Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Animacje Studia Ghibli na HBO Max

Okazuje się, że niedostępne dotychczas w całości na żadnej platformie streamingowej animacje Studia Ghibli trafią kolektywnie na HBO Max. Cała kolekcja będzie wreszcie ogólnie dostępna.

W czwartek HBO Max ogłosiło, że nabyło prawa do transmisji filmów animowanych stworzonych przez Studio Ghibli, odpowiedzialne za opracowanie m.in. popularnych „Spirited Away” czy „Księżniczkę Mononoke”. Do tej pory obrazy można było oglądać wyłącznie za pomocą fizycznych nośników i specjalnych kinowych pokazów „Ghibli Fest”.

Ghibli

W 2014 roku Studio Ghibli miało zostać zamknięte po tym, jak Hayao Miyazaki ogłosił, że przechodzi na emeryturę. W następstwie tego Studio Ponoc odłączyło się od Ghibli, aby wyprodukować „Mary i kwiat czarownicy” (2017), a pozostali twórcy zaplanowali stworzenie parku rozrywki z atrakcjami nawiązującymi do realizacji wytwórni. Park Ghibli ma otworzyć się w 2022 roku. Studio ostatecznie przetrwało i wciąż tworzy animacje – co ciekawe, wśród najnowszych realizacji znalazł się także nowy tytuł Miyazakiego.

Ghibli

Inicjatywa HBO Max sprawiła, że w bibliotece platformy będą dostępne „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Laputa – podniebny zamek”, „Grobowiec świetlików”, „Mój sąsiad Totoro”, „Podniebna poczta Kiki”, „Powrót do marzeń”, „Szkarłatny pilot”, „Szum morza”, „Szopy w natarciu”, „Szept serca”, „Księżniczka Mononoke”, „Rodzinka Yamadów”, „Spirited Away: W krainie bogów”, „Narzeczona dla kota”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Opowieści z Ziemiomorza”, „Ponyo”, „Tajemniczy świat Arrietty”, „Makowe wzgórze”, „Zrywa się wiatr”, „Księżniczka Kaguya”, „Marnie. Przyjaciółka ze snów” i „Czerwony żółw”.

Studio Ghibli zostało założone w Tokio w czerwcu 1985 roku przez Hayao Miyazakiego, Isao Takahatę i Toshio Suzukiego. Za powodem powstania firmy stał sukces animacji „Nausicaä z Doliny Wiatru” (1984), a pierwszą realizacją w ramach wytwórni była „Laputa – podniebny zamek”. Z kolei w 2016 roku nakręcili w koprodukcji z Francją pierwszą nie w pełni japońską produkcję – „Czerwony Żółw”.

Platforma HBO Max zostanie uruchomiona wiosną 2020 roku przez Warner Media.


Źródło: HBO Max/Twitter