Manga i Anime

Napisała Dział: Manga i Anime
battle-royale-1-mangaAutorem recenzji jest Andrzej Zawadzki.

Po kilkunastu latach do Polski przywędrowała manga Battle Royale, będąca komiksową adaptacją książki japońskiego pisarza Kōshuna Takamiego o tym samym tytule. Warto przyjrzeć się tej mangowej pozycji nieco bliżej, zwłaszcza że po jej przeczytaniu zorientujemy się, skąd mogła czerpać inspirację autorka Igrzysk Śmierci.

Fabuła Battle Royale jest prosta, ale jednocześnie bardzo intrygująca. W dalekowschodnim totalitarnym państwie, władza postanowiła wprowadzić ogólnokrajowy projekt zwany Grą. Uczestniczą w niej wszystkie trzecie klasy liceum. Raz do roku wybierana jest spośród nich jedna klasa, której uczniowie przenoszeni są na specjalną wyspę. Na miejscu zostają wprowadzeni w zasady i cel "zabawy". Otóż celem Gry jest przetrwanie. Problem polega na tym, że tylko jedna osoba może wygrać - cała reszta musi być wyeliminowana. Oznacza to, że klasowi koledzy będą zmuszeni zabijać się nawzajem. Każdy z uczestników, wyposażony w podstawową żywność i broń zostaje wypuszczony w teren. Tak zaczyna się Battle Royale.
Napisał Dział: Manga i Anime

steins_gatePodróże w czasie to chyba jeden z najciekawszych i jednocześnie najbardziej oklepanych motywów fantastycznych. Przez wiele dzieł przewija się temat wehikułu czasu, machiny, która ponoć pozwala podróżować w przeszłość i przyszłość. Co by jednak było, gdyby takie ustrojstwo powstało z przebudowania mikrofalówki w urządzenie zmieniające banany w zielony żel i przy okazji przesyłające e-maile w przeszłość? Tego właśnie dokonali bohaterowie anime Steins;Gate – samozwańczy szalony naukowiec Okabe Rintarou i jego asystenci. Zachęceni udanym eksperymentem nie poprzestali na jednym doświadczeniu. Szybko jednak okazało się, że zabawa z czasem może się źle skończyć, a jedna mała ingerencja w przeszłość powoduje skutki, które trudno będzie odwrócić. Zwłaszcza że na trop małego laboratorium bardzo szybko wpada tajemnicza organizacja SERN, próbująca zdobyć władzę nad czasem.

Napisał Dział: Manga i Anime
altIle razy ludzkość musiała się zmierzyć z terroryzmem? Wiele. Jednakże pomimo konsekwencji, jakie on niesie za sobą, ludzie nie potrafią sobie z nim poradzić. Osoby mające już dość ciągłej i niekończącej się walki postanowiły stworzyć niezależną organizację militarną Mithril, zrzeszającą najemników z całego świata. Dysponują technologią wyprzedzającą o ładnych parę lat największe potęgi technologiczne świata (tj. Stany Zjednoczone, Japonię itd.). Wykorzystują w pełni swoje możliwości, namierzają i likwidują bazy terrorystyczne na całym globie. Przełom w ich działaniach rozpoczyna się, gdy trójka, młodych najemników — Sousuke Sagara, Kurtz Weber i Melissa Mao — dostają nietypową  misję. Muszą wyruszyć do Tokio, aby chronić nastolatkę uczęszczającą do Jindai High School — Kaname Chidori. Sierżant Sagara, będący rówieśnikiem dziewczyny, wciela się w rolę ucznia liceum, dzięki czemu bez problemów może ją obserwować. Na nieszczęście Sagary, zadanie jest o wiele trudniejsze, niż się wydaje, gdyż  ochroniarz kompletnie nie może sobie poradzić z przystosowaniem do szkolnego życia…
Napisał Dział: Manga i Anime
Kawerna Soul Eater to anime typu shounen, czyli takie, które jest skierowane głównie do młodszych odbiorców, jednak nie powinniśmy się tym zanadto sugerować. W końcu shounen z samej swojej definicji jest gatunkiem prostym, nastawionym na lekką rozrywkę. Znam wielu dorosłych ludzi, którzy z zapałem oglądają Naruto lub Bleach i nawet nie zdają sobie sprawy, że to pozycje skierowane bardziej do „małolatów”. Przysiadając do tego anime oczekiwałem kolejnego „Dragon Balla”, oczywistego fabularnie i skierowanego na walkę w wręcz nieprzyzwoitym stopniu*. Przeliczyłem się jednak i dostałem coś znacznie ciekawszego i bardziej oryginalnego.