Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Archiwum

Videografowe nowości czasu ostatniego

Stefan Darda: Czarny wygon. Starzyzna

Druga część cyklu powieściowego, który zapoczątkowała „Słoneczna dolina”.

Bohaterem „Czarnego wygonu” jest Witold Uchmann, doświadczony dziennikarz po pięćdziesiątce, który rusza na Roztocze, by zbadać fakty opisane w nadesłanym mailu.  Dociera do wioski, która już od pierwszych chwil sprawia dziwne wrażenie. Spotkania z kolejnymi osobami i otrzymany od tajemniczego mężczyzny zeszyt przekonują go, że warto bliżej przyjrzeć się sprawie.  Zapiski nieznajomego  brzmią niewiarygodnie i przerażająco. Uchman podejmuje niebezpieczną wyprawę do miejsca wskazanego przez autora dziennika i tak trafia demonicznej, zawieszonej w czasie wioski…
Próba przed którą postawił go los jest naprawdę ciężka. Czy dziennikarz odważy się stanąć oko
w oko z przerażającym księdzem, który krąży w okolicach Starzyzny? Czy dla ratowania życia kilkuletniej dziewczynki, ryzykując potępienie wieczne, rzuci na szalę własną egzystencję? Jaką rolę w tej całej historii odegra przyjaciel Witolda – Adam Nawrot; może to właśnie jemu będzie groziło największe niebezpieczeństwo, gdy pojawi się nocą na drodze wiodącej z „naszego świata” do przeklętej wioski?

 

Romuald Pawlak:  Cabezano – król karłów

Najnowsza powieść Romualda Pawlaka – autora ośmiu książek fantastycznych, takich jak Inne okręty, Czarem i smokiem czy Wilcza krew, smoczy ogień, oraz czterech książek dla dzieci i młodzieży, w tym Miłka z Czarnego Lasu, uhonorowanego nagrodą Polskiej Sekcji IBBY w roku 2008 oraz Czapki Holmesa, nominowanej w roku 2010 do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Podobnie jak w poprzednich powieściach Pawlaka elementy grozy zostały osadzone w kostiumie historycznym. Powstała pełna ironii opowieść o potworach, które muszą żyć w ludzkim świecie.
Bohater powieści – Cabezano –  jest zbyt wysoki jak na karła, a zbyt niski, aby być człowiekiem.    W dodatku kocha normalną dziewczynę. Na dworze Juana Villegasa uchodzi to za potrójne przestępstwo. Nienawidzą go pozostałe karły, zgromadzone w jednym ze skrzydeł pałacu, zwanym Karlim Dworem. Nienawidzi jego właścicielka, Imogena. Tylko Rosalinda i karlica Eleonora go lubią. Ale czy to wystarczy, aby Cabezano mógł być szczęśliwy?
Pośród pałacowych intryg, mających na celu pozbycie się karłów z dworu, nagle wyłania się nikłe światełko nadziei na polepszenie losu Cabezano. Oto na dwór przybywa Czarny Karzeł, afrykański liliput, który opowiada pozostałym mieszkańcom Karlego Dworu, że gdzieś daleko, u afrykańskich wybrzeży, znajduje się wyspa, która raz na sto lat wyłania się z morza, a kto tam zamieszka, ten zawsze będzie szczęśliwy… Tylko jak tam dotrzeć?
Równocześnie Cabezano odkrywa, że ktoś na dworze umie sporządzić miksturę, po zażyciu której zmaleje i stanie się całkiem normalnym karłem. Może wtedy i ludzie, i inne karły potraktują go lepiej… Tylko czy nie zapobiegną temu hodujący karły dominikanin Causi oraz straszliwy szef pałacowej bezpieki, Valverde?

 

J.R. Ward: Wampirze serce (seria Bractwo Czarnego Sztyletu)

Czwarty tom  kultowego cyklu powieściowego J.R. Ward – amerykańskiej pisarki, która od paru  lat gości na czołowych miejscach amerykańskich i europejskich  list bestsellerów.
J.R. Ward jest zdobywczynią  nagród literackich – RT Reviewers’ Choice Award for Best Vampire Romance i RITA Award for Best Paranormal Romance – a prawa do jej powieści kupiło 17 krajów.

„Bractwo Czarnego Sztyletu” to trzymająca w napięciu powieść grozy z fascynującym wątkiem miłosnym w tle. To barwna opowieść o bezlitosnej walce tajnego bractwa wampirów z ich odwiecznymi prześladowcami, rozgrywającej się w realiach współczesnej Ameryki.

Bohaterem czwartego tomu serii jest Butch – urodzony wojownik i były policjant, którego los został zapisany w  mrocznej przepowiedni.  Zgodnie z nią,  zakochał się on bez pamięci w arystokratycznej wampirzycy Marissie i dla niej postanowił zostać wampirem. Jako jedyny człowiek został dopuszczony do wewnętrznych kręgów  Bractwa i z czasem postanowił zaangażować się w walkę z reduktorami. Niebawem los wystawił go na ciężką próbę. Kiedy próbował ratować cywilnego wampira, został schwytany przez reduktorów.  Torturowany przez wiele godzin, nie zdradził żadnej z tajemnic. Jednak Omega wszczepił w niego cząstkę siebie – esencję Zła. Członkowie Bractwa proszą  Marissę o pomoc, bo tylko ona jest w stanie przywrócić do go życia. Czy jej miłość wystarczy, by go uratować?

 

J.R. Ward: Śmiertelna klątwa  (seria Bractwo Czarnego Sztyletu)

Bohaterem piątego tomu serii jest Vrhedny – najbardziej inteligentny spośród braci. Ma za sobą ciężkie przeżycia: w młodości był dręczony fizycznie i psychicznie przez swego ojca, najbardziej sadystycznego i groźnego wojownika Bractwa, a  matki nie znał. Nic dziwnego, że nieufnie przyjmuje informację o tym, kto jest jego matką. Dręczony przez wspomnienia z przeszłości i prorocze wizje, które pojawiają się w jego głowie, Vrhedny znajduje odprężenie w seksualnych perwersjach i krwawych bojach z wrogami. Ciężko zraniony w walce, trafia do zwykłego szpitala i tu spotyka interesującą kobietę, lekarkę Jane. Stają się sobie coraz bliżsi, jednak ich związek nie ma szans. Vrhedny z rozkazu Pani Kronik ma żyć wśród Wybranek, a Jane musi opuścić siedzibę Bractwa. Tymczasem narasta konflikt z tajemniczą matką Vrhednego, a reduktorzy zaczynają interesować się Jane…

 

Licia Troisi: Dziedziczka smoka. Testament  Thubana

Pierwszy tom nowego cyklu powieściowego Licii Troisi –  autorki bestsellerowych trylogii „Kroniki Świata Wynurzonego” i  „Wojny Świata Wynurzonego”.  

Bohaterką powieści jest 13-letnia Sofia, wychowanka domu dziecka.  Każdej nocy śni o białym smoczym mieście ponad chmurami i każdego ranka budzi się w swoim małym szarym pokoiku. Już dawno straciła nadzieję, że kiedykolwiek opuści dom dziecka i przestanie być popychadłem. Nieoczekiwanie zostaje adoptowana przez tajemniczego profesora i od niego dowiaduje się, że nosi w sobie geny  potężnego smoka Thubana.  Sofia musi podjąć dzieło swego przodka i stoczyć walkę z jego odwiecznym wrogiem Nidhoggrem, wcieleniem zła,  który pragnie zniszczyć Drzewo Świata, a wraz z nim wszystkich ludzi. Wypędzony przed wiekami do podziemi i uwięziony Nidhoggr wciąż żyje i dzień jego powrotu jest coraz bliższy.  Teraz od Sofii, dziewczyny ze smoczym sercem, zależy, czy uda się jej pokonać strach i wypełnić misję Thubana.  Walcząc z własnymi słabościami, dziewczyna staje się powoli dzielną wojowniczką.

 

Licia Troisi:  Dziedziczka smoka. Drzewo Idhunn

Drugi tom trylogii o dzielnej dziewczynie, która nosi w sobie geny potężnego smoka Thubana. Wychowanka domu dziecka, adoptowana przez tajemniczego profesora dowiaduje się, że ma do spełnienia niebezpieczną misję.

W czasie, gdy jej opiekun wyrusza na owianą tajemnica wyprawę do Budapesztu, Sofia podróżuje po kraju z cyrkiem, w którym  pracuje Lidja. Kiedy cyrk przybywa do Benewentu – miasta w południowych Włoszech, gdzie legendy o czarownicach są wciąż żywe, Sofia poznaje Fabia, urodziwego chłopca z pieprzykiem na czole, podobnym do tego, który ma ona sama. Jednak wkrótce okazuje się, że Fabio nie jest jej przyjacielem. Przed tysiącami lat oszukał on smoki i jest gotów uczynić to znowu, by umożliwić powrót strasznemu wywernowi. Dla Sofii miłość i niebezpieczeństwo przybierają to samo oblicze…