Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Aktualności, Arcyważne, Gry

Growy tydzień #13

Cyferka z 2018 na 2019 zmieniła się już na tyle dawno, że większość noworocznych postanowień zdążyła już zostać porzucona, tymczasem znów moglibyśmy pisać o wtopach dotyczących „Fallout 76”. Ale nie będziemy! Nawet my mamy już dość… Przejdźmy zatem do omówienia co ciekawszych newsów ze świata growego, jakie pojawiły się w ostatnim tygodniu.

Nowa konsola Sony będzie posiadać wsteczną kompatybilność

Choć PlayStation 4 w dalszym ciągu sprzedaje się fantastycznie, japoński gigant coraz mocniej pracuje nad jej następcą. W ostatnich dniach Sony opatentowało rozwiązanie, które pozwoli emulować tytuły z poprzednich generacji na PlayStation 5. Z pozoru nie wydaje się to tak ważną informacją, ale biorąc pod uwagę ogrom tytułów jakie ukazały się na wszystkich wersjach japońskiego sprzętu, krok ten może mocno zwiększyć sprzedaż nowej maszynki Sony w pierwszych miesiącach po premierze, kiedy to zwykle brakuje gier na nową generację. Pamiętam, jak moja PS4 kurzyła się miesiącami, w oczekiwaniu na jakikolwiek duży tytuł… którym w dodatku okazało się „Watch Dogs”…


 

Battle Royal od twórców „Titanfall”

Respawn Entertainment wśród graczy zasłynęło dwiema częściami znakomitej strzelanki „Titanfall”. No, może niekoniecznie zasłynęło, szczególnie w przypadku „Titanfall 2”, które wydawca postanowił zamordować, wypuszczając na rynek w okresie pomiędzy premierami „Battlefield 1” a „Call of Duty: Infinite Warfare”, ale te kilka osób które w dzieło Respawn Entertainment zagrało miało o niej naprawdę dobre zdanie. Zgodnie z plotkami które ukazały się jakiś czas temu, deweloper pracuje nad darmową grą wieloosobową, opartą na tak popularnym obecnie trybie battle royale. Biorąc pod uwagę talent speców z RE, jest na co czekać!

Tymczasem możecie już sprawdzić „Apex Legends” na własną rękę i to niezależnie od tego, czy gracie na PS4, XOne, czy PC. Wszystko za darmo! Co więcej, krążą plotki o możliwości zabawy crossplatformowej…


Nowa odsłona Jade Empire?

A skoro już przy tytułach multiplayerowych oraz deweloperach skrzywdzonych (że tak łagodnie to określę) przez EA – Elektronicy zarejestrowali znak towarowy Jade Empire. Czyżby Bioware szykowało kontynuację swego RPG z 2005 roku? Na to niestety raczej nie ma co liczyć – jeśli wziąć pod uwagę zapisy dotyczące rejestracji znaku, będziemy prawdopodobnie mieli do czynienia z grą sieciową. Biorąc pod uwagę dotychczasową politykę tego wydawcy, lepiej nie mieć wielkich oczekiwań – osobiście czekam na moment, w którym EA każe płacić graczom dodatkowe pieniądze za każdą z postaci dołączanych do drużyny w trybie fabularnym.


„Fortnite” i koncert dla ponad 10 000 000 widzów

Wraz z mijającymi latami człowiek zauważa coraz więcej rzeczy o których może powiedzieć: „- to chyba nie jest już dla mojego pokolenia”, lub coś w tym stylu. Przez naprawdę długi okres nie rejestrowałem tego typu sytuacji w grach wideo (może oprócz fenomenu „Minecrafta”), ale kiedy słyszę o tym, że wirtualny koncert DJ-a Marshmello w „Fortnite” zgromadził dziesięć milionów ludzi (i to w samej grze, nie licząc innych platform!), dochodzę do wniosku, że do głosu doszło już zupełnie inna generacja graczy.


„Metro Exodus” a sprawa epicka

Z ogromną ilością negatywnych komentarzy spotkała się niedawna decyzja Koch Media, właściciela Deep Silver, dotycząca dystrybuowania wersji PC „Metro Exodus” jedynie przez platformę Epic Games Store. Firma wydała oświadczenie w którym pisze, że losy franczyzy na komputerach osobistych nie są zagrożone (co sugerował jeden z deweloperów, odnosząc się do chęci graczy by bojkotować nowe Metro). Co ciekawe, głos w tej sprawie postanowił zabrać nawet sam twórca świata i autor książek, Dimitrij Głuchowski, który nie patyczkował się z oceną wydawcy, mówiąc o mordowaniu marki. Czy pisarz w tym wypadku „pojechał Sapkowskim na pełnej”, czy jednak „wykręcił ostrego Dimitrija”?

I to by było na tyle jeśli chodzi o ostatni tydzień, zapraszamy ponownie za kilka dni!