Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Afera na planie Aladyna: Disney przyciemnia karnację statystów

Disnejowski „Aladyn” nie uniknął kolejnych kontrowersji. Na planie filmu w reżyserii Guya Ritchiego pracuje około pół tysiąca statystów, z czego 400 to osoby pochodzenia afrykańskiego i azjatyckiego, a jak donoszą brytyjskie media pozostałe 100 osób o jasnej karnacji jest poddawane zabiegom „przyciemniania skóry” w charakteryzatorni.

Film jest obecnie kręcony w studiu Logcross w Surrey w Wielkiej Brytanii. W rolach głównych w aktorskim widowisku „Aladyn” pojawią się: urodzony w Egipcie Kanadyjczyk, Mena Massoud („Open Heart”, „Masters in Crime”) jako Aladyn, a na ekranie partnerować mu będzie brytyjska aktorka hinduskiego pochodzenia, Naomi Scott („Power Rangers”) w roli Dżasminy. W Dżina wcieli się czarnoskóry Will Smith („Siedem dusz”, „Jestem legendą”), a Dżafara zagra holenderski aktor Marwan Kenzari („Ben-Hur”, „Zderzenie”). Reżyseruje Guy Ritchie („Sherlock Holmes”, „Kryptonim U.N.C.L.E.”).

„Aladyn” („Aladdin”) ma wejść do kin w 2019 roku.

Biali statyści zostali zatrudnieni, by wcielić się w postacie z trzeciego planu. Dziennik The Times, powołując się na słowa pracującego przy produkcji Kaushala Odedrę, przedstawia sytuację, w której jasnoskórzy statyści w liczbie około 20 oczekują w kolejce do charakteryzatorni, by makeup „przyciemnił” ich naturalną karnację. – Dla Disneya nie jest ważny twój kolor skóry, twoja tożsamość czy doświadczenie życiowe, to nic, czego nie da się zmyć. – podsumował praktykę wytwórni statysta.

Natomiast w oficjalnym oświadczeniu studia możemy przeczytać, że Disney przy kompletowaniu obsady „Aladyna” skupił swoją całą uwagę na stworzeniu jednej z najbardziej zróżnicowanych obsad w historii:

Różnorodność zarówno w głównej obsadzie, jak i wśród statystów była wymogiem. Jedynie w kilku wyjątkowych wypadkach, gdy w grę wchodziły konkretne umiejętności czy kwestie bezpieczeństwa, jak np. efekty specjalne, kaskaderzy czy praca ze zwierzętami, pracownicy ekipy byli charakteryzowani, aby wtopić się w tłum.