19 Kwi Malfetto. Mroczne piętno - Marie Lu

Napisał Dział: Książka Komentarze DISQUS_COMMENTS

malfetto

Marie Lu zyskała sławę dzięki serii Legends. Tworząc w USA, pisarka chińskiego pochodzenia doskonale miesza mitologię Dalekiego Wschodu z zachodnimi trendami. Dzięki tym zabiegom jej książki wydają się czytelnikowi znajome, a jednocześnie nieco orientalne. Tak też jest w przypadku najnowszej serii tej autorki – Malfetto. „Mroczne piętno” pojawiło się właśnie na księgarskich półkach.

Kilka lat temu świat, w którym mieszka Adelina Amouteru, nawiedziła plaga. Dziwna zaraza dziesiątkowała mieszkańców, nie oszczędzając praktycznie nikogo. Mimo że ludzie zabijali deskami okna i ryglowali drzwi, w wielu domostwach pojawiły się oznaki tajemniczej choroby. Praktycznie wszyscy dorośli mieszkańcy, dotknięci przez epidemię, zmarli. Jednak część dzieci dotkniętych tą chorobą przeżyła. Niektóre z ocalałych dzieci uległy zmianie, pojawiały się dziwne blizny, włosy zmieniały kolor.

Jedną z tych, które ocalały byłą Adelina – jej kruczoczarne włosy zmieniły kolor na srebrny, na skutek choroby lekarz musiał usunąć jedno z jej oczu. Oszpecenie nie jest jednak jedynym, z czym musi zmagać się dziewczyna. Obarczone zmianami dzieci nazwano Malfetto: oszpecony, dotknięty, przeklęty. Ich los nie był łatwy, zwłaszcza gdy część z nich zaczęła przejawiać niecodzienne zdolności. Inkwizytorzy z radością palili je na stosach, a rodziny Malfetto z chęcią wydawali swoich bliskich w ręce Inkwizycji w imię idei i złota.

Ojciec Adeliny należy do ludzi okrutnych, dążących do jak największego zysku. Jego interesy uległy znacznemu pogorszeniu odkąd przez jego dom przeszła zaraza. Pragnie pozbyć się córki licząc, że dzięki temu choroba zniknie z jego domu, a interesy znów ożyją.
Na skutek splotu zdarzeń manifestuje się Dar, a ona sama trafia w ręce Inkwizytorów.

Kanetra jest rządzona przez Królową Giuliett. Prawowitym następcą tronu jest jej brat Enzo, będący Malfetto. Giuliett wykorzystuje Inkwizytora Terena, by pozbyć się wszystkich Malfetto z Kanetry; w tym także swojego brata, co zapewni jej niepodzielność władzy.

Bractwo Sztyletu rekrutuje Malfetto i szkoli ich zarówno w walce wręcz, jak i wykorzystaniu ich mocy. Enzo jest ich członkiem i ma zamiar wykorzystać swoje umiejętności i znajomości w celu odzyskania tronu.

Przeznaczenie krzyżuje losy poszczególnych bohaterów w sposób niespodziewany. Nic nie jest takie, jak początkowo mogłoby się wydawać. Dworskie spiski, plany wewnątrz planów, niecodzienne umiejętności i moce, a wszystko to w renesansowej alternatywnej rzeczywistości. Książka zachęca przewrotną, przyjemną i wartką fabułą oraz zabawnymi, ironicznymi dialogami.

MIłośnicy „X- Men”, „Miasta kości” czy też „Niezgodnej” nie rozczarują się cyklem Malfetto. Książka jest bowiem napisana w sposób wielopoziomowy, łączy w sobie zarówno wątki bardziej skomplikowane etycznie, jak i te miłe, lekkie i przyjemne. Dzięki temu zabiegowi szerokie grono odbiorców może znaleźć w niej coś interesującego. Najprościej rzecz ujmując: „dla każdego coś dobrego”. Polecam.

wydawnictwo Zielona Sowa

data wydania 22 kwietnia 2015

ISBN 9788379831371

liczba stron 380

kategoria fantastyka, fantasy, science fiction