Komiksy

Napisał Dział: Komiksy

1 start

Literackie i filmowe wizje świata przed czy też po apokalipsie przenoszą nas najczęściej do alternatywnej rzeczywistości bądź przyszłości. Natomiast w najnowszym dziele spod szyldu wydawnictwa Mucha autorzy przedstawiają nam realiazamierzchłych, biblijnychczasów przed potopem, okresu nieograniczonego i niepowstrzymanego okrucieństwa,przy którymdzisiejsze kinowe apokalipsy są niczym opowiastki dla małych dzieci.

Napisane przez Dział: Komiksy

com top

Estetyka noir w wykonaniu Eda Brubakera i Seana Phillipsa to prawdziwa gratka dla miłośników subgatunku, łącząca w sobie magnetyzm kryminalnych opowieści, odpowiednio skrojony suspens i poważne tematy, które w zbeletryzowany (komiksowy) sposób dokumentują historię Hollywood. Ale czego oczekiwać od specjalistów w tej dziedzinie?

Napisane przez Dział: Komiksy

okladka 600 top

W pierwszym tomie „Futura Nostalgia” Tony Sandoval ponawia pytania o sens ludzkiego życia i w bardzo szczery sposób opowiada o dorastaniu, dojrzewaniu, zmienianiu postaw i przyswajaniu wartości, które dotychczas były dla bohaterów niezrozumiałe. Oczywiście i tym razem wplata w historię elementy fantastyczne, podchodzące pod oniryzm i realizm magiczny, i nie sąonewciśnięte do komiksu niepotrzebnie czy pretensjonalnie.

Napisał Dział: Komiksy

okladka vamp top

Zdawać by się mogło, że ten komiks będący horrorem, o jakże sugestywnym tytule i okładce, nie będzie miał czytelnikom nic nowego ani kreatywnego do zaoferowania. Wystarczy jednak zapoznać się z opisem historii, zagłębić w fabułę przedstawianą za pomocą jakże charakterystycznej kreski, a spostrzeże się, jakim niezwykłym i niecodziennym dziełem jest komiks autorstwa Filipe’a Melo oraz Juana Cavia.

Napisane przez Dział: Komiksy

okladka JJ top

Zapewne nie byłoby nowego komiksu z Jessicą Jones w roli głównej na polskim rynku, gdyby nie popularność serialu Netfliksa – i wcale nie jest to przytyk w stronę wydawców, którzy często korzystają z promocji tych samych produktów w innych mediach. To taki truizm, ale truizm, dzięki któremu taka postać – niekoncentrująca się stricte na rozwałce z wrogiem zagrażającym w mniejszym bądź większym stopniu światu, ani na rozwikłaniu linearnej zagadki – mogła zaistnieć i nawet zaciekawić.

Napisał Dział: Komiksy

thor gromowladnaWraz z rozpoczęciem serii Marvel NOW! Dom Pomysłów postanowił wstrząsnąć status quo, ingerując w tytuły przedstawiające przygody jednych z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów. Steve Rogers gwałtownie się zestarzał (jeszcze zanim okazał się być uśpionym agentem Hydry), Logan umarł, a w ciele Spider-Mana rozgościł się Otto Octavius. W ten czy inny sposób herosi usuwali się w cień, realizując nową politykę wydawnictwa, w oryginale brzmiącą „All-New, All-Different”, nierzadko w akompaniamencie głośnego sprzeciwu fanów (w niektórych przypadkach graniczącego z histerią). Jedną z bardziej polaryzujących decyzji okazało się oddanie Mjölnira w kobiece ręce.

Napisał Dział: Komiksy

gnatrecenzjaW przypadku „Gnata: Doliny, czyli Równonocy Wiosennej” niezwykle łatwo popełnić błąd i zlekceważyć tę pozycję. Tytułowy bohater to wszak na pierwszy rzut oka cartoonowa, przypominająca nieco duszka postać rodem z bajki dla najmłodszych – kogoś takiego ciężko więc traktować poważnie, prawda? Czytelnik, który zdecyduje się jednak na sięgnięcie po pierwszy tom przygód Gnata bardzo szybko przekona się, że pozory mylą, a szereg nagród którymi za swój komiks został obsypany Jeff Smith nie wziął się znikąd.

Napisał Dział: Komiksy

hawkeyeNadmiar potrafi być szkodliwy. Kierując się tą myślą, na kilka miesięcy odciąłem się od komiksów, a w szczególności od przygód trykociarzy od wielkiej dwójki. Zarówno te wydawane po Polsku, jak i sprowadzane zza oceanu historie zaczęły stopniowo zlewać się w jedno, a ja zdałem sobie sprawę, że potrzebuję chwili oddechu. Piętrząca się na półce sterta regularnie wydawanych komiksów (oraz związane z nią wyrzuty sumienia) pewnego wieczoru przeważyła i sięgnąłem po pierwszą z zaległych opowieści – „Hawkeye: Moje życie to walka”, co okazało się bardzo dobrą decyzją.

Napisał Dział: Komiksy

Top 10Choć Alan Moore stworzył szereg wybitnych dzieł dla największych wydawnictw komiksowych, a także dostarczył materiał źródłowy wytwórni Warner Bros., nigdy nie dał się wtłoczyć w korporacyjne schematy, tocząc liczne boje ze swymi wydawcami. Doprowadziło to do szeregu kuriozalnych sytuacji, w których to, na przykład, komiksy jego autorstwa oficjalnie przypisywane są „pierwotnemu scenarzyście” (wydany u nas przez Muchę „Miracleman”), lub scenarzysta w ogóle nie widnieje na liście płac i rozczarowany kolejną adaptacją swego dzieła nie chce mieć z nim nic wspólnego („Watchmen: Strażnicy”). Nic więc dziwnego, że kiedy kolega Moore'a i założyciel WildStorm Productions, Jim Lee, zaproponował Anglikowi wydawanie komiksów pod własnym, skromnie nazwanym imprintem - America’s Best Comics, scenarzysta od razu się zgodził. I właśnie w ramach ABC Moore stworzył „Top 10” - komiks, w którym z tak charakterystycznym dla niego poczuciem humoru mógł odreagować rozczarowanie amerykańskim rynkiem wydawniczym.

Napisał Dział: Komiksy

Wonder Woman tom 1Greg Rucka jednym tchem przez wielu fanów wymieniany jest obok George’a Pereza i Gail Simone jako autor rozumiejący istotę Wonder Woman, potrafiący oddać jej sprawiedliwość nie tylko jako wojowniczce, ale też osobie inteligentnej, współczującej oraz dysponującej niezłomnym charakterem. Choć historie prezentowane w „Wonder Woman tom 1” ujrzały światło dzienne piętnaście lat temu, nie straciły nic ze swojej świeżości, oferując czytelnikom nieco inne spojrzenie na Dianę - ambasadorkę, Amazonkę, przyjaciółkę i członkinię Ligi Sprawiedliwości.