Książka

Napisane przez Dział: Książka

akuszerJadowska drugi raz odbiega od schematu z serii o Dorze Wilk, dzięki czemu jej proza nabiera prawdziwego pazura i mrocznego charakteru. „Akuszer Bogów” to druga wizyta u Nikity, idealnej wręcz zabójczyni, która ma na pieńku z niemałym gronem nadnaturalnego światka – czyli podczas lektury możecie być pewni tego, że zawrotnego tempa akcji, zwrotów fabuły bądź spektakularnych wydarzeń nie zabraknie, a krew mimo że strumieniami lać się nie będzie, to i tak nie raz zrosi ziemię.

Napisał Dział: Książka

GRZEDOWICZ Hel 3 fragment2 page 001 656x1024Jarosław Grzędowicz to jeden z najbardziej popularnych i poczytnych pisarz na polskiej scenie fantastycznej. „Pan Lodowego Ogrodu” tylko ugruntował tę pozycję i wydawałoby się, że kolejna książka jest kwestią miesięcy. Potrzeba było jednak na to ponad 4 lat. Wiele osób z niecierpliwością wyczekiwało nowego tekstu, niezależnie czy miała to być powieść czy zbiór opowiadań. Dlatego już sama informacja o premierze wywołała wśród czytelników spore poruszenie i ekscytację. Fabryka Słów umiejętnie dawkowało informacje, co tylko wzmacniało emocje towarzyszące oczekiwaniom. Fani, którzy czekali na kontynuację PLO lub czegoś podobnego mogą być nieco zawiedzeni. Hel 3 to całkiem nowa i zamknięta powieść, znacząco inna od tego, do czego byli przyzwyczajeni.

Napisał Dział: Książka

John R. R. Tolkien Opowieść o KullervoKullervo wychowuje się w posiadłości swego stryja, Untamo. Problem w tym, iż ten jest idealnym przeciwieństwem troskliwego opiekuna: nie dość, że sam doprowadził do śmierci ojca chłopca, to jeszcze jego samego traktuje jak niewolnika, a nawet kilkukrotnie próbuje zabić. I choć magia  zwierzęcego towarzysza pozwala Kullervo przeżyć, to jego naznaczonych przez wczesną tragedię losów z pewnością nie sposób uznać za szczęśliwe.

Napisał Dział: Książka

historia twojego zycia 1400Od mojej pierwszej lektury „Siedemdziesięciu dwóch liter”, czyli nieco bardziej rozbudowanej wersji „Historii twojego życia”, minęło prawie siedem lat. Rzadko zdarza się, żebym wracał do  przeczytanych książek, ale tym razem zrobiłem to z autentyczną ciekawością: opowiadaniami Teda Chianga byłem zachwycony, więc ponowna lektura stanowiła doskonałą okazję do weryfikacji niegdysiejszego gustu literackiego.

Napisane przez Dział: Książka

Dwór mgieł i furii Sarah J. MaasSarah J. Maas najwyraźniej nie lubi wykreowanych przez siebie bohaterów, bo rzuca ich z deszczu pod rynnę, całkowicie przewartościowując dotychczasowe dokonania oraz zmieniając odrobinę albo drastycznie, ich portrety charakterologiczne. Dobrze robi to fabule, ale raczej nie wychodzi na zdrowie literackiej konsekwencji. Do tego źli stają się pozytywni, szlachetni negatywni, a wszystko komplikuje się jeszcze bardziej z nowymi zagrożeniami i nagle odkrytymi tajemnicami – i jedno jest pewne: Feyra musi ratować świat w heroicznym stylu, z paletą nowych umiejętności i nabytym nie tak dawno doświadczeniem.

Napisane przez Dział: Książka

GRZEDOWICZ Hel 3 fragment2 page 001 656x1024Jarosław Grzędowicz „Panem Lodowego Ogrodu” i „Popiołem i kurzem” przyzwyczaił swych czytelników do wysokiej jakości produktów literackich, cechujących się plastycznym językiem, wielowymiarowymi bohaterami oraz intertekstualności. Wyczekiwana przeszło pięć lat nowa powieść autora „HEL-3” może niektórych rozczarować, ale nie można o niej powiedzieć, że nuży czy zajmuje się błahymi tematami. Jednak największą bolączką książki jest fakt, że pozostawia wielki niedosyt, a po pewnych aspektach pozostawia ambiwalentne uczucia.

Napisane przez Dział: Książka

rybak.znad.morza.wewnetrznegoZebrane w jednym tomie cztery zbiory opowiadań to nie lada gratka dla miłośników dzieł pióra LeGuin, zwłaszcza, że została do nich dołączona powieść „Opowiadanie świata” – równie sprawnie napisana, barwna tekstualnie i bogata w treść, a przede wszystkim przynosząca głębokie przemyślenia. „Rybak znad Morza Wewnętrznego” zawiera w sobie to, czego od tuza fantastyki oczekujemy, szczególnie, że tym mistrzem jest Ursula LeGuin, autorka stawiana obok J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa.

Napisała Dział: Książka

Małgorzata Saramonowicz Xiegi Nefasa tom 2Z powieścią „Xięgi Nefasa. Trygław – władca losu” Małgorzata Saramonowicz z przytupem wkroczyła na scenę polskiej fantastyki. Głównym jej bohaterem i narratorem uczyniła postać jednocześnie znaną każdemu Polakowi oraz spowitą tajemnicą, czyli Galla Anonima, autora „Kroniki polskiej”. Czytelnik dowiaduje się, co na jej kartach zostało przemilczane i jak mogło wyglądać to naprawdę... oraz jak wiele do powiedzenia w ramach historii polski miał bóg Trygław i jego budzący grozę kapłani.

Napisane przez Dział: Książka

Maja Lidia Kossakowska powraca do swego sławnego cyklu „Zastępy Anielskie” po prawie siedmiu latach z trzecią powieścią, i podobnie jak druga jest ona podzielona na dwa tomy. Po lekturze „Zbieracza Burz” można było mieć pewne obawy co do kondycji serii, ale lektura pierwszej połowy „Bram Światłości” okazuje się przyjemniejsza od poprzedniczki, choć poziomem niestety nie dorównuje „Siewcy Wiatru”.

Napisane przez Dział: Książka

szostkaGdy przychodzi nam sięgnąć po książkę na pozór sztampową, od razu przychodzą na myśl doświadczenia, jakie towarzyszyły podczas poznawania podobnej lektury – dlatego w pewnym stopniu nastawiamy się na pobudzenie w nas tych samych emocji. „Szóstka wron” z jednej strony jest właśnie takim tytułem, z drugiej może dać nam coś więcej.

Najnowszą na naszym rynku powieść Leigh Bardugo, autorki trylogii „Grisza”, uznaje się za utwór spod znaku young adult, czyli taki, który przybliża młodym czytelnikom okres buntu i dojrzewania, czas, gdy młodzież przeistacza się w dorosłych. Jednak po lekturze „Szóstki wron” trochę trudno samemu określić tak tę książkę. Prawdą jest, że na pierwszy plan wysuwają się młodzi, gniewni bohaterowie, lecz oni jakby dojrzeli szybciej, a przynajmniej osiągnęli etap rozwoju, który w ich świecie wydaje się dorosłością. Zmuszani są przez los do wykonywania czynów nieprzystojących dzieciom, robią rzeczy brutalne i okrutne, myślą również zupełnie nie jak nastolatkowie, co nieco kontrastuje z młodzieńczymi wtrąceniami w dialogach bądź zachowaniem odbiegającym od innych standardowego.