Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Disney zapłacił ponad 1 milion dolarów kary za wypadek na planie Przebudzenia Mocy

Kiedy w grudniu zeszłego roku „Przebudzenie Mocy” pojawiło się w kinach, stało się istną bestią box office. W skali światowej film zarobił 2,06 miliarda dolarów, ale dzisiaj okazuje się, że studio zrzekło się pewnej części tej kwoty. Firma Foodles Inc podlegająca pod Disneya i związana z produkcją tego filmu została ukarana grzywną w wysokości 1,85 mln dolarów przez brytyjski rząd (dział Health and Safety Executive) w związku z wypadkiem Harrisona Forda na planie.

Wypadek ten miał miejsce 12 czerwca 2014 roku i okazuje się, że był bardziej poważny niż początkowo uważano. Podobno Harrison Ford niemal zginął przez hydrauliczne drzwi na atrapie Sokoła Millennium. Na szczęście skończyło się tylko na złamaniu kości piszczelowej i strzałkowej, zwichnięciu kostki i przeciętej ręce. Oto co miał do powiedzenia sędzia Francis Sheridan podczas rozprawy:

Największym problemem wszystkich firm jest brak komunikacji. Brak, ponieważ kiedy ma się przeprowadzoną pewną ocenę ryzyka i nie przekazuje się jej dalej, to jaki jest sens jej posiadania? To jest tutaj najpoważniejsze naruszenie. Gdyby tylko włączyli pana Forda do wszystkich dyskusji, mógłby być przynajmniej bardziej ostrożny i wyczulony na niebezpieczeństwa, których miał unikać. Gdyby naciśnięto zły guzik, to nadal miażdżyłoby to pana Harrisona Forda. To po prostu niesamowite, że tak wiele pozostawia się przypadkowi. – podkreślił sędzia.

Drzwi minęły twarz aktora dosłownie o milimetry, więc ten wypadek naprawdę mógł się skończyć tragicznie. W scenie to oczywiście Ford naciska odpowiedni przycisk do otwarcia drzwi, ale tak naprawdę dobrze wiemy, że całym systemem operuje ktoś inny.