Książka

Napisane przez Dział: Książka

Zimowy monarcha Bernard CornwellJednym z najbardziej wyeksploatowanych tematów w literaturze oraz filmie są legendy arturiańskie – przerabiane na wszelakie sposoby: z wiernością pierwowzorowi, na wesoło, na smutno, na ckliwie, melancholijnie, epicko czy w wydaniu parodiowym. Wiele z nich odniosło sukces i wpisało się do kanonu fantasy („Był sobie raz na zawsze król” Terence’a White’a, Cykl avaloński Marion Zimmer Bradley), a w utworach sięgających po jak największy realizm, graniczący prawie z gatunkiem powieści historycznych, z pewnością przodować będzie trylogia arturiańska Bernarda Cornwella. Ostatnio wznowiony został „Zimowy monarcha” w dość ekskluzywnym wydaniu.

Napisane przez Dział: Książka

Wiatrodziej Susan DennardSusan Dennard to świeże nazwisko w literaturze fantasy, ale już zdążyło odrobinę namieszać w kręgach young adult, wbijając się na listę bestselerów New York Timesa. Jej autorski cykl „Czaroziemie” określany jest przez konfraterię, choćby Robin Hobb czy Sarah J. Maas, jako dzieło warte uwagi – w istocie jest jej warte, bo to ciekawa pozycja, ale w żadnym wypadku nie odkrywcza czy wnosząca do gatunku świeżości.

Napisane przez Dział: Książka

Tomasz Marchewka Wszyscy patrzyli nikt nie widziałNikt nie wiedział, że Marchewka ze scenopisarza stanie się powieściopisarzem w tak szybkim tempie – wystarczyła jedna książka, aby udowodnić, że ma talent i wyczucie, którego może pozazdrościć mu wielu debiutantów. „Wszyscy patrzyli, nikt nie widział” to niezbity dowód tego, że wprawa na polu gier może zaowocować całkiem przyzwoitym warsztatem i umiejętnością sprawnego konstruowania fabuły.

Napisane przez Dział: Książka

Marcin Mortka Królewska TaliaNajnowsza powieść Marcina Mortki opowiada o wielu wydarzeniach, które w twórczości autora się już rozegrały – knowania przeciw władzy, kwestie rasowości, różnice kulturowe czy potężna siła niszcząca stary porządek świata to motywy dobrze znane stałym czytelnikom prozy Mortki, ewidentnie czerpiącego ze sprawdzonych schematów. Jednak trzeba usprawiedliwić jego zapożyczenia z własnych utworów tym, że bierze wyłącznie szkielet, a całą resztę zmienia równie sprawnie jak modelka garderobę – i nierzadko równie efektownie.

Napisane przez Dział: Książka

grimcitybestieCzego o Jakubie Ćwieku nie powiedzieć, potrafi on snuć ciekawe opowieści, nawet jeżeli w jego książkach czuć tzw. zmęczenie materiału. Szczęściem, druga odsłona zaplanowanej na pięć tomów serii „Grimm City” nie pozostawia po sobie takowego wrażenia, wręcz przeciwnie, jest pierwszą kontynuacją w twórczości głuchołaskiego pisarza, która podnosi poprzeczkę.

Napisane przez Dział: Książka

Ostrze zdrajcyJeżeli szukasz wielkiego skarbca interpretacji, książka Sebastiena de Castella raczej nie jest tobie przeznaczona. Jednak gdy masz ochotę na rozrywkę niepośledniego rodzaju, a przy tym pragniesz opowieści o szlachetnych, acz nie do końca jednoznacznych bohaterach, która zawiera w sobie uniwersalne prawdy z zakresu przyjaźni, braterstwa, konsekwencji, obietnicy, przeznaczenia czy oddania – nie zabłądziłeś, „Ostrze zdrajcy” to romantyczna historia spod znaku płaszcza i szpady. Poruszająca, ekscytująca i rozśmieszająca.

Napisane przez Dział: Książka

Komornik. RewersJakby na twórczość Gołkowskiego nie patrzeć, ma w sobie coś magnetyzującego i… Świeżego. Nie wpada on wprawdzie na odkrywcze pomysłu i nie emanuje innowacyjnymi rozwiązanymi, ale jego narracja szybko łapie za serce i, choć mocno wulgarna i prosta lingwistycznie, barwnie i brutalnie opisuje wszystko, co znamy z popkultury. Apokalipsa świętego Jana – i parę świadomych bądź nie łypnięć do tekstów apokryficznych – jako materiał wyjściowy i oczywiście liczne przeszkody, niedociągnięcia, walki i zmagania, aby się nie odbyła. U Gołkowskiego te motywy są, lecz ich wykorzystanie i układ zaciekawiają, nie zostawiając u czytelnika smaku odgrzanego kotleta.

Napisane przez Dział: Książka

pieśńjutra3Oczekiwanie od nowych młodzieżówek à la „Igrzyska Śmierci”, „Niezgodna”, „Więzień labiryntu” czy „Delirium” oryginalności i głębi w płaszczyźnie przekazywanych wartości oraz złożonej logiki jest analogią nadziei na wysokojakościowego kotleta w McBurgerze. A jednak Shannon się udało, ale umówmy się na początku, że do „Fahrenheit 451” Bradbury'ego czy „Władcy świata” Bensona trochę jej brakuje.

Napisane przez Dział: Książka

Ken Liu Ściana burzPierwsza powieść Kena Liu okazała się sukcesem i powiewem świeżości na naszym rynku – pokazała, że fikcyjna kultura na bazie kraju jego przodków, Chin, wzbogacona o kilka niezwykle ciekawych, lecz równie niebezpiecznych rozwiązań, które zostały sprawnie połączone w wiarygodną całość jest tak samo pochłaniająca, jak światy oparte na średniowieczu Europy. W drugim tomie cyklu „Pod Sztandarem Dzikiego Kwiatu” Liu nie powtarza schematów, ani nie czyni z książki typowego łącznika pomiędzy istotniejszymi wydarzeniami w uniwersum. „Ściana burz” porusza, ekscytuje i cieszy z taką samą finezją, jak „Królowie Dary”, a w niektórych momentach nawet lepiej.

Napisał Dział: Książka

problem3ciałYe Wenjie jest świadkiem śmierci swego ojca z rąk czerwonogwardzistów. Politycznie podejrzana nie może odnaleźć się w rzeczywistości, która nastała po rewolucji kulturalnej w Chinach. Za sprawą niesamowitego zbiegu okoliczności udaje jej się jednak schronić w bazie naukowej Czerwony Brzeg – wywodzi się z rodziny utytułowanych fizyków i władze bardzo chciałyby skorzystać z jej wiedzy. Kilkadziesiąt lat później Wang Miao wplątuje się w wydarzenia, które wstrząsają światem nauki – w masowe samobójstwa badaczy. Wytłumaczenie tych tajemniczych zgonów zdaje się tkwić w ośrodku, gdzie niegdyś pracowała Wenjie.