Książka

Napisane przez Dział: Książka

Demon luster Martyna Raduchowska„Demon luster” Martyny Raduchowskiej w porównaniu do pierwszej sympatycznej części dylogii stanowi dzieło dojrzalsze, bardziej przemyślane, złożoność wątków i rysów charakterologicznych jest większa, no i dowcip wcale cięty i mocniejszy. A co za tym idzie – przyjemność i rozrywka płynące z lektury są spotęgowane i satysfakcjonujące.

Raduchowska, autorka trzech wydanych książek, w drugim tomie cyklu o specyficznej Szamance zabiera czytelników ponownie do świata magii i zbłąkanych dusz, mistycznego oraz enigmatycznego, choć nie brak w nim także mniej uroczego i pięknego oblicza, czyli mroku i demonów. Warto dodać, że nie jest to kolejna reprezentacja wszystkiego, co wcześniej – sprawdzonego, ale czytelnikowi już oswojonego. Pisarka konsekwentnie rozbudowuje wiele aspektów świata przedstawionego – nadaje mu większej głębi, uzupełnia go o więcej wymiarów, czasem wplata w niego filozoficzne idee (a z samą filozofią również wchodzi – często żartobliwie – w polemikę).

Napisane przez Dział: Książka

Komornik. Kant Michał GołkowskiOstatnio przeczytałem celowo i przypadkiem wiele komentarzy mówiących, że trzeci tom cyklu, „Komornik. Kant” został napisany na siłę, niepotrzebnie, niemało scen w nim rozdmuchano, niemało się powtarza, niemało nie ma zbytnio sensu. Ale mimo że owe opinie nie mijają się z prawdą i czasem są uzasadnione, zwieńczenie tego typu było potrzebne. Gołkowski potknął się tu parę razy, nadmiernie chciał uatrakcyjnić i napchać lekturę, lecz są w powieści wydarzenie konieczne do zrozumienia całości i poczucia usatysfakcjonowania.

Napisane przez Dział: Książka

Galeony wojny Jacek KomudaJacek Komuda w beletrystyce – i życiu – najczęściej zgłębia Rzeczpospolitą szlachecką, kulturę sarmacką i Kresy Wschodnie, akcentując wartości, obyczajowość oraz faktyczne zachowania w różnych grupach społecznych przedstawianych ziem. Jednak czasem „zasadza” się na nieco inne tematy i czasy, jak marynistyka w Polsce w XVII wieku, czego przykładem „Galeony wojny”, ale na szerokie wody „wypłynął” także pod „Czarną banderą” – i te dwie książki, jak najbardziej, można czytać w całkowitym oderwaniu, lecz zarysowane przez autora realia od razu budzą skojarzenia podczas lektury.

Napisane przez Dział: Książka

Gdzie niebo mieni się czerwienią okladkaWielu młodych twórców wychodzi z – niemylnego – założenia, że aby zaistnieć na rynku, należy wymyśleć coś, czego nie było, rozepchać albo przełamać granice formuły, gatunku, nurtu, stylu i zapisać się na kartach literatury jako pionier czy awangardzista. Są jednak tacy, którzy wolą udoskonalać bądź mierzyć się z już istniejącymi elementami, kimś takim jest Lisa Lueddecke pisząca o apokalipsie, magii i quasi-baśni.

Sama autorka póki co nie doświadczyła zbyt wielu sukcesów na rynku wydawniczym, ale nie ma w tym jej winy ani czynnika niesprzyjającego recepcji powieści „Gdzie niebo mieni się czerwienią”. Wręcz przeciwnie, książka radzi sobie całkiem nieźle, tłumaczona jest na języki obce, zaś podejmowana w niej tematyka – wcale częsta w pozycjach young adult – opisana jest w sposób nietypowy i realiami w miarę świeży, choć trzymający się istniejącego już od dobrych paru lat trendu skandynawskiego.

Napisał Dział: Książka

herezjaWydane do tej pory książki z serii „Assassin’s Creed” przyzwyczaiły fanów do niezbyt wysokiego poziomu. Zazwyczaj okazywały się prostymi czytadłami ograniczającymi się do przeniesienia scenariusza jednej z gier na karty powieści, z rzadka dodając coś od siebie. Odpowiedzialny za nie Oliver Bowden szedł po linii najmniejszego oporu, a co bardziej zdesperowani miłośnicy serii (w tym i ja) sięgali po portfel, nawet pomimo pełnej świadomości tego, co znajdą między okładkami. Christie Golden, dobrze znana w świecie „growych” książek autorka podeszła do tematu z zupełnie nowej strony, oddając w ręce czytelników świeżą historię, która całkiem nieźle wplata się w kanon budowanego przez jedenaście lat świata.

Napisał Dział: Książka

Człowiek z sąsiedztwaZdruzgotany Tibor Tarent wraca do Anglii. Jego żona zginęła w Anatolii, gdzie pracowała jako pielęgniarka w polowym szpitalu, a władze Islamskiej Republiki Wielkiej Brytanii koniecznie chcą mężczyznę przesłuchiwać, jakby mógł powiedzieć im cokolwiek o targanej zamieszkami Turcji. Nie potrzeba mu wiele czasu, aby stwierdzić, że pod jego nieobecność państwo diametralnie się zmieniło – pustoszą je potężne burze, a władze wyraźnie nie radzą sobie z kolejnymi tragediami.

Napisał Dział: Książka

luna wilcza pelniaNiemal dwa lata temu twierdziłem, że „Luna: Nów” jest połączeniem sagi rodzinnej i odświeżonego, stawiającego przede wszystkim na ekonomię – choć pamiętającego swe egzotyczne estetyczne korzenie – cyberpunku. W drugiej powieści z cyklu, Ian McDonald nieco przesuwa narracyjny ciężar, sięgając śmiało po motyw klasycznej fantastyki naukowej: starcie planety-matki z jej koloniami.

Upadek Cortów zmienił układ sił na Księżycu. Mackenzie, ich najwięksi wrogowie, przejęli produkcję helu, dzięki czemu mają szansę stać się największą lokalną potęgą. Zapominają jednak, że nie udało im się zamordować wszystkich brazylijskich oponentów, a ci, którzy przeżyli, już szukają nowych sojuszników, aby dokonać zemsty. Zemsty jeszcze straszniejszej niż ich cierpienia.

Napisał Dział: Książka

stulecie przemocyCzasy, w których miłośnicy popkultury skupionej wokół superbohaterów uznawani byli za zaprzysiężonych eskapistów, minęły bezpowrotnie. Niegdysiejsi komiksowi herosi nie są już nieskalanymi wzorami do naśladowania, a bolączki dnia codziennego – jak choćby uzależnienia – dogoniły ich dawno temu; we współczesnej popkulturze istota obdarzona nadludzkimi mocami często okazuje się symbolem problemów skrajnie ludzkich. Tę obserwację można spokojnie odnieść do „Stulecia przemocy” – trzeciej powieści Laviego Tidhara wydanej w naszym kraju.

Napisane przez Dział: Książka

ksiezyc

Nie wiem, co stało za wznowieniem z nowym opracowaniem graficznym i kontynuowaniem wydawania cyklu otwartego „Rzekami Londynu” – czy na rzeczy jest ponowny boom na urban fantasy (szczególnie w odmianie rozrywkowej), niedawna rekomendacja autora (i samych książek) przez Andrzeja Sapkowskiego, czy danie drugiej szansy pisarzowi, jak konfratrowi, Jimowi Butcherowi – ale za taką decyzję wypada tylko podziękować wydawcy, bo literatury na takim poziomie nigdy dość.

Napisane przez Dział: Książka

Brandon Mull Smocza strażPięcioksiąg „Baśnioboru”, zamknięty tomem „Klucze do więzienia demonów”, otworzył i zamknął spójną linię fabularną. „Smocza straż”, która wkroczyła na księgarniane półki, z kolei zgrabnie wkomponowując się w uniwersum, przechodząc przez otwartą furtkę oraz kontynuując i uzupełniając motywy pozostawione w poprzedniczkach. Szczęściem, „Baśniobór. Nowe przygody” zapowiada się jako seria równie przyjemna i wymyślna, jak wcześniejsze perypetie bohaterów.