Książka

Napisane przez Dział: Książka

wieza switu„Wieża Świtu” Sarah J. Maas to interquel cyklu „Szklany tron”, który z planowanej noweli przerósł prawie wszystkie dotychczasowe części serii. Jednak nie ma co się dziwić, protagonistą jest tu jedna z najpopularniejszych wśród fanów postaci drugoplanowych, a i wyraźnie samej autorce owa sylwetka nie pozostaje obojętna.

Sarah J. Maas zdaje się działać podobnie jak Jacek Dukaj: zapowiada krótką formę literacką i rozpisuje ją do monumentalnej rozmiarem książki. Jednak Dukajowi stworzenie dzieła zajmuje kilka lat, z kolei Maas robi to w międzyczasie, ponieważ oprócz „Wieży Świtu” w tym roku ukarze się jeszcze co najmniej nowy tom z cyklu „Dwór cierni i róż” i „Królestwo popiołów” (w wolnym tłumaczeniu; siódma część „Szklanego tronu”), objętościowo zapewne nieodbiegające zbytnio od „Wieży…”.

Napisał Dział: Książka

ton okladkaChoć z różnych powodów po prozę rodzimych autorów fantastyki sięgam z roku na rok coraz rzadziej, wciąż mam na naszym rynku kilku ulubieńców, których kolejnych książek wyczekuję z niecierpliwością. Do tego grona z pewnością zalicza się Marta Kisiel, która spośród całej masy wyrobników wyróżnia się unikalnym stylem oraz poczuciem humoru, które chętnie przelewa na karty swych dzieł. Z tym większym zdziwieniem obserwowałem więc zapowiedzi najnowszej powieści Marty, „Toń”, w których to dało się wyczytać, że tym razem, to już tak na serio. Serio.

Napisał Dział: Książka

Przebudzenia Króla LiszaKsiążę Arthas Menethil to postać otoczona kultem przez miłośników Azeroth. Jego krokami kierowaliśmy w kultowym „Warcraft III”, a w najlepszym dodatku do „World of Warcraft” – „Wrath of the Lich King” - ramię w ramię z milionami śmiałków wyruszaliśmy do mroźnej krainy Northrend, by raz na zawsze położyć kres Pladze. Opowiedziana na przestrzeni dwóch gier (a raczej gry i dwóch dodatków) historia przemiany księcia w Króla nie jest jednak tak jednowymiarowa, jak się można było spodziewać. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek książek growych, Christie Golden stanęła przed nie lada wyzwaniem. Napisać powieść, która z jednej strony będzie wiernie trzymać się fabuły „Warcrafta III” wraz z dodatkiem, a z drugiej oddać sprawiedliwość jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci tego gigantycznego uniwersum. Zadanie, z którego nie do końca się wywiązała.

Napisane przez Dział: Książka

Dziewczynka która wypiła księżyc Kelly BarnhillTak niepozorna książeczka pozornie tylko dla dzieci skrywa w sobie wyjątkowe ciepło, głębię i wiele nieoczywistych mądrości, a jej magia porwie dzieci w każdym wieku. Nie zabraknie też czystej rozrywki, humoru, gorącej atmosfery i bohaterów, obok których żaden szanujący się czytelnik nie przejdzie obojętnie.

W pewnej krainie, gdzie smutek zagląda ludziom przez okno, a raz w roku miasteczko musi oddać w ofierze najmłodsze dziecko, nie żyje się zbyt dobrze. Wszystko za sprawą nękającej okolicę wiedźmy, do której trafia mała Luna i poznaje prawdę o czarownicy z lasu. Wychowywana z dala od swoich, uczy się i spędza beztrosko czas z fantastycznymi istotami, ale nadchodzi pora, w której będzie musiała stać się bohaterką i przywrócić spokój krainie.

Napisane przez Dział: Książka

ernestclinePrzyszłość. Rok 2045. Wyniszczony, przeludniony świat, w którym rzeczywistość wirtualna jest znacznie lepszą alternatywą od prawdziwego otoczenia, a to, co w niej się znajduje wycenia się obecnie na znacznie wyższą wartość niż to, co otacza przeciętnych ludzi. W takie realia zabiera nas Ernest Cline, jeden z autorów okrzykniętych klasykiem za życia, a recenzowane dzieło właśnie wkracza na ekrany polskich kin, więc czytelnicy i widzowie mogą zrewidować swe oczekiwania wobec drugiego dzieła.

Napisane przez Dział: Książka

Sebastien de CastellSebastien de Castell w „Ostrzu zdrajcy” postanowił zrobić coś prostego, a jednocześnie przyjemnego – postawił na rozwój historii, prowadzenie wielu rozmaitych wątków oraz prawdopodobieństwo w ramach zasad świata przedstawionego. Za sprawą tego skądinąd banalnego rozwiązania dał czytelnikom lekturą wciągającą, angażującą i może niespecjalnie innowacyjną, ale za to stąpającą po pewnym gruncie. „Cień rycerza” prowadzony jest tą samą drogą i na takim samym poziomie dostarczania rozrywki.

Napisane przez Dział: Książka

Demon luster Martyna Raduchowska„Demon luster” Martyny Raduchowskiej w porównaniu do pierwszej sympatycznej części dylogii stanowi dzieło dojrzalsze, bardziej przemyślane, złożoność wątków i rysów charakterologicznych jest większa, no i dowcip wcale cięty i mocniejszy. A co za tym idzie – przyjemność i rozrywka płynące z lektury są spotęgowane i satysfakcjonujące.

Raduchowska, autorka trzech wydanych książek, w drugim tomie cyklu o specyficznej Szamance zabiera czytelników ponownie do świata magii i zbłąkanych dusz, mistycznego oraz enigmatycznego, choć nie brak w nim także mniej uroczego i pięknego oblicza, czyli mroku i demonów. Warto dodać, że nie jest to kolejna reprezentacja wszystkiego, co wcześniej – sprawdzonego, ale czytelnikowi już oswojonego. Pisarka konsekwentnie rozbudowuje wiele aspektów świata przedstawionego – nadaje mu większej głębi, uzupełnia go o więcej wymiarów, czasem wplata w niego filozoficzne idee (a z samą filozofią również wchodzi – często żartobliwie – w polemikę).

Napisane przez Dział: Książka

Komornik. Kant Michał GołkowskiOstatnio przeczytałem celowo i przypadkiem wiele komentarzy mówiących, że trzeci tom cyklu, „Komornik. Kant” został napisany na siłę, niepotrzebnie, niemało scen w nim rozdmuchano, niemało się powtarza, niemało nie ma zbytnio sensu. Ale mimo że owe opinie nie mijają się z prawdą i czasem są uzasadnione, zwieńczenie tego typu było potrzebne. Gołkowski potknął się tu parę razy, nadmiernie chciał uatrakcyjnić i napchać lekturę, lecz są w powieści wydarzenie konieczne do zrozumienia całości i poczucia usatysfakcjonowania.

Napisane przez Dział: Książka

Galeony wojny Jacek KomudaJacek Komuda w beletrystyce – i życiu – najczęściej zgłębia Rzeczpospolitą szlachecką, kulturę sarmacką i Kresy Wschodnie, akcentując wartości, obyczajowość oraz faktyczne zachowania w różnych grupach społecznych przedstawianych ziem. Jednak czasem „zasadza” się na nieco inne tematy i czasy, jak marynistyka w Polsce w XVII wieku, czego przykładem „Galeony wojny”, ale na szerokie wody „wypłynął” także pod „Czarną banderą” – i te dwie książki, jak najbardziej, można czytać w całkowitym oderwaniu, lecz zarysowane przez autora realia od razu budzą skojarzenia podczas lektury.

Napisane przez Dział: Książka

Gdzie niebo mieni się czerwienią okladkaWielu młodych twórców wychodzi z – niemylnego – założenia, że aby zaistnieć na rynku, należy wymyśleć coś, czego nie było, rozepchać albo przełamać granice formuły, gatunku, nurtu, stylu i zapisać się na kartach literatury jako pionier czy awangardzista. Są jednak tacy, którzy wolą udoskonalać bądź mierzyć się z już istniejącymi elementami, kimś takim jest Lisa Lueddecke pisząca o apokalipsie, magii i quasi-baśni.

Sama autorka póki co nie doświadczyła zbyt wielu sukcesów na rynku wydawniczym, ale nie ma w tym jej winy ani czynnika niesprzyjającego recepcji powieści „Gdzie niebo mieni się czerwienią”. Wręcz przeciwnie, książka radzi sobie całkiem nieźle, tłumaczona jest na języki obce, zaś podejmowana w niej tematyka – wcale częsta w pozycjach young adult – opisana jest w sposób nietypowy i realiami w miarę świeży, choć trzymający się istniejącego już od dobrych paru lat trendu skandynawskiego.