Książka

Napisane przez Dział: Książka

Ken Liu Ściana burzPierwsza powieść Kena Liu okazała się sukcesem i powiewem świeżości na naszym rynku – pokazała, że fikcyjna kultura na bazie kraju jego przodków, Chin, wzbogacona o kilka niezwykle ciekawych, lecz równie niebezpiecznych rozwiązań, które zostały sprawnie połączone w wiarygodną całość jest tak samo pochłaniająca, jak światy oparte na średniowieczu Europy. W drugim tomie cyklu „Pod Sztandarem Dzikiego Kwiatu” Liu nie powtarza schematów, ani nie czyni z książki typowego łącznika pomiędzy istotniejszymi wydarzeniami w uniwersum. „Ściana burz” porusza, ekscytuje i cieszy z taką samą finezją, jak „Królowie Dary”, a w niektórych momentach nawet lepiej.

Napisał Dział: Książka

problem3ciałYe Wenjie jest świadkiem śmierci swego ojca z rąk czerwonogwardzistów. Politycznie podejrzana nie może odnaleźć się w rzeczywistości, która nastała po rewolucji kulturalnej w Chinach. Za sprawą niesamowitego zbiegu okoliczności udaje jej się jednak schronić w bazie naukowej Czerwony Brzeg – wywodzi się z rodziny utytułowanych fizyków i władze bardzo chciałyby skorzystać z jej wiedzy. Kilkadziesiąt lat później Wang Miao wplątuje się w wydarzenia, które wstrząsają światem nauki – w masowe samobójstwa badaczy. Wytłumaczenie tych tajemniczych zgonów zdaje się tkwić w ośrodku, gdzie niegdyś pracowała Wenjie.

Napisane przez Dział: Książka

Rafał Cichowski Pył ZiemiSpace operę cechuje w znacznej mierze awanturniczość oraz popęd do międzyplanetarnych wypraw, ale także romantyczne konflikty – i Rafał Cichowski wszystkie te elementy w „Pyle Ziemi” uwzględnił, dodając doń to i owo, a z tego i owego wykwitła całkiem bogata i szeroka w barwach krajobrazu powieść drogi, zadająca także poważne pytania. Jednak nie robi tego aż tak nachalnie, aby szukający czystej rozrywki poczuli się wciąż odrywani od pasjonujących wątków, których w intrydze utworu bynajmniej nie brakuje.

Napisane przez Dział: Książka

Ian Tregillis PowstanieJak się okazuje, coraz częściej można otrzymać wyważoną kontynuację, nie cierpiącą na syndrom „środkowego tomu”, ale mimo tego, że autor bardzo się starał, trochę cech owej książkowej przypadłości dzieło i tak posiada. Na szczęście są one tak mgliste i przyćmione przez pozytywne aspekty, że w trakcie czytania dla czystej przyjemności trudno będzie je wyłuskać.

Napisane przez Dział: Książka

Simon Mayo WinaSimon Mayo postanawia zaskoczyć czytelnika nowym systemem sądowniczym. Zamiast babrać się w kolejnych nastoletnich romansach, stara się przedstawić dystopię w trochę odmienny sposób. Czasem sam się podkopuje, a logikę zdarzeń tworzy według własnego, nielosowego schematu, ułatwiającego prowadzenie fabuły przez las i jezioro w obranym kierunku. Na szczęście, relacje między bohaterami i intryga trzymają jako taki poziom.

Napisał Dział: Książka

amerykanscy bogowieZasiadając do „Amerykańskich bogów” już drugi raz w tym stosunkowo młodym roku poczułem się, jakbym wracał do książkowej przeszłości. Poprzednio miało to miejsce przy okazji „Historii twojego życia” i okazało się doświadczeniem bardzo przyjemnym, ten powrót jednak znaczy dla mnie jeszcze więcej. Bodaj najsłynniejsza powieść Neila Gaimana dziesięć lat temu pokazała mi, że fantastyka może być czymś całkiem innym niż fantasy, science fiction lub horror i wywołała fascynację tekstami rozsadzającymi konwencję, która trwa do dziś.

Napisał Dział: Książka

Tolkien. BiografiaO wpływie „Władcy Pierścieni” na światową kulturę dyskutować można godzinami. Powieść najpierw zachwyciła tysiące czytelników, potem zamieniła wielu z nich w hołubiących swego idola pisarzy (nie bez powodu wszak mówi się o fantastyce posttolkienowskiej), stała się inspiracją twórców kultowej dziś trylogii filmowej – trudno wprost uwierzyć, że zrodziła się z olbrzymiej fascynacji poematami heroicznymi, które raczej nie stanowią strawnej pożywki dla masowej wyobraźni. Rozmowa o dziele prowadzi jednak w końcu do pytania o jego autora: kim właściwie był John R. R. Tolkien? Humphrey Carpenter spróbował odpowiedzieć na nie w recenzowanej biografii.

Napisane przez Dział: Książka

gromKlasyczna fantasy kapryśną jest ziemią dla nowych twórców – niby oferuje tak wiele możliwości, a jednak grozi popadnięciem w schematy i niesmaczną wtórność. Nielicznym z tych, co próbują, udaje się przejść przez jej połacie tam i z powrotem, zdobywszy artefakt oraz chwałę. Wśród takich pisarzy znalazło się kilku wielkich – Joe Abercrombie czy Glen Cook, ale też polskie poletko może poszczycić się znakomitymi nazwiskami, jak Robert M. Wegner bądź Anna Brzezińska, a ostatnio także Jacek Łukawski, którego druga książka wkracza na księgarnianą arenę, i choć „Grom i szkwał” wciąż operuje tymi samymi motywami, co część poprzednia, to potrafi niejednokrotnie zaskoczyć, a i autor nieraz puszcza oko sympatykom kanonicznej fantasy i popkultury z nią związanej.

Napisane przez Dział: Książka

akuszerJadowska drugi raz odbiega od schematu z serii o Dorze Wilk, dzięki czemu jej proza nabiera prawdziwego pazura i mrocznego charakteru. „Akuszer Bogów” to druga wizyta u Nikity, idealnej wręcz zabójczyni, która ma na pieńku z niemałym gronem nadnaturalnego światka – czyli podczas lektury możecie być pewni tego, że zawrotnego tempa akcji, zwrotów fabuły bądź spektakularnych wydarzeń nie zabraknie, a krew mimo że strumieniami lać się nie będzie, to i tak nie raz zrosi ziemię.

Napisał Dział: Książka

GRZEDOWICZ Hel 3 fragment2 page 001 656x1024Jarosław Grzędowicz to jeden z najbardziej popularnych i poczytnych pisarz na polskiej scenie fantastycznej. „Pan Lodowego Ogrodu” tylko ugruntował tę pozycję i wydawałoby się, że kolejna książka jest kwestią miesięcy. Potrzeba było jednak na to ponad 4 lat. Wiele osób z niecierpliwością wyczekiwało nowego tekstu, niezależnie czy miała to być powieść czy zbiór opowiadań. Dlatego już sama informacja o premierze wywołała wśród czytelników spore poruszenie i ekscytację. Fabryka Słów umiejętnie dawkowało informacje, co tylko wzmacniało emocje towarzyszące oczekiwaniom. Fani, którzy czekali na kontynuację PLO lub czegoś podobnego mogą być nieco zawiedzeni. Hel 3 to całkiem nowa i zamknięta powieść, znacząco inna od tego, do czego byli przyzwyczajeni.