Książka

Napisał Dział: Książka

stulecie przemocyCzasy, w których miłośnicy popkultury skupionej wokół superbohaterów uznawani byli za zaprzysiężonych eskapistów, minęły bezpowrotnie. Niegdysiejsi komiksowi herosi nie są już nieskalanymi wzorami do naśladowania, a bolączki dnia codziennego – jak choćby uzależnienia – dogoniły ich dawno temu; we współczesnej popkulturze istota obdarzona nadludzkimi mocami często okazuje się symbolem problemów skrajnie ludzkich. Tę obserwację można spokojnie odnieść do „Stulecia przemocy” – trzeciej powieści Laviego Tidhara wydanej w naszym kraju.

Napisane przez Dział: Książka

ksiezyc

Nie wiem, co stało za wznowieniem z nowym opracowaniem graficznym i kontynuowaniem wydawania cyklu otwartego „Rzekami Londynu” – czy na rzeczy jest ponowny boom na urban fantasy (szczególnie w odmianie rozrywkowej), niedawna rekomendacja autora (i samych książek) przez Andrzeja Sapkowskiego, czy danie drugiej szansy pisarzowi, jak konfratrowi, Jimowi Butcherowi – ale za taką decyzję wypada tylko podziękować wydawcy, bo literatury na takim poziomie nigdy dość.

Napisane przez Dział: Książka

Brandon Mull Smocza strażPięcioksiąg „Baśnioboru”, zamknięty tomem „Klucze do więzienia demonów”, otworzył i zamknął spójną linię fabularną. „Smocza straż”, która wkroczyła na księgarniane półki, z kolei zgrabnie wkomponowując się w uniwersum, przechodząc przez otwartą furtkę oraz kontynuując i uzupełniając motywy pozostawione w poprzedniczkach. Szczęściem, „Baśniobór. Nowe przygody” zapowiada się jako seria równie przyjemna i wymyślna, jak wcześniejsze perypetie bohaterów.

Napisane przez Dział: Książka

Jarosław Grzędowicz AzylW tym roku przypadł jubileusz debiutu Jarosława Grzędowicza – trzydzieści pięć lat temu na łamach łódzkiego czasopisma „Odgłosy” w wieku lat siedemnastu opublikował „Azyl dla starych pilotów”, a potem – jeszcze w tym samym roku (1982) – w tygodniku ukazała się „Twierdza Trzech Studni”. Tak to właśnie się zaczęło, a mimo że wiele z tych opowieści zaginęło w pomrokach (nie aż tak dawnych) dziejów, udało się znaleźć je i zamknąć w jednym tomie. Tomie stanowiącym studium wczesnej twórczości jednego z najważniejszych polskich pisarzy fantastycznych.

Napisane przez Dział: Książka

Zdrajca Jim Butcher„Zdrajca” Jima Butchera, „Akt Dresdena” księga jedenasta, czyli rzecz o chicagowskim magu-detektywie pracy się niebojącym. Posprzątać brudy niezmywalne i magiczne, odszukać artefakty i insze takie przepadnięte, zabawić się w bodyguarda – wszystko to potrafi, a do tego prowadzi konsultacje i daje wyłącznie dobre rady, ma nawet gwarancję najwyższej ceny, wydawaną przez jedyny w swoim rodzaju… Przytułek dla zmaltretowanych wróżek i wampirów-jaroszy. Nie prowadzi sprzedaży detalicznej eliksirów miłosnych, trucizn i w żadnym wypadku nie organizuje przyjęć, ustawki spontaniczne to co innego.

Napisał Dział: Książka

ciemny lasNiespełna pół roku temu kończyłem lekturę „Problemu trzech ciał” bardzo zaskoczony: o ile wysoka jakość lektury nie była dla mnie niespodzianką – zachwyty czytelników znałem wcześniej – to już sama jej treść – jak najbardziej. To science fiction w stylu, w jakim robiło się je kilkadziesiąt lat wcześniej: skupione wokół rzeczywistego problemu naukowego i środowiska samych badaczy, starające się zrobić na czytelniku wrażenie raczej pomysłowością wizji niż jej efektownością. „Ciemny las” jest bardzo podobny – Cixin Liu daje odbiorcom kolejną potężną dawkę tego, co przyniosło sukces jego wcześniejszej powieści. I dobrze!

Napisał Dział: Książka

Brandon Sanderson CalamityWszyscy czekamy na „Dawcę Przysiegi”, trzeci tom „Archiwum Burzowego Światła” – cyklu, który jawi się ze wszech miar jako opus magnum Brandona Sandersona. Ten błyskotliwy, a zarazem niezwykle płodny pisarz zapewne zachorowałby poważnie, gdyby w międzyczasie nie pracował nad czymś innym. Jednym z owoców owej pracy jest „Calamity” – trzeci tom trylogii „Mściciele”.

Napisał Dział: Książka

niepełniaAnna Kańtoch w Kontrapunktach debiutowała w roku 2012 znakomitą powieścią „Czarne”. Powracając po pięciu latach do sztandarowej serii Powergraphu (a być może i całej polskiej fantastyki), ponownie wprowadza czytelnika w historię nieoczywistą, pozostawiające ogromne pole do interpretacji.

Napisane przez Dział: Książka

szamanka od umarlakowWznowienie debiutanckiej powieści Martyny Raduchowskiej okazuje się być dobrym posunięciem ze strony wydawnictwa Uroboros. Subtelne urban fantasy z kryminalną nutą w tle oraz niezobowiązującą fabułą przez ostatnie lata stało się – jak zresztą cały subgatunek – całkiem wdzięcznym miejscem rozrywki czytelniczych umysłów. Być może tym razem cyklowi uda się rozwinąć na tyle skrzydła, aby zaprezentować świat przedstawiony w pełnej krasie. Szczególnie, że na polskim rynku wciąż nie wypełniła się swoista luka.

Napisane przez Dział: Książka

Tomasz Duszyński Impuls recenzjaHistorie alternatywne skupiają się wcale często na XX wieku, gdzie zaczynają nieźle mieszać, zmieniając kluczowe dla dziejów wydarzenia, a potem snują własną wizję świata, motywując „Co by było gdyby…?” za sprawą modyfikowania i doświadczeń z wcześniejszych czasów. A dlaczego o tym wspominam? Sprawa jest prosta: „Impuls” Tomasza Duszyńskiego wlicza się właśnie w ów nurt i na szczęście odbiega od dyrdymał niepodpartych wiedzą i faktami istotnymi dla kreowania późniejszych, alternatywnych dróg historii.