Książka

Napisane przez Dział: Książka

Rafał Cichowski Pył ZiemiSpace operę cechuje w znacznej mierze awanturniczość oraz popęd do międzyplanetarnych wypraw, ale także romantyczne konflikty – i Rafał Cichowski wszystkie te elementy w „Pyle Ziemi” uwzględnił, dodając doń to i owo, a z tego i owego wykwitła całkiem bogata i szeroka w barwach krajobrazu powieść drogi, zadająca także poważne pytania. Jednak nie robi tego aż tak nachalnie, aby szukający czystej rozrywki poczuli się wciąż odrywani od pasjonujących wątków, których w intrydze utworu bynajmniej nie brakuje.

Napisane przez Dział: Książka

Ian Tregillis PowstanieJak się okazuje, coraz częściej można otrzymać wyważoną kontynuację, nie cierpiącą na syndrom „środkowego tomu”, ale mimo tego, że autor bardzo się starał, trochę cech owej książkowej przypadłości dzieło i tak posiada. Na szczęście są one tak mgliste i przyćmione przez pozytywne aspekty, że w trakcie czytania dla czystej przyjemności trudno będzie je wyłuskać.

Napisane przez Dział: Książka

Simon Mayo WinaSimon Mayo postanawia zaskoczyć czytelnika nowym systemem sądowniczym. Zamiast babrać się w kolejnych nastoletnich romansach, stara się przedstawić dystopię w trochę odmienny sposób. Czasem sam się podkopuje, a logikę zdarzeń tworzy według własnego, nielosowego schematu, ułatwiającego prowadzenie fabuły przez las i jezioro w obranym kierunku. Na szczęście, relacje między bohaterami i intryga trzymają jako taki poziom.

Napisał Dział: Książka

amerykanscy bogowieZasiadając do „Amerykańskich bogów” już drugi raz w tym stosunkowo młodym roku poczułem się, jakbym wracał do książkowej przeszłości. Poprzednio miało to miejsce przy okazji „Historii twojego życia” i okazało się doświadczeniem bardzo przyjemnym, ten powrót jednak znaczy dla mnie jeszcze więcej. Bodaj najsłynniejsza powieść Neila Gaimana dziesięć lat temu pokazała mi, że fantastyka może być czymś całkiem innym niż fantasy, science fiction lub horror i wywołała fascynację tekstami rozsadzającymi konwencję, która trwa do dziś.

Napisał Dział: Książka

Tolkien. BiografiaO wpływie „Władcy Pierścieni” na światową kulturę dyskutować można godzinami. Powieść najpierw zachwyciła tysiące czytelników, potem zamieniła wielu z nich w hołubiących swego idola pisarzy (nie bez powodu wszak mówi się o fantastyce posttolkienowskiej), stała się inspiracją twórców kultowej dziś trylogii filmowej – trudno wprost uwierzyć, że zrodziła się z olbrzymiej fascynacji poematami heroicznymi, które raczej nie stanowią strawnej pożywki dla masowej wyobraźni. Rozmowa o dziele prowadzi jednak w końcu do pytania o jego autora: kim właściwie był John R. R. Tolkien? Humphrey Carpenter spróbował odpowiedzieć na nie w recenzowanej biografii.

Napisane przez Dział: Książka

gromKlasyczna fantasy kapryśną jest ziemią dla nowych twórców – niby oferuje tak wiele możliwości, a jednak grozi popadnięciem w schematy i niesmaczną wtórność. Nielicznym z tych, co próbują, udaje się przejść przez jej połacie tam i z powrotem, zdobywszy artefakt oraz chwałę. Wśród takich pisarzy znalazło się kilku wielkich – Joe Abercrombie czy Glen Cook, ale też polskie poletko może poszczycić się znakomitymi nazwiskami, jak Robert M. Wegner bądź Anna Brzezińska, a ostatnio także Jacek Łukawski, którego druga książka wkracza na księgarnianą arenę, i choć „Grom i szkwał” wciąż operuje tymi samymi motywami, co część poprzednia, to potrafi niejednokrotnie zaskoczyć, a i autor nieraz puszcza oko sympatykom kanonicznej fantasy i popkultury z nią związanej.

Napisane przez Dział: Książka

akuszerJadowska drugi raz odbiega od schematu z serii o Dorze Wilk, dzięki czemu jej proza nabiera prawdziwego pazura i mrocznego charakteru. „Akuszer Bogów” to druga wizyta u Nikity, idealnej wręcz zabójczyni, która ma na pieńku z niemałym gronem nadnaturalnego światka – czyli podczas lektury możecie być pewni tego, że zawrotnego tempa akcji, zwrotów fabuły bądź spektakularnych wydarzeń nie zabraknie, a krew mimo że strumieniami lać się nie będzie, to i tak nie raz zrosi ziemię.

Napisał Dział: Książka

GRZEDOWICZ Hel 3 fragment2 page 001 656x1024Jarosław Grzędowicz to jeden z najbardziej popularnych i poczytnych pisarz na polskiej scenie fantastycznej. „Pan Lodowego Ogrodu” tylko ugruntował tę pozycję i wydawałoby się, że kolejna książka jest kwestią miesięcy. Potrzeba było jednak na to ponad 4 lat. Wiele osób z niecierpliwością wyczekiwało nowego tekstu, niezależnie czy miała to być powieść czy zbiór opowiadań. Dlatego już sama informacja o premierze wywołała wśród czytelników spore poruszenie i ekscytację. Fabryka Słów umiejętnie dawkowało informacje, co tylko wzmacniało emocje towarzyszące oczekiwaniom. Fani, którzy czekali na kontynuację PLO lub czegoś podobnego mogą być nieco zawiedzeni. Hel 3 to całkiem nowa i zamknięta powieść, znacząco inna od tego, do czego byli przyzwyczajeni.

Napisał Dział: Książka

John R. R. Tolkien Opowieść o KullervoKullervo wychowuje się w posiadłości swego stryja, Untamo. Problem w tym, iż ten jest idealnym przeciwieństwem troskliwego opiekuna: nie dość, że sam doprowadził do śmierci ojca chłopca, to jeszcze jego samego traktuje jak niewolnika, a nawet kilkukrotnie próbuje zabić. I choć magia  zwierzęcego towarzysza pozwala Kullervo przeżyć, to jego naznaczonych przez wczesną tragedię losów z pewnością nie sposób uznać za szczęśliwe.

Napisał Dział: Książka

historia twojego zycia 1400Od mojej pierwszej lektury „Siedemdziesięciu dwóch liter”, czyli nieco bardziej rozbudowanej wersji „Historii twojego życia”, minęło prawie siedem lat. Rzadko zdarza się, żebym wracał do  przeczytanych książek, ale tym razem zrobiłem to z autentyczną ciekawością: opowiadaniami Teda Chianga byłem zachwycony, więc ponowna lektura stanowiła doskonałą okazję do weryfikacji niegdysiejszego gustu literackiego.