Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Kształt Wody plagiatem?

Najnowszy film Guillermo del Toro, nominowany do Oscara „Kształt Wody”, został oskarżony o plagiat historii napisanej przez amerykańskiego autora, Paula Zindela. David Zindel, syn zdobywcy nagrody Pulitzera, wyraził swoje niezadowolenie z zaistniałej sytuacji w The Guardian. Uważa, że film del Toro jest kopią sztuki jego ojca z 1969 roku, „Let Me Hear You Whisper”, która również prezentowała historię sprzątaczki, która zakochuje się w morskiej istocie.

Jesteśmy zszokowani, że tak wielkie studio mogło zrobić film w tak oczywisty sposób podobny do pracy mojego ojca bez jakiegokolwiek rozpoznania czy poproszenia nas o prawa. Wiele osób mówi nam, że uderzyło ich ogromne podobieństwo tych historii. Jesteśmy bardzo wdzięczni fanom Paula Zindela za zwrócenie na to uwagi. – podkreśla David Zindel.

W przypadku historii del Toro, dozorczyni (Elisa, grana przez Sally Hawkins) jest niema, a dozorczyni Zindela, choć posiada dar mowy, nie jest w stanie porozumieć się z morską istotą, w tym przypadku z delfinem. Kolejne podobieństwa wymieniane przez Zindela to: wykorzystanie żywności do uspokojenia istoty, rząd planujący wiwisekcję zwierzęcia, bohater zamierzający uratować morskie stworzenie.

Fox jednak jednoznacznie zaprzecza jakiemukolwiek plagiatowi:

Del Toro ma za sobą 25 lat kariery, w trakcie której nakręcił 10 filmów i zawsze otwarcie mówił o swoich źródłach wiedzy i inspiracjach. Jeżeli rodzina Zindela ma pytania co do materiału źródłowego, to chętnie z nimi o tym porozmawiamy.