Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Interstellar w szkołach na zajęciach z fizyki?

Fizyka to znienawidzony przedmiot wielu uczniów. A gdyby tak zaczęli puszczać na jej lekcjach filmy, np. „Interstellar”?

Christopher Nolan pragnął stworzyć film, gdzie fizyka byłaby bardziej nauką niż fikcją. Stąd portret czarnych dziur i tuneli w jego filmie, nie jest tylko czystym wymysłem, ale rezultatem zapoznania się z publikacjami naukowymi znalezionymi w American Journal of Physics i Classical and Quantum Gravity.
BBC twierdzi, że niektórzy naukowcy zaangażowani w projekt wychwalają film jako znakomitą drogę do przekazywania wiedzy na temat podobnych konceptów podczas lekcji fizyki.

Wydawca American Journal of Physics, David Jackson, w rozmowie z BBC powiedział, że „Fizyka „Interstellar” została bardzo dokładnie sprawdzona przez ekspertów i uznana za prawidłową. Publikacja będzie zachęcać nauczycieli fizyki do pokazywania swoim uczniom tego filmu, aby przedostać się do ich umysłów z ogólną teorią względności.”

Natomiast Christopher Nolan wypowiedział się na ten temat następująco:

„Od samego początku wszyscy wierzyliśmy, że nadszedł czas, aby zainspirować kolejne pokolenie do prawdziwego spojrzenia na zewnątrz i ponownego spojrzenia w gwiazdy. Mamy nadzieję, że poprzez dramatyczną naukę i robienie z tego czegoś, co może stanowić rozrywkę dla dzieciaków, możemy zainspirować przyszłych astronautów – to byłoby ostatecznym celem naszego projektu.”

Jeżeli więc będziecie mieli dosyć rozwiązywania trudnych zadań fizycznych na tablicy, zachęćcie nauczyciela do obejrzenia z Wami „Interstellar”! A jakby oponował, to zawsze możecie się powołać na światową literaturę, która poleca ten sposób przekazywania wiedzy 😉

inter