Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

2001: Odyseja kosmiczna – nowe materiały odnalezione!

Odkrywanie zapomnianych materiałów filmowych zawsze sprawia ludziom ogromną frajdę! Warner Bros. odnalazło ostatnio 17-minutowy materiał znakomitego projektu Stanleya Kubricka, „2001: Odyseja kosmiczna”. Nie zgadniecie natomiast, gdzie dokonano takiego odkrycia. Materiał był w skarbcu w kopalni soli w Kansas! Co więcej – materiał jest w doskonałym stanie.

Gdy w 1968 roku film Stanleya miał swoją premierę, to trwał 160 minut. Potem Kubrcik go nieco skrócił – o jakieś 19 minut. Z tego powodu można podejrzewać, że znalezione materiały są właśnie tymi usuniętymi przez reżyserami scenami. Ponoć spowalniały one tempo akcji.

Kubrick prawdopodobnie pozbył się scen opowiadających o początkach ludzkości – zamiast niej pojawia się scena, gdy małpa człekokształtna zastanawia się nad użyciem kości jako narzędzia. Usunięto ujęcia Franka Poole’a podczas joggingu, kilka ujęć, w których Dave Dowman szuka części zamiennych do anteny, scenę, kiedy dochodzi do odłączenia radiokomunikacji pomiędzy kapsułą Poole’a a „Discovery” oraz kilka scen z udziałem Poole’a, tuż przed jego śmiercią.

Ciekawe czy studio zdecyduje się upublicznić te materiały. Chcielibyście je zobaczyć?