Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Kinowa seria Piraci z Karaibów plagiatem?

Wytwórnia Walt Disney Pictures została pozwana do sądu za naruszenie praw autorskich. Plagiatem ma być kasowa seria filmów spod znaku „Piraci z Karaibów”.

Disney został oskarżony o splagiatowanie „Piratów z Karaibów” przez A. Lee Alfreda II i Ezequiela Martineza Jr., którzy w pozwie sugerują, że filmowy gigant ukradł ze scenariusza pt. „Pirates of the Carribean”, który napisali w 2000 roku kilkanaście elementów chronionych prawem autorskim. Wśród nich miały się znaleźć m.in. wątki, dialogi, postacie, kolejność wydarzeń i lokacje. Premiera pierwszej części cyklu, „Piraci z Karaibów: Klatwa Czarnej Perły” odbyła się w 2003 roku.

Twórcy twierdzą, że przedstawili Disneyowi swój skrypt, gdy pracowali dla wytwórni nad niezrealizowanym filmem „Red Hood”. Ich tekst miał zostać skopiowany bez ich wiedzy i zgody, a studio zapłaciło im tylko za pracę nad „Red Hood”. A. Lee Alfred II i Ezequiel Martinez Jr. nie wyjaśnili dlaczego napisanie pozwu zajęło im aż 15 lat.

Co na to Disney? Ten pozew jest całkowicie bezpodstawny. Będziemy twardo bronić swoich racji na drodze sądowej. – takie jest oficjalne stanowisko wytwórni.