02 Lis Anne Bishop - Sebastian (recenzja)

Napisał Dział: Książka Komentarze DISQUS_COMMENTS

352x500Po sukcesie cyklu „Czarne Kamienie” wydawnictwo Initium zdecydowało się przybliżyć polskim czytelnikom cykl „Efemera”. Serię, również umieszczoną w świecie pełnym magii, rozpoczyna „Sebastian”.

Hasło reklamowe głosi : To uwodzicielska, erotyczna i niezwykle romantyczna opowieść.

Uwodzicielska – tak uwodzi czytelnika świat złożony z krajobrazów, wizja posiadania tylko dla siebie fragmentu świata, który tworzyłby i zmieniał się wedle uznania. Erotyczna – bułeczki w sprośnych kształtach – choć mocno erotycznych scen nie ma, więc jeśli ktoś oczekuje stylistyki jak z „Władców podziemia”, tu jej nie znajdzie.

Romantyczna – to nie jest romansidło, choć owszem jest wątek miłosny i to nawet nie jeden, ale jest on proporcjonalny do fabuły i w przeliczeniu na ilość stron stanowi dodatek a nie główną treść.

Świat przedstawiony

Anne Bishop nie byłaby sobą, gdyby nie stworzyła nowego oryginalnego świata. Miłośnicy Czarnych Kamieni mają tutaj łatwiejsze zadanie, albowiem są przyzwyczajeni zarówno do stylu pisania autorki, jak również do jej sposobu konstrukcji świata przedstawionego. Podobnie jak Ursula LeGuin, tak i Anne Bishop zabiera nas w całkowicie inne miejsce, które rządzi się własnymi zasadami. Efemera jest światem podzielonym, rozbitym wieki temu i połączonym mostami. Poszczególne fragmenty świata nazywają się ‘krajobrazami’, a pieczę nad ich prawidłowym działaniem sprawują Krajobrazczynie. Ich zadaniem jest czuwać nad powierzonym im krajobrazem, dbać o jego mieszkańców i równowagę świata. Niech twoje serce podróżuje bez bagażu, ponieważ to, co ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu to motto i swoista modlitwa wszystkich podróżujących przez krajobrazy, może się bowiem zdarzyć, że ‘niechcący’ zmienią dany krajobraz w śmiertelnie niebezpieczny. Jak wspomniałam, poszczególne krajobrazy łączą się dzięki mostom, które tworzą Mostowi, współpracujący z Krajobrazczyniami. Przeciwwagą dla Krajobrazczyń są Czarodzieje dbający, by nie dochodziło do nadużyć władzy.

 

Kim jest Sebastian?

To bardzo dobre pytanie. Wiemy, że jest tak zły kiedy ma ochotę i równie przyzwoity, gdy tylko chce. Z natury pół krwi inkub, jednakże nie do końca. Nieformalny władca „Gniazda rozpusty”, krajobrazu mrocznego, domu demonów, sukkubów, inkubów i innego rodzaju bytów. Jak mawia Sebastian, nikt nie przybywa do Gniazda przez przypadek. Choć wzgardzane przez ogół mieszkańców ‘przyzwoitych’ krajobrazów, utrzymuje się ono głównie z wpływu czerpanego z turystów, pragnących zaznać grzesznych rozkoszy.

Główna oś powieści

Coś niedobrego dzieje się z Efemerą. Krajobrazy nie rezonują już tak spokojnie jak przedtem, a w bezpiecznych murach szkoły Krajobrazczyń budzi się dawno zapomniane zło. Jego zachłanne macki pragną ssać życiową magię i niszczyć wszelkie życie. Czy zbudziły je emocje płynące z Gniazda rozpusty, czy może wręcz przeciwnie, to ono padnie jego pierwszą ofiarą?
W innej części świata Lynnea wyrusza w podróż. Jest zagubioną sierotą, pragnącą jedynie zaznać bezpieczeństwa i miłości. Wyrzucona przez wychowawców tuła się w poszukiwania nowego domu. W ten oto sposób trafia do miejsca, do którego przyzwoita młoda dama trafić nie powinna i spotyka mężczyznę, któremu wprost nie potrafi się oprzeć, choć nie do końca rozumie dlaczego.

Podsumowanie

Powieść wciąga i intryguje czytelnika, raz po raz pojawiają się nowe pytania i odpowiedzi, wzbudzające jeszcze większą ciekawość. To książka przenosząca odbiorcę do innego świata, skłaniająca do przemyśleń i refleksji. Czytelnik już od początku jest rzucony na „głęboką wodę” podobnie jak w „Czarnych Kamieniach”. Autorka zmusza czytającego, by już od pierwszej strony zaczął wyobrażać sobie świat, w którym żyją bohaterowie – w przeciwnym razie nie zrozumie książki. Dzięki odmienności od szarej rzeczywistości i rozbudzeniu wyobraźni, Bishop potrafi naprawdę przenieść wprost w krajobrazy Efemery.

tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
tytuł oryginału: Sebastian
seria/cykl wydawniczy: Efemera tom 1
wydawnictwo: Initium
data wydania: 20 czerwca 2012
ISBN: 9788362577156
liczba stron: 398
język: polski
typ: papier