Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Do obsady Fahrenheit 451 dołączają Michael B. Jordan i Michael Shannon

Stacja HBO pracuje nad nową ekranizacją legendarnej powieści „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury’ego. Reżyserią zajmie się Ramin Bahrani („99 Homes”), a w rolach głównych zobaczymy Michaela B. Jordana i Michaela Shannona.

Bahrani wspólnie z Amirem Naderim, z którym pracował przy „99 Homes” napisał scenariusz adaptacji „451 stopni Fahrenheita”. Powieść Raya Bradbury’ego wydało w Polsce m.in. wydawnictwo Solaris w 2012 roku. Poniżej prezentujemy oficjalny opis książki:

Po niebie latają odrzutowce z głowicami atomowymi, ludzie spędzają czas przed telewizyjnymi ścianami, a strażacy – zamiast gasić – wzniecają pożary. Najchętniej palą książki…do tego zostali powołani.

451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier.

Najsłynniejsza powieść Raya Bradbury’ego, pięćdziesiąt pięć lat od pierwszego wydania, wciąż szokuje i wzbudza pozytywne emocje. Kiedyś odbierana jako głos przeciwko totalitaryzmowi, teraz ukazuje drugie dno i zmusza do namysłu nad losem cywilizacji.

Świat wyzbyty „wysokiej kultury”, zdominowany przez opery mydlane, historyjki obrazkowe, tanią rozrywkę dla mas. Nie ma w nim miejsca na rozmowę, miłość, szczęście. Zastępują ją dragi, ogłupiająca telewizja, przemoc, samotność w tłumie.

Wizja Bradbury’ego, szokująca przed półwieczem, dzisiaj także budzi dreszcz realnego przerażenia – oto na własne oczy widzimy, jak futurystyczne i groźne założenia autora stają się rzeczywistością. Dobrowolne odrzucenie dorobku kultury, schedy po pokoleniach przodków szokuje, ale przykład strażaka Guya Montaga pokazuje, że nie jest łatwo zabić człowieczeństwo, a to co dobre, zawsze w człowieku na wierzch wypłynie.

Michael B. Jordan („Creed: Narodziny legendy”, „Black Panther”) wcieli się w postać strażaka Montaga, a Michael Shannon („Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”, „Zwierzęta nocy”) zagra jego mentora Beatty’ego. Jak na razie nie podano daty premiery „Fahrenheit 451”.

mbj

 

Michael Shannon