Książka

Napisane przez Dział: Książka

Zdrajca Jim Butcher„Zdrajca” Jima Butchera, „Akt Dresdena” księga jedenasta, czyli rzecz o chicagowskim magu-detektywie pracy się niebojącym. Posprzątać brudy niezmywalne i magiczne, odszukać artefakty i insze takie przepadnięte, zabawić się w bodyguarda – wszystko to potrafi, a do tego prowadzi konsultacje i daje wyłącznie dobre rady, ma nawet gwarancję najwyższej ceny, wydawaną przez jedyny w swoim rodzaju… Przytułek dla zmaltretowanych wróżek i wampirów-jaroszy. Nie prowadzi sprzedaży detalicznej eliksirów miłosnych, trucizn i w żadnym wypadku nie organizuje przyjęć, ustawki spontaniczne to co innego.

Napisał Dział: Książka

ciemny lasNiespełna pół roku temu kończyłem lekturę „Problemu trzech ciał” bardzo zaskoczony: o ile wysoka jakość lektury nie była dla mnie niespodzianką – zachwyty czytelników znałem wcześniej – to już sama jej treść – jak najbardziej. To science fiction w stylu, w jakim robiło się je kilkadziesiąt lat wcześniej: skupione wokół rzeczywistego problemu naukowego i środowiska samych badaczy, starające się zrobić na czytelniku wrażenie raczej pomysłowością wizji niż jej efektownością. „Ciemny las” jest bardzo podobny – Cixin Liu daje odbiorcom kolejną potężną dawkę tego, co przyniosło sukces jego wcześniejszej powieści. I dobrze!

Napisał Dział: Książka

Brandon Sanderson CalamityWszyscy czekamy na „Dawcę Przysiegi”, trzeci tom „Archiwum Burzowego Światła” – cyklu, który jawi się ze wszech miar jako opus magnum Brandona Sandersona. Ten błyskotliwy, a zarazem niezwykle płodny pisarz zapewne zachorowałby poważnie, gdyby w międzyczasie nie pracował nad czymś innym. Jednym z owoców owej pracy jest „Calamity” – trzeci tom trylogii „Mściciele”.

Napisał Dział: Książka

niepełniaAnna Kańtoch w Kontrapunktach debiutowała w roku 2012 znakomitą powieścią „Czarne”. Powracając po pięciu latach do sztandarowej serii Powergraphu (a być może i całej polskiej fantastyki), ponownie wprowadza czytelnika w historię nieoczywistą, pozostawiające ogromne pole do interpretacji.

Napisane przez Dział: Książka

szamanka od umarlakowWznowienie debiutanckiej powieści Martyny Raduchowskiej okazuje się być dobrym posunięciem ze strony wydawnictwa Uroboros. Subtelne urban fantasy z kryminalną nutą w tle oraz niezobowiązującą fabułą przez ostatnie lata stało się – jak zresztą cały subgatunek – całkiem wdzięcznym miejscem rozrywki czytelniczych umysłów. Być może tym razem cyklowi uda się rozwinąć na tyle skrzydła, aby zaprezentować świat przedstawiony w pełnej krasie. Szczególnie, że na polskim rynku wciąż nie wypełniła się swoista luka.

Napisane przez Dział: Książka

Tomasz Duszyński Impuls recenzjaHistorie alternatywne skupiają się wcale często na XX wieku, gdzie zaczynają nieźle mieszać, zmieniając kluczowe dla dziejów wydarzenia, a potem snują własną wizję świata, motywując „Co by było gdyby…?” za sprawą modyfikowania i doświadczeń z wcześniejszych czasów. A dlaczego o tym wspominam? Sprawa jest prosta: „Impuls” Tomasza Duszyńskiego wlicza się właśnie w ów nurt i na szczęście odbiega od dyrdymał niepodpartych wiedzą i faktami istotnymi dla kreowania późniejszych, alternatywnych dróg historii.

Napisane przez Dział: Książka

Andrius Tapinas Wilcza godzinaJakiś czas temu, składając zestaw opowieści steampunkowych, w trakcie wspomnień oraz poszukiwań, zauważyłem, że mimo dość szerokiego i barwnego oddziaływania subgatunek ten literacko nie jest w Polsce specjalnie bogaty – szczególnie, gdy staje w szranki z space operą bądź dystopią. Nie miną bodaj rok, a na rynku zagościło kilka naprawdę intrygujących tytułów, takich jak „Wilcza godzina” Andriusa Tapinasa, czyli rzecz o Wilnie w kłębach pary.

Napisał Dział: Książka

rozaniec2Od premiery nagrodzonego Zajdlem „Kameleona” minęło dziewięć lat – i przez cały ten czas Rafał Kosik kazał czekać swoim miłośnikom na kolejną powieść dla dorosłych. W zeszłym roku w końcu pojawiła się informacja, że powstaje „Różaniec”. I oto jest.

Harpad jest nuzzlerem. Zajmuje się sprawdzaniem niejawnych Punktów Zagrożenia – specyficznej wartości, która określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że po danego człowieka już niedługo zgłoszą się służby Eliminacji. System zwany g.A.I.a., bazujący na PZ, zajmuje się oczyszczaniem społeczeństwa z elementów potencjalnie kryminalnych. Umiejętności Harpada są bardzo rzadkie, a jego zawód właściwie nielegalny – dlatego też jest szczególnie łakomym kąskiem dla wszystkich, którzy działają na granicy prawa.

Napisane przez Dział: Książka

falszywyChociaż przy pierwszym wrażeniu „Fałszywy pocałunek” wydaje się romansową fantasy albo paranormal romance w tonie young adult, to tak naprawdę jest klasyczną opowieścią o uciekającej księżniczce, rycerskim księciu i „bestii”, mogącej zaszkodzić ich nienarodzonemu jeszcze związkowi. Cała historia co prawda nie wnosi zbyt wiele do gatunku, ale sprawnie odtwarza znany schemat i napisana jest nie najgorszym językiem.

Napisane przez Dział: Książka

wrotaobeliskowokladkaUmberto Eco mawiał, że „wartość estetyczna dzieła jest tym większa, im bogatsze są możliwości jego interpretacji”, a trzeba być naprawdę skrajnym ignorantem, aby przy każdym ponownym odczytaniu „Wrót Obelisków” nie dostrzec czegoś nowego. Jemisin w „Piątej Porze Roku” podjęła niezwykle ważkie współcześnie tematy – kryzys tożsamości, alienacja czy wyobcowanie – w drugim tomie zaś poszerzyła horyzont problematyki i konsekwentnie rozbudowała świat.