Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

David Heyman o Fantastic Beasts and Where to Find Them

 

Mimo iż cykl o przygodach Harry’ego Pottera jest skończoną całością, wciąż pojawiają się kolejne okazje, by odbiorcy mogli wrócić do jego świata. Przeczytajcie, co filmie, który trafi do kin w listopadzie, mówi jego producent, David Heyman.

Na pewno widzieliście już teaser „Fantastic Beasts and Where to Find Them” z Eddiem Redmaynem. Głównym bohaterem jest Newt Scamander, czarodziej zajmujący się katalogowaniem i opisywaniem fantastycznych stworzeń. Akcja rozgrywa się w latach 20-tych XX wieku, przez co do magicznego klimatu film dodaje retro stylistykę, aby wyglądać jeszcze bardziej baśniowo. Scenariusz napisała sama J.K. Rowling, bazując na swojej książce ze świata Harry’ego Pottera, wydanej w formie podręcznika dla uczniów Hogwartu, właśnie pod pseudonimem Newt Scamander.

O szczegółach produkcji Heyman mówił w Hollywood Reporter:

Przyjęcie nowego wyzwania, jakim były „Grawitacja” i „Paddington”, było ekscytujące, jednak kiedy się skończyło, pojawił się wielki smutek, bo filmy i Potterze były dużą częścią mojego życia. Jo Rowling stworzyła tak niesamowicie bogaty i głęboko przemyślany świat. To, co można przeczytać w książkach, to w pewien sposób jedynie powierzchnia tego świata. Zapytałem ją o drzewo genealogiczne rodziny Syriusza Blacka, ponieważ chcieliśmy namalować je na ścianie [do „Harry’ego Pottera i Zakonu Feniksa”]. W książce były tylko dwa imiona, a pół godziny później dostałem drzewo genealogiczne sięgające sześciu pokoleń wstecz, z setką ludzi. Jestem pewien, że Newta Scamandera i jego historię miała w głowie od wielu lat. Siedzieliśmy i zastanawialiśmy się, co jeszcze moglibyśmy zrobić w tym świecie. [Producent] Lionel Wigram, który był pierwszą osobą, do której przyniosłem pierwszą książkę, myślał o zrobieniu dokumentu o Newcie. Jo podjęła ten pomysł i odpowiedziała, by zrobić film o tej postaci – powiedział.

David Heyman zaznacza, również, że w planie są kolejne dwa filmy, jednak nie myśli o „Fantastic Beasts…” jako o franczyzie, a po prostu jako o filmach.

Chcemy zrobić każdy z nich tak dobry, jak tylko możemy, inaczej nie będzie drugiego, czy trzeciego filmu – dodaje.

W krótkiej rozmowie producent zdradził również, że ma w planach ekranizację „Dziwnego przypadku psa nocną porą” Marka Haddona, na razie jednak ze scenarzystą Stevem Klovesem trudno im znaleźć czas na tę produkcję.