sylwetki Marlona Brando jako Vito… i tylko jego.

Napisane przez Dział: Planszówki

Bloodborne Eric M. Lang

Gry na podstawie gier z innego medium często borykają się z trudnościami albo częściej niemożliwościami przeniesienia (stworzenia od podstaw podobnej) mechaniki. Dlatego gdy planszówka zostaje przeniesiona na płaszczyznę wideo, zwykle rozwija obraz z oryginału, zaś kiedy gra wideo trafia na planszę albo karty, to zostaje mocno okrojona, a prawie zawsze wyrywkowo wybiera elementy z materiału źródłowego, tworząc coś, co niewiele – oprócz wyselekcjonowanych obrazów – ma wspólnego z pierwowzorem. Taka bolączka spotyka też „Bloodborne”, która ma sama coś w sobie, lecz odwołuje się głównie do słabości fanów oryginału wideo.

Napisane przez Dział: Planszówki

Gildie Christian Giove

Wielokrotnie fantaści – pragnący wkroczyć w tradycyjny świat high fantasy – stają przed trudny wyborem, gdy z medium książki czy filmu chcą przerzucić się, a właściwie spróbować swych sił w grach bez prądu. Oczywiście, dla wielu ułatwieniem będzie fakt, że niektóre tytuły to tzw. book, movies related, czyli produkt na podstawie czegoś, jak dla przykładu „Słup ognia” w wykonaniu Michaela Rienecka (choć gra i książka nie mają z fantastyką nic wspólnego), bądź „Gra o tron” pomysłu Christiana T. Petersena, ale są tacy, którzy chcą czegoś, co powstało od fundamentów w głowie i na stole autora. Czymś takim mogą okazać się „Gildie” Christiana Giovego – no, chyba że nie przepadacie za planowaniem i walką… Na swoistej giełdzie, aczkolwiek czasem zdarza się także bitka na innym, dosłownym gruncie.

Napisane przez Dział: Planszówki

Słup ognia Michael Rieneck

Stworzenie jakiejkolwiek adaptacji wiąże się nie tylko z problemami technicznymi, bo film czy komiks oddziałują zupełnie inaczej, niż książka będąca bazą; ale z takim przełożeniem na inne medium wiąże się także uderzenie fanów, nieoswojonych z tymże adaptującym środkiem, choć większe znaczenie ma z pewnością udane przedstawienie albo dzieło samo w sobie ciekawe, acz korzystające raczej inspiracyjnie z materiału pierwotnego. Michael Rieneck swą grę planszową stworzył właśnie wedle modelu „po trosze tego i tamtego” a resztę autorsko dobudował, dzięki czemu tytuł sam w sobie jest wcale barwny i wciągający, ale niezbyt przypomina klimat książki Kena Folletta, „Słup ognia”, na której bazie powstał.

Napisane przez Dział: Planszówki

Kraina Snów Chris Darsaklis

Gdy opatulicie się grubą kołdrą w zimowe wieczory raczej nie zastanawiacie się, co akurat dziś może się przyśnić ani tym bardziej nad tym, czy ktoś sprawuje pieczę nad waszymi snami – a to błąd, poważny błąd, bo kto wie, czy pewnego dnia wasze dalsze życie nie będzie zależeć od tego, czy poprawnie opowiecie ledwie miniony sen. I nie chodzi tylko o szczęśliwe numerki totolotka. Brzmi dość osobliwie, nieprawdaż? Jednak Chris Darsaklis, autor, którego debiutem jest omawiana gra, wpadł na pomysł, aby jego tytuł opierał się generalnie na opisywaniu własnych snów – i taka mechanika „odgadywania” trafiła w punkt, wprowadzając świeżość, ale i odwołując się do wielu klasycznych pozycji, które zagościły już na rynku.