Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Autor Solaris – premiera biografii Stanisława Lema na TVP Kultura

Na antenie TVP Kultura, już 2 listopada o godzinie 20:20, zostanie wyemitowany film w reżyserii Borysa Lankosza, „Autor Solaris”. Produkcja przedstawi sylwetkę i twórczość wybitnego polskiego pisarza, filozofa i futurologa, przedstawiciela nurtu fantastyki naukowej, jednego z najbardziej popularnych i poczytnych polskich autorów na świecie.

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku, a zmarł niewiele ponad dziesięć lat temu, w marcu 2006 roku. To genialny pisarz science fiction oraz ogromny wizjoner. Wręcz legendarne stało się, iż Philip Dick nie dowierzał, że Lem naprawdę istnieje – podejrzewał, że za tak rozległą wiedzą stoi specjalna rządowa komórka.

Dokument biograficzny „Autor Solaris” został zrealizowany dzięki współpracy Arte, Telewizji Polskiej, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowego Centrum Kultury, Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław oraz Blankfilm Productions. Scenariusz napisał Wojciech Orliński, a funkcję producenta pełniła Magdalena Lankosz z Blankfilm Productions. Reżyserią zajął się Borys Lankosz, a w obsadzie pojawią się m.in. Jan Peszek, Michał Czernecki, Magdalena Żakowska, Marek Kondrat i Maciej Kulig.

Oficjalny opis produkcji (za FilmPolski.pl):

O Lemie napisano i nakręcono już wiele, a jednak jego życie wciąż skrywa wiele zagadek i paradoksów. Jak udało mu się przeżyć Holocaust? Jaki był jego stosunek do PRL – skoro i pisał utwory propagandowe, i działał w konspiracji? Jak w latach 50. udawało mu się być na bieżąco ze światową nauką i techniką? Dlaczego przez całe życie współpracował z katolickim „Tygodnikiem Powszechnym”, będąc otwarcie ateistą?

W filmie „Autor Solaris” z tymi pytaniami zmierzył się Borys Lankosz, reżyser, który z jednej strony pokazał Ziarnem prawdy i Rewersem, że dobrze sobie radzi z gatunkową popkulturą, a z drugiej filmami Rozwój i Radegast, że jest wrażliwym dokumentalistą, który potrafi kamerą pokazać rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka.

W filmie zobaczymy unikalne, po raz pierwszy pokazane publiczne materiały archiwalne: zdjęcia i filmy kręcone przez Stanisława Lema na kamerze 8 mm. Zobaczymy niepublikowane dotąd listy, w których widać, jak narastał konflikt między Lemem a Philipem K. Dickiem, w wyniku którego Dick doszedł do wniosku, że Lem nie istnieje, a pod tym skrótem ukrywa się jakaś tajna komunistyczna organizacja. Usłyszymy głos Stanisława Lema, który w latach 50. nagrał swoją antystalinowską satyrę „Korzenie”, którą wykonywał dla najbliższych przyjaciół. Dla równowagi – zobaczymy też inscenizację fragmentu socrealistycznej, propagandowej sztuki „Zdarzenie na jachcie Paradise”.

O życiu i twórczości Lema opowiedzą czołowi lemoznawcy: Jerzy Jarzębski, Stanisław Bereś, Tomasz Fiałkowski, Michael Kandel i Wiktor Jazniewicz (tłumacze angielski i rosyjski), a także Michał Zych – siostrzeniec pisarza, który mieszkał u swojego sławnego wuja. Timothy D. Snyder nakreśli historyczne tło pogromu lwowskiego, który Lem cudem przeżył i opisał to w powieści „Głos Pana”.

Usłyszymy znane głosy i zobaczymy znane twarze. Narratorem prowadzącym nas przez tę opowieść będzie Marek Kondrat. W inscenizowanych scenach biograficznych głos Lema będzie głosem Jana Peszka. Robert Gonera wystąpi jako Gról Zbawnucy, tyran z zatrzymanego przez cenzurę w 1971 satyrycznego opowiadania „Edukacja Cyfrania”.

Źródło: filmpolski.pl

fot. Anna Kaczmarz/Reporter