Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Dlaczego usunięte sceny z Rogue One nie pojawią się na Blu-Ray?

Jakiś czas temu w Internecie pojawiła się analiza spin-offu „Gwiezdnych Wojen”, „Łotra 1”. Znalazło się tam kilka spekulacji na temat tego, dlaczego wiele scen z pierwszego zwiastuna ostatecznie nie pojawiło się w filmie. Co ciekawe, było ich całkiem sporo, a ku rozczarowaniu wielu fanów nie zostaną one dołączone do wydania na Blu-Ray. Reżyser Gareth Edwards postanowił wyjaśnić zaistniałą sytuację.

W wersji na Blu-Ray nie zabraknie materiałów z planu filmowego, pojawi się kilka informacji na temat poszczególnych bohaterów, a nawet EasterEggs i odniesienia do poprzednich filmów z tego uniwersum. Dlaczego zabraknie w tych materiałach usuniętych scen? Ponieważ to, co zostało wycięte z filmu, to w żadnym przypadku nie było nawet pełną sceną:

Nie ma żadnej indywidualnej sceny, którą można by przenieść i umieścić w wersji na Blu-Ray. Są małe rzeczy, które pojawiały się i były odrzucane w procesie post-produkcji, ale to nie są pełne sceny. Jest więcej prostych momentów niż scen, albo pojedyncze ujęcia. Więc niemożliwe jest zrobienie włączenie ich jako pełnoprawnych materiałów i dlatego podjęliśmy taką decyzję. Rzeczy, o których mówią ludzie, te, które widzieli w zwiastunie, nie są scenami, które można by umieścić na DVD. Są to pewne momenty w scenach i wątkach, bez których poprowadzisz spokojnie całą sekwencję. – wyjaśnia reżyser.

Jedną ze scen, która wzbudziła największe zainteresowanie, był alternatywna wizja bitwy na Scarif, w której rebelianci biegną przez plażę z planami Gwiazdy Śmierci w rękach. Gareth Edwards wyjaśnia, że ta scena i tak nigdy nie została ukończona, ponieważ nawet nie ukończono efektów specjalnych:

Efekty wizualne nigdy nie zostały skończone [do alternatywnej wersji bitwy na Scariff]. To nie tak, że coś gdzieś istnieje i zostało porzucone. Myślę, że tworzenie filmu to taki sport, gdzie ktoś dmucha w gwizdek, a wtedy wynik jest jaki jest. A celem jest zwycięstwo. Gdybym mógł się cofnąć do momentu kręcenia z dzisiejszą wiedzą, finalna wersja zapewne byłaby zupełnie inna. Prawdopodobnie byłbym skłonny tworzyć Gwiezdne Wojny przez następne 10 lat i nigdy bym nie odpuścił, wciąż próbując znaleźć nowe pomysły. – dodaje Edwards.

Wersja „Rogue One: A Star Wars Story” w Digital HD pojawi się 24 marca, a w wersji Blu-Ray i DVD 4 kwietnia.