07 Lut Elisa Rosso - Księga Przeznaczenia: Następca tronu Ahina Sohulu

Napisał Dział: Książka Komentarze DISQUS_COMMENTS

ksiegaprzeznaczenia1Księga przeznaczenia: Następca tronu Ahina Sohulu otwiera nową fantastyczną trylogię napisaną przez nastolatkę i skierowaną do młodego czytelnika.

Nastał ciężki czas dla krainy Ahina Sohulu. Pseudos kierowany żądzą władzy zawiązuje spisek, którego efektem jest krwawa rzeź na ulicach miasta. Pochwyciwszy swego kuzyna i prawowitego następcę tronu morduje go by zająć jego miejsce. Jego niepokój wzbudzają dwie rzeczy, po pierwsze nie udało mu się zdobyć Księgi Przeznaczenia, w której zapisane są losy królestwa, po drugie zaś królowa i jej dwaj synowie zbiegli nim ludzie Pseudosa zdołali ich pojmać. Teraz, więc uzurpator zasiadłszy na tronie winien uważnie oglądać się przez ramie.

Królowa wraz z dziećmi gna przez lasy i knieje. Młodszego – będącego jeszcze niemowlęciem – chłopca przekazuje zaufanemu karczmarzowi by ukrył go w bezpiecznym miejscu. Drugi zaś wraz z matką zostaje napadnięty w lesie i zdany jest tylko na siebie pośród gęstego lasu.


Mijają lata. Bedwyr adoptowany przez kupców chłopiec marzy o zostaniu żołnierzem. Jego pochodzenie jest niejasne. Nikt tak naprawdę nie wie, skąd pochodzi znajdek. Ejnis jest córką myśliwego. Choć ma zaledwie czternaście lat posiada już pewne umiejętności magiczne. Potrafi na przykład przywołać wodne Nify. Wyjątkowo interesuje ją Bedwyr, nie jako chłopak ale zagadka do rozwiązania. Dziewczyna chce dowiedzieć się kim naprawdę jest i skąd przybył.

Księga Przeznaczenia: Następca tronu Ahina Sohulu to klasyczna fantasy. Mamy tu tyrana nazbyt ambitnego i dalekiego w kolejce do tronu Pseudosa, mamy dwójkę dzieci, które prędzej czy później upomną się o swoje dziedzictwo, wreszcie jest też czarodziejka, a wszystkiemu temu towarzyszą gobliny, wilki i innego rodzaju magiczne stworzenia.

Książka jest skierowana do młodego czytelnika, który porwany nurtem zawikłanej akcji, zostaje przeniesiony bez protestów do mistycznej krainy. Jak na debiut nastolatki, to bardzo dobra pozycja, znajdziemy jednak plusy i minusy. Kolejne tomy odkryją dalszy bieg wydarzeń, a postacie, jak i umiejętności pisarki, zaczną dojrzewać. Co te zmiany przyniosą? Zobaczymy :)

Dla osób lubujących się w fantasy i komiksach, zaletą będzie sporo nawiązań zarówno do marvellowskich postaci, jak i innych książek fantasy. W związku z tym bardziej zaznajomiony z literaturą czytelnik może się przednio ubawić odnajdując owe nawiązania, zastanawiając się nad celem wplecenia takich cech do fabuły. Rys bohaterów jest o wiele bogatszy niż w podobnych książkach, ostatnio tak popularnych seriach jak Zmierzch, Pamiętniki wampirów, czy też Upadli. Tutaj bohater musi znacznie bardziej się postarać, by zdobyć uznanie damy swego serca. Akcja jest wielowątkowa i zawiła, dlatego też autorka skupiła się na w miarę krótkich rozdziałach, które umożliwiają szybkie odnalezienie się w niej.

Czytelnicy ceniący dobrą przygodę w stylu Władcy Pierścieni, czy też opowieści rodem z gier online, np. rozgrywających się w świecie World of Warcraft, będą zachwyceni Księgą przeznaczenia. Jeżeli lubicie przenosić się w inne światy, gdzie gobliny i magia są powszechnym zjawiskiem, a każdy mający w sercu odrobinę wiary może przywołać wróżki żywiołów, to zakochacie się w tej książce. Znajdziecie tu wszystko: walkę o utracony tron, magię, bitwy i spiski.

Tytuł: Księga Przeznaczenia. Tom 1. Następca tronu Ahina Sohulu
Autor: Elisa Rosso
Data wydania: styczeń 2011
Wydawca: Olesiejuk
Liczba stron: 500
ISBN: 978-83-7626-968-9
EAN: 9788376269689
Wymiary: 15,5x22,5 cm?

Ostatnio zmieniany środa, 04 maj 2011 22:35