Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Dochód w branży kinowej za 2015 rok

Z wstępnych wyliczeń firmy Rentrak wynika, że w ubiegłym roku publiczność zostawiła w kasach kin rekordowe 38 miliardów dolarów.

Rok 2015 był niezwykle dochodowy w branży kinowej. Okazuje się bowiem, że z szacunkowe wyliczenia światowej sprzedaży biletów kinowych są rekordowe. W 2015 roku wypływy przekroczyły bowiem 38 miliardów dolarów (w 2014 roku wyniosły 36,7 mld dolarów).

Najistotniejszym rynkiem nadal są Stany Zjednoczone i Kanada. Po raz pierwszy w historii zyski ze sprzedaży przekroczyły tam granicę 11 miliardów dolarów. Jednak Chiny nie zostają w tyle, gdyż w porównaniu z 2014 rokiem, wpływy wzrosły tam o blisko połowę – 49% (w lokalnej walucie). W przeciągu ostatnich 12 miesięcy w Chinach widzowie zostawili blisko 6,8 mld dolarów.

Którym produkcjom udało się przekroczyć magiczną granicę miliarda dolarów? W tym gronie znalazło się 5 tytułów: „Jurassic World” (1,7 mld), „Szybcy i wściekli 7” (1,5 mld), „Avengers: Czas Ultrona” (1,4 mld), „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” (1,3 mld do 31 grudnia) oraz „Minionki” (1,2 mld).

Powyższe zestawienie ujawnia, że był to wyjątkowo udany rok dla wytwórni Universal Pictures. Aż 3 z tych filmów należą do tego studia, które dodatkowo może pochwalić się najlepszym rokiem w historii oraz numerem 1 w światowym zestawieniu zysków. Filmy Universal Pictures zarobiły bowiem niemal 6,9 mld dolarów. Wytwórnia zostawiła daleko w tyle dotychczasową konkurencję, w tym rekord z 2014 roku należący do 20th Century Fox, który wynosił 5,53 mld dolarów.