Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Jakie plany na Diunę? | Scenarzysta o rozbudowie uniwersum

„Diuna” nie zakończy się po dwóch filmach? Informacje o możliwości rozszerzenia uniwersum zdradził scenarzysta franczyzy, Jon Spaihts.

Obecnie Denis Villeneuve pracuje nad drugą częścią „Diuny” (prace na planie mają wystartować latem) oraz serialem „Dune: The Sisterhood” opowiadającym o zakonie Bene Gesserit. I całkiem możliwe, że nie będą to jego jedyne przygody z ekranizacjami cyklu powieści Franka Herberta.

Jon Spaihts w rozmowie z serwisem The Playlist zdradził, że szuka „nowych perspektyw” w świecie Diuny. Współautor scenariusza 2. części „Diuny” zapowiedział, że to nie jedyne zadanie jakie zostało mu powierzone przez wytwórnię:

– Nie mogę powiedzieć zbyt wiele. Jednak mamy do dyspozycji bardzo bogaty świat, pełen możliwości i kierunków, w jakich można poprowadzić historię.

– zapowiedział tajemniczo Spaihts.

Okazuje się, że uniwersum „Diuny” może się rozrosnąć poza dwa planowane projekty. Przypomnijmy z resztą, że sam Villenueve już wcześniej wyraził zainteresowanie reżyserią również trzeciej części filmu – widowiska na podstawie „Mesjasza Diuny”. Tak skomentował to Jon Spaihts:

Denis podchodzi bardzo poważnie do tematu ekranizacji „Mesjasza Diuny”. Chciałby się tym zająć, a film miałby być podsumowaniem trylogii. To niezwykle ciekawa książka, która w pewien sposób dekonstruuje „Diunę”. Tam jeszcze mocniej wybrzmiewa ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami płynącymi z mieszaniem religii i polityki czy podążaniem za charyzmatycznymi przywódcami.

Premiera 2. odsłony „Diuny” jest zaplanowana na 20 października 2023 roku.

Serial „Dune: The Sisterhood” ukaże wydarzenia z perspektywy członkiń zagadkowego żeńskiego zakonu Bene Gesserit. Showrunnerką serialu (po tym jak Spaihts zrezygnował, by zająć się scenariuszem do kontynuacji „Diuny”) została Diane Ademu-John. Ma ona na sowim koncie takie produkcje jak „Nawiedzony dwór w Bly”, „Pamiętniki wampirów” czy „The Originals”.