Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Dlaczego w Mulan nie ma Mushu?

Odkąd ukazały się pierwsze zapowiedzi aktorskiej wersji „Mulan”, zastanawiano się nad kwestią smoczego towarzysza tytułowej bohaterki. Gdy zachodnie media obiegła wieść, że Mushu nie pojawi się w aktorskim filmie nie potrafiono dociec, dlaczego, a wyjaśnienie o bardziej historycznym wyrazie obrazu mało kogo satysfakcjonowało.

Reżyserka Niki Caro postanowiła raz na zawsze rozprawić się z pytaniami o niewielkiego smoka. Nie chciała, aby smok, chiński symbol siły i majestatu, był reprezentowany przez postać komiczną, odbiegającą od konotacji tej istoty znanych w Państwie Środka. „Mulan” ukierunkowano mocno na rynek chiński – stąd troska, aby figury zrozumiałe i aprobowane wyłącznie przez zachodnią publikę, nie były wyraźnie zarysowane w produkcji przeznaczonej również dla wschodniego odbiorcy, który mógłby uznać taki zabieg za prowokacyjny, urągający czy niepoprawny. Z kolei relacja Mulan z Mushu została w filmie przeniesiona na towarzyszy broni.

Aby obronić kraj przed najeźdźcami z północy cesarz Chin wydaje dekret nakazujący rekrutację do armii jednego mężczyzny z każdej rodziny. Hua Mulan, najstarsza córka utytułowanego wojownika, decyduje się w tajemnicy wyruszyć na wojnę zamiast niedomagającego już ojca. Przebrana za mężczyznę Hua na każdym kroku poddawana jest próbom wymagającym od niej zmobilizowania wewnętrznej siły i wykorzystania pełni swoich możliwości. W wyniku tej wielkiej przygody dziewczyna staje się niezłomną wojowniczką oraz zdobywa szacunek wdzięcznego narodu i… dumnego ojca.

W filmie Mulan występują aktorzy z całego świata: Yifei Liu jako Mulan; Donnie Yen jako Komendant Tung; Jason Scott Lee jako Bori Chan; Yoson An jako Honghui; oraz Gong Li jako Xianniang i Jet Li jako Cesarz. Film wyreżyserował Niki Caro na podstawie scenariusza Ricka Jaffy, Amandy Silver, Elizabeth Martin i Lauren Hynek na motywach eposu Ballada o Mulan.