Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Czy Peleryna Niewidka mogłaby istnieć?

Już wiele razy nauka i technologia udowadniały, że niesamowite rzeczy, które możemy obejrzeć w produkcjach science-fiction mogłyby istnieć w realnym świecie. Jest jednak parę zjawisk, których nie da się przerobić urzeczywistnić. Tym razem nauka wzięła pod lupę potterowską pelerynę niewidkę.

Jad Halimeh i Robert Thompson z Ludwig Maximilian University of Munich i University of Otago (Nowa Zelandia), opublikowali notkę, w której zaprzeczają możliwości istnienia peleryny niewidki. W badaniu naukowcy wyjaśnili, że możliwa do stworzenia replika peleryny w najlepszym wypadku jedynie ukrywałaby obiekt przed oczami niektórych obserwatorów, ale inne osoby wciąż mogłyby zobaczyć postać poprzez załamywanie się światła na obiekcie.

Halimeh wyjaśnił:

Peleryny umożliwiające niewidzialność nie zadziałałyby na wszystkich obserwatorów. Prawdziwe peleryny niewidki muszą więc pozostać w świecie fantasy.

W dalszej części notki możemy przeczytać, dlaczego dokładnie peleryna nie zadziałałaby tak, jak byśmy tego chcieli. Dzieje się tak, ponieważ prosta linia w przestrzeni zawsze będzie krótsza, niż zakrzywiająca się – światło musi przebyć dłuższą drogę wokół obiektu w pelerynie, niż gdyby obiektu nie było. Ponadto, jeżeli obiekt przemieszcza się, światło na niego padające przemieszcza się wraz z nim.

Thompson powiedział:

Chociaż wyniki naszych badań mogą być mocno rozczarowujące dla tych, którzy chcą zostać czarodziejami, to zrozumienie ograniczeń ubrań o niezwykłych właściwościach jest dość ważne w prawdziwym świecie. Nowe technologie próbują tworzyć odzież wysoce funkcjonalną i z niecierpliwością czekamy na efekty, które pozwoliłyby nam na wykorzystanie takiej odzieży w przyszłości.