Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Donald Sutherland wyjaśnia prawdziwe przesłanie Igrzysk Śmierci


 

Donald Sutherland, który zagrał jedną z głównych ról w „Igrzyskach Śmierci” postanowił dobitnie wyjaśnić wszystkim, o czym ten film właściwie opowiada i rozwiać wszelkie wątpliwości w interpretacjach.

Nie gryząc się zbytnio w język Sutherland powiedział:

Jeżeli faktycznie istnieje pytanie “czego alegorią jest ten film”, powiem wam. Elitą Stanów Zjednoczonych Ameryki. To oni zyskują – wojna to zysk. To nie jest “ratowanie świata dla demokracji”, lecz “dla króla i państwa” – a właściwie  dla 10% społeczeństwa. Młodzi ludzie, którzy obejrzą ten film, muszą zdać sobie sprawę, że w przyszłości ślepa wiara w liderów – jak powiedział Bruce Springsteen – wyśle ich do piachu.

Jeśli widzieliście „Igrzyska Śmierci” i/lub czytaliście książki Suzanne Collins, zrozumiecie jasny przekaz słów aktora, bo akcja rozgrywa się w dystopii. Jednakże Sutherland przekręcił jeden fakt dotyczący profitów, które niesie wojna – określa się, że jest to mała grupa – około 0,0001% społeczeństwa. Może i statystyki się nie zgadzają, ale aktor z pewnością zaznaczył swój punkt widzenia.

Poniżej możecie zobaczyć fragment wywiadu z aktorem, w którym wyjaśnia przesłanie „Igrzysk Śmierci”.