Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy z rekordowym Box Office w USA

Superprodukcja znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia hitów wszech czasów w Stanach Zjednoczonych. Zdeklasowała tym samym dotychczasowego lidera – „Avatara”.

Po 6 latach „Avatar” musiał ustąpić „Przebudzeniu Mocy”, które przekroczyło granicę 760,5 miliona dolarów zysku w USA w zaledwie 20 dni od premiery! „Avatarowi” uzbieranie takiej sumy zajęło ponad 300 dni.

Mimo ogromnego sukcesu „Przebudzenia Mocy” w Stanach, analitycy uważają, że produkcja nie przebije konkurenta w zestawieniu światowym. Granica 2,8 miliarda dolarów wydaje się być nieosiągalna, VII Epizod „Gwiezdnych Wojen” może nawet nie zająć 2 miejsca, które nadal należy do „Titanica” (2,186 miliarda dolarów zysku globalnego). Obecne światowe wpływy „Przebudzenia Mocy” wynoszą 1,549 miliarda dolarów, a już w najbliższy weekend zapewne przebiją „Jurassic World”, który zarobił 1,669 miliarda. Także premiera produkcji w Chinach wpłynie korzystnie na zyski „Przebudzenia Mocy”, ale analitycy wieszczą, że film zarobi tam „tylko” około 230 milionów dolarów.

Mimo wszystko, „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy” J.J. Abramsa zajęło honorowe miejsce na liście sukcesów filmowych, dołączając kolejne rekordy, m.in.:

Rekord pokazów przedpremierowych: 57 milionów
Najlepsze otwarcie (1 dzień): 119,1 miliona
Najlepszy weekend w USA: 247,97 miliona
Największa średnia na kino: 59,982 miliona
Największe krajowe otwarcie IMAX: 30,1 miliona
Największe światowe otwarcie IMAX: 48 milionów
Najlepszy pierwszy tydzień w USA: 390,85 miliona
Najszybciej osiągnięty miliard dolarów: 12 dni
Najszybciej osiągnięte 100 milionów w kraju: 21 godzin.