Recenzje

Napisał Dział: Film

jjs22

Przebrnięcie przez pierwszy sezon Jessiki Jones wymagało ode mnie pewnego wysiłku. Nawet pomimo świetnej roli Krysten Ritter, wspomaganej przez wcale nie gorszą Carrie-Ann Moss i niezłą Rachael Taylor, złoczyńcę nowego typu, czyli Kilgrave'a oraz interesującego związku Cage-Jones, większość postaci irytowała swoim przewidywalnym, okresowo graniczącym z głupotą, zachowaniem, a wątki były zbyt rozwleczone. Między innymi dlatego nie czekałem z zapartym tchem na drugi sezon, który ostatecznie obejrzałem bardziej z przyzwyczajenia niż ciekawości. Jak się okazało – słusznie. Netflix zaserwował widzom coś bardziej przypominającego interludium niż pełnokrwistą opowieść.

Napisane przez Dział: Książka

Demon luster Martyna Raduchowska„Demon luster” Martyny Raduchowskiej w porównaniu do pierwszej sympatycznej części dylogii stanowi dzieło dojrzalsze, bardziej przemyślane, złożoność wątków i rysów charakterologicznych jest większa, no i dowcip wcale cięty i mocniejszy. A co za tym idzie – przyjemność i rozrywka płynące z lektury są spotęgowane i satysfakcjonujące.

Raduchowska, autorka trzech wydanych książek, w drugim tomie cyklu o specyficznej Szamance zabiera czytelników ponownie do świata magii i zbłąkanych dusz, mistycznego oraz enigmatycznego, choć nie brak w nim także mniej uroczego i pięknego oblicza, czyli mroku i demonów. Warto dodać, że nie jest to kolejna reprezentacja wszystkiego, co wcześniej – sprawdzonego, ale czytelnikowi już oswojonego. Pisarka konsekwentnie rozbudowuje wiele aspektów świata przedstawionego – nadaje mu większej głębi, uzupełnia go o więcej wymiarów, czasem wplata w niego filozoficzne idee (a z samą filozofią również wchodzi – często żartobliwie – w polemikę).

Napisane przez Dział: Książka

Komornik. Kant Michał GołkowskiOstatnio przeczytałem celowo i przypadkiem wiele komentarzy mówiących, że trzeci tom cyklu, „Komornik. Kant” został napisany na siłę, niepotrzebnie, niemało scen w nim rozdmuchano, niemało się powtarza, niemało nie ma zbytnio sensu. Ale mimo że owe opinie nie mijają się z prawdą i czasem są uzasadnione, zwieńczenie tego typu było potrzebne. Gołkowski potknął się tu parę razy, nadmiernie chciał uatrakcyjnić i napchać lekturę, lecz są w powieści wydarzenie konieczne do zrozumienia całości i poczucia usatysfakcjonowania.

Napisane przez Dział: Książka

Galeony wojny Jacek KomudaJacek Komuda w beletrystyce – i życiu – najczęściej zgłębia Rzeczpospolitą szlachecką, kulturę sarmacką i Kresy Wschodnie, akcentując wartości, obyczajowość oraz faktyczne zachowania w różnych grupach społecznych przedstawianych ziem. Jednak czasem „zasadza” się na nieco inne tematy i czasy, jak marynistyka w Polsce w XVII wieku, czego przykładem „Galeony wojny”, ale na szerokie wody „wypłynął” także pod „Czarną banderą” – i te dwie książki, jak najbardziej, można czytać w całkowitym oderwaniu, lecz zarysowane przez autora realia od razu budzą skojarzenia podczas lektury.

Napisane przez Dział: Książka

Gdzie niebo mieni się czerwienią okladkaWielu młodych twórców wychodzi z – niemylnego – założenia, że aby zaistnieć na rynku, należy wymyśleć coś, czego nie było, rozepchać albo przełamać granice formuły, gatunku, nurtu, stylu i zapisać się na kartach literatury jako pionier czy awangardzista. Są jednak tacy, którzy wolą udoskonalać bądź mierzyć się z już istniejącymi elementami, kimś takim jest Lisa Lueddecke pisząca o apokalipsie, magii i quasi-baśni.

Sama autorka póki co nie doświadczyła zbyt wielu sukcesów na rynku wydawniczym, ale nie ma w tym jej winy ani czynnika niesprzyjającego recepcji powieści „Gdzie niebo mieni się czerwienią”. Wręcz przeciwnie, książka radzi sobie całkiem nieźle, tłumaczona jest na języki obce, zaś podejmowana w niej tematyka – wcale częsta w pozycjach young adult – opisana jest w sposób nietypowy i realiami w miarę świeży, choć trzymający się istniejącego już od dobrych paru lat trendu skandynawskiego.

Napisał Dział: Film

czarna pantera recenzja

Pamiętam, że gdy kilka lat temu chciałem lepiej poznać Czarną Panterę, sięgnąłem po dość oczywisty wybór - „Kim jest Czarna Pantera” autorstwa Reginalda Hudlina. Czarnoskóry scenarzysta chciał wykorzystać fakt otrzymania w swoje ręce tak ważnej dla Afroamerykanów postaci i próbował przedstawić Wakandę jako najpotężniejsze państwo na świecie, o zamieszkującym je narodzie i ich przywódcy nawet nie wspominając. Niestety, Houdlin zmarnował tę wyjątkową okazję, zamiast zamierzonego, osiągając iście karykaturalny efekt. Do nietrafionych pomysłów autora należał na przykład, ten, w którym Wakanda dysponowała lekarstwem na raka, ale się nim z nikim nie podzieli. Bo nie. A w ogóle to Zachód jest nieodpowiedzialny i sprzedaje papierosy. Ciekawe, czy lek na dziesiątkujące Afrykę AIDS też trzymali ukryty? Twórcy „Czarnej Pantery” na szczęście zrozumieli, że pomysły Hudlina i jemu podobnych scenarzystów dowodzą jedynie słabości Wakandczyków i postanowili zabrać głos na temat miejsca oraz roli tego kraju we współczesnym świecie.

Napisał Dział: Książka

herezjaWydane do tej pory książki z serii „Assassin’s Creed” przyzwyczaiły fanów do niezbyt wysokiego poziomu. Zazwyczaj okazywały się prostymi czytadłami ograniczającymi się do przeniesienia scenariusza jednej z gier na karty powieści, z rzadka dodając coś od siebie. Odpowiedzialny za nie Oliver Bowden szedł po linii najmniejszego oporu, a co bardziej zdesperowani miłośnicy serii (w tym i ja) sięgali po portfel, nawet pomimo pełnej świadomości tego, co znajdą między okładkami. Christie Golden, dobrze znana w świecie „growych” książek autorka podeszła do tematu z zupełnie nowej strony, oddając w ręce czytelników świeżą historię, która całkiem nieźle wplata się w kanon budowanego przez jedenaście lat świata.

Napisał Dział: Film

Altered Carbon

Do tej pory kiedy Netflix udostępniał przedpremierowo swoje seriale, robił to zazwyczaj jedynie częściowo, oferując recenzentom np. połowę sezonu. Gdyby tak samo zrobił z „Altered Carbon”, przez następne kilka akapitów czytalibyście zapewne peany na część najnowszej produkcji streamingowego hegemona. Niestety „Altered Carbon” miałem okazję obejrzeć w całości, a początkowy entuzjazm z odcinka na odcinek malał coraz bardziej.

„Altered Carbon” oparty jest o wydaną w 2003 roku książkę Richarda Morgana „Modyfikowany Węgiel” (która zresztą doczekała się ostatnio na naszym rynku pięknego wznowienia), i z tego co zdążyłem wyczytać w sieci – lektura wciąż przede mną - mamy do czynienia z dość wierną adaptacją. Nie wiem jedynie czemu polski oddział Netflixa zrezygnował z udanego jak rzadko kiedy przekładu tytułu, pozostając przy oryginalnym.

Napisał Dział: Książka

Człowiek z sąsiedztwaZdruzgotany Tibor Tarent wraca do Anglii. Jego żona zginęła w Anatolii, gdzie pracowała jako pielęgniarka w polowym szpitalu, a władze Islamskiej Republiki Wielkiej Brytanii koniecznie chcą mężczyznę przesłuchiwać, jakby mógł powiedzieć im cokolwiek o targanej zamieszkami Turcji. Nie potrzeba mu wiele czasu, aby stwierdzić, że pod jego nieobecność państwo diametralnie się zmieniło – pustoszą je potężne burze, a władze wyraźnie nie radzą sobie z kolejnymi tragediami.

Napisał Dział: Książka

luna wilcza pelniaNiemal dwa lata temu twierdziłem, że „Luna: Nów” jest połączeniem sagi rodzinnej i odświeżonego, stawiającego przede wszystkim na ekonomię – choć pamiętającego swe egzotyczne estetyczne korzenie – cyberpunku. W drugiej powieści z cyklu, Ian McDonald nieco przesuwa narracyjny ciężar, sięgając śmiało po motyw klasycznej fantastyki naukowej: starcie planety-matki z jej koloniami.

Upadek Cortów zmienił układ sił na Księżycu. Mackenzie, ich najwięksi wrogowie, przejęli produkcję helu, dzięki czemu mają szansę stać się największą lokalną potęgą. Zapominają jednak, że nie udało im się zamordować wszystkich brazylijskich oponentów, a ci, którzy przeżyli, już szukają nowych sojuszników, aby dokonać zemsty. Zemsty jeszcze straszniejszej niż ich cierpienia.