Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Drew Struzan – legendarny plakacista (galeria)

 

Drew Struzan to urodzony w 1947 roku amerykański artysta, który od kilkudziesięciu lat jest związany z przemysłem filmowym. W branży jest uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych i słynnych plakacistów filmowych na świecie. Na swoim koncie ma imponującą liczbę prac, nie tylko plakatów filmowych, ale i okładek do płyt, dziesiątki plakatów reklamowych, okładek komiksów i książek. W poniższej galerii możecie zobaczyć fragment jego niesamowitego dorobku.

Na początku swojej kariery, w latach 70-tych, Drew Struzan zajmował się tworzeniem plakatów przeważnie do filmów klasy B, m.in.: „Empire of the Ants” czy „The Food of the Gods”. Jednak wówczas opracował także okładki płyt zespołów Black Sabbath i Bee Gees oraz albumów Alice Coopera czy Glenna Millera.

Drew Struzan

Jego kariera nabrała rozpędu, gdy w 1978 roku nawiązał współpracę z innym artystą – Charlesem Whitem III, przy plakacie promującym ponowne wejście do kin „Gwiezdnych Wojen” (był to tzw. „circus” poster). Właśnie wtedy Struzan zainspirował się techniką natryskową akrylu i z biegiem lat doprowadził ją do perfekcji. Dziś jest nazywany mistrzem plakatu. Najczęściej współpracował ze Stevenem Spielbergiem oraz Georgem Lucasem, ale również z Guillermo del Toro czy Frankiem Darabontem.

W 2008 roku odszedł na emeryturę, jednak od czasu do czasu, powraca z nowymi projektami. (przykładem może być plakat do pierwszego sezonu „The Walking Dead”, który możecie zobaczyć w poniższej galerii). Wśród jego prac znalazły się projekty do takich produkcji jak „Gwiezdne Wojny”, „Powrót do przyszłości”, „Indiana Jones”, „Blade Runner”, „Zielona mila”, „The Goonies”, „Coś”, „Rambo” czy „Harry Potter”.

Trzy lata temu powstał film dokumentalny „Drew: The Man Behind The Poster”, w którym o pracy Struzana wypowiadają się jego wielcy fani: Steven Spielberg, Michael J. Fox, George Lucas, Harrison Ford, Frank Darabont, czy Guillermo del Toro. Sam artysta także zdradził niektóre tajniki swojego warsztatu. Oficjalny zwiastun tej produkcji możecie obejrzeć poniżej.

Struzan walking dead

 

Struzan star wars

 

Struzan star wars episode v the empire strikes back poster

 

Struzan star wars episode three

 

Struzan indiana jones and the temple of doom

 

Struzan indiana jones and the last crusade

 

Struzan back to the future

 

Struzan back to the future part iii

 

Struzan blade runner

 

Struzan harry potter and the sorcerers stone

 

Struzan zielona mila

 

Struzan hellboy

 

Struzan goonies

 

Struzan książe w nowym jorku

 

Struzan police academy two

 

Struzan first blood

 

Struzan hook

 

Struzan dark tower

 

Struzan the thing