Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Bardzo Fajny Gigant – premiera już 1 lipca!

Bardzo Fajny Gigant ma wielkie uszy, którymi zbiera każde – najcichsze nawet – szmery świata i jeszcze większe serce. Liczący sobie dobrze ponad siedem metrów BFG jest jednak najniższym przedstawicielem mieszkańców Krainy Olbrzymów – jego bracia mają od dwunastu do niemal szesnastu metrów wysokości. Wysławia się zupełnie nieskładnie, a zawodowo zajmuje się łapaniem marzeń, które dzieli pośród śpiące dzieci. BFG to zajadający się warzywami, perfekcyjnie pokojowy olbrzym. Ekranizacja powieści Roalda Dahla w reżyserii Stevena Spielberga w kinach już 1 lipca.

 

Postać ciapowatego giganta powstała w głowie Roalda Dahla na długo, zanim powstała książka. Dahl wymyślał historie dla swoich dzieci i wnuków, ale za każdym razem wahał się, czy je spisywać w formie książek. Ostatecznie zdecydował się na to. Autor miał w zwyczaju zapisywać pomysły, przychodzące mu do głowy, w starym szkolnym zeszycie. „BFG: Bardzo Fajnego Giganta” napisał lata po tym, kiedy sam zamysł opowieści powstał. Książkę wydano, kiedy Dahl miał 66 lat. Do dziś cieszy się na świecie ogromną popularnością. Od kiedy się pojawiła przełożono ją na 41 języków.

Dla Dahla „BFG: Bardzo Fajny Gigant” była jedną z ulubionych książek. Główna bohaterka to mała dziewczynka. Pierwotnie miał być to chłopiec o imieniu Jody. Dahl zmienił jednak zdanie i zdecydował, że rezolutna główna postać będzie nazywała się dokładnie tak, jak jego pierwsza wnuczka: Sophie.

Mimo że nie cierpi szlamgór, ciągle się nim pożywia, jakby odbywając karę za to, że pozostałe olbrzymy jedzą ludzkie ziemiaki. Oto cały Bardzo Fajny Gigant.

Już jest dostępny polski spot kinowy do „BFG”:

W wersji polskiej głosu postaciom użyczają:
Bardzo Fajny Gigant – Paweł Wawrzecki
Sophie – Milena Gąsiorek
Królowa – Małgorzata Zajączkowska
Mary – Olga Bołądź

Natomiast w wersji oryginalnej usłyszymy:
Bardzo Fajny Gigant – Mark Rylance
Sophie – Ruby Barnhill
Królowa – Penelope Wilton
Mary – Rebecca Hall

Źródło: informacja prasowa