Książka

Napisane przez Dział: Książka

falszywyChociaż przy pierwszym wrażeniu „Fałszywy pocałunek” wydaje się romansową fantasy albo paranormal romance w tonie young adult, to tak naprawdę jest klasyczną opowieścią o uciekającej księżniczce, rycerskim księciu i „bestii”, mogącej zaszkodzić ich nienarodzonemu jeszcze związkowi. Cała historia co prawda nie wnosi zbyt wiele do gatunku, ale sprawnie odtwarza znany schemat i napisana jest nie najgorszym językiem.

Napisane przez Dział: Książka

wrotaobeliskowokladkaUmberto Eco mawiał, że „wartość estetyczna dzieła jest tym większa, im bogatsze są możliwości jego interpretacji”, a trzeba być naprawdę skrajnym ignorantem, aby przy każdym ponownym odczytaniu „Wrót Obelisków” nie dostrzec czegoś nowego. Jemisin w „Piątej Porze Roku” podjęła niezwykle ważkie współcześnie tematy – kryzys tożsamości, alienacja czy wyobcowanie – w drugim tomie zaś poszerzyła horyzont problematyki i konsekwentnie rozbudowała świat.

Napisane przez Dział: Książka

Jim Butcher Drobna przysługa„Drobna przysługa” Jima Butchera, „Akt Dresdena” księga dziesiąta (i nie ostatnia), czyli losów chicagowskiego czarodzieja-detektywa ciąg dalszy. Opowiada ona o pozornie bezpiecznym czasie, po którym niby-cnego maga zalewa lawina nowych problemów, a wszystko z powodu jednego, dawnego zobowiązania, umowy podpisanej z kimś, z kim nie warto zadzierać. Nikogo nie powinno zdziwić, że dla detektywa zadanie początkowo idzie podejrzanie zbyt łatwo, poza tym to historia z życia Dresdena, słowem – bez wielkiego zamieszania, kilku trupów i wymiany ciętych zdań się nie obejdzie.

Napisał Dział: Książka

Slade House David MitchellPo tym, że Wydawnictwo MAG decyduje się wypuszczać na rynek kolejne książki Davida Mitchella można wnioskować, iż polscy czytelnicy bardzo brytyjskiego autora polubili. I dobrze, bo każda kolejna powieść reprezentuje poziom co najmniej bardzo dobry. „Slade House” ten pozytywny trend utrzymuje.

Napisane przez Dział: Książka

Zimowy monarcha Bernard CornwellJednym z najbardziej wyeksploatowanych tematów w literaturze oraz filmie są legendy arturiańskie – przerabiane na wszelakie sposoby: z wiernością pierwowzorowi, na wesoło, na smutno, na ckliwie, melancholijnie, epicko czy w wydaniu parodiowym. Wiele z nich odniosło sukces i wpisało się do kanonu fantasy („Był sobie raz na zawsze król” Terence’a White’a, Cykl avaloński Marion Zimmer Bradley), a w utworach sięgających po jak największy realizm, graniczący prawie z gatunkiem powieści historycznych, z pewnością przodować będzie trylogia arturiańska Bernarda Cornwella. Ostatnio wznowiony został „Zimowy monarcha” w dość ekskluzywnym wydaniu.

Napisane przez Dział: Książka

Wiatrodziej Susan DennardSusan Dennard to świeże nazwisko w literaturze fantasy, ale już zdążyło odrobinę namieszać w kręgach young adult, wbijając się na listę bestselerów New York Timesa. Jej autorski cykl „Czaroziemie” określany jest przez konfraterię, choćby Robin Hobb czy Sarah J. Maas, jako dzieło warte uwagi – w istocie jest jej warte, bo to ciekawa pozycja, ale w żadnym wypadku nie odkrywcza czy wnosząca do gatunku świeżości.

Napisane przez Dział: Książka

Tomasz Marchewka Wszyscy patrzyli nikt nie widziałNikt nie wiedział, że Marchewka ze scenopisarza stanie się powieściopisarzem w tak szybkim tempie – wystarczyła jedna książka, aby udowodnić, że ma talent i wyczucie, którego może pozazdrościć mu wielu debiutantów. „Wszyscy patrzyli, nikt nie widział” to niezbity dowód tego, że wprawa na polu gier może zaowocować całkiem przyzwoitym warsztatem i umiejętnością sprawnego konstruowania fabuły.

Napisane przez Dział: Książka

Marcin Mortka Królewska TaliaNajnowsza powieść Marcina Mortki opowiada o wielu wydarzeniach, które w twórczości autora się już rozegrały – knowania przeciw władzy, kwestie rasowości, różnice kulturowe czy potężna siła niszcząca stary porządek świata to motywy dobrze znane stałym czytelnikom prozy Mortki, ewidentnie czerpiącego ze sprawdzonych schematów. Jednak trzeba usprawiedliwić jego zapożyczenia z własnych utworów tym, że bierze wyłącznie szkielet, a całą resztę zmienia równie sprawnie jak modelka garderobę – i nierzadko równie efektownie.

Napisane przez Dział: Książka

grimcitybestieCzego o Jakubie Ćwieku nie powiedzieć, potrafi on snuć ciekawe opowieści, nawet jeżeli w jego książkach czuć tzw. zmęczenie materiału. Szczęściem, druga odsłona zaplanowanej na pięć tomów serii „Grimm City” nie pozostawia po sobie takowego wrażenia, wręcz przeciwnie, jest pierwszą kontynuacją w twórczości głuchołaskiego pisarza, która podnosi poprzeczkę.

Napisane przez Dział: Książka

Ostrze zdrajcyJeżeli szukasz wielkiego skarbca interpretacji, książka Sebastiena de Castella raczej nie jest tobie przeznaczona. Jednak gdy masz ochotę na rozrywkę niepośledniego rodzaju, a przy tym pragniesz opowieści o szlachetnych, acz nie do końca jednoznacznych bohaterach, która zawiera w sobie uniwersalne prawdy z zakresu przyjaźni, braterstwa, konsekwencji, obietnicy, przeznaczenia czy oddania – nie zabłądziłeś, „Ostrze zdrajcy” to romantyczna historia spod znaku płaszcza i szpady. Poruszająca, ekscytująca i rozśmieszająca.