Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Lucasfilm twierdzi, że Powrót Jedi nie przyniósł profitów?

„Gwiezdne wojny” to zdecydowanie jedna z najlepszych, najbardziej znanych i największych sag kinowych wszechczasów. I zapewne nikt nie uwierzyłby w informację, że któraś część mogłaby nie przynieść zysku, który choć pokryłby koszty produkcji…

A jednak, David Prowse – aktor chodzący w stroju Dartha Vadera, powiedział w wywiadzie dla Equality Magazine, że Lucasfilm przyznał się, iż „Powrót Jedi” był właśnie tą częścią. Dlatego też za swoją rolę nie otrzymał nawet wynagrodzenia.

„Dostałem te oficjalne listy od Lucasfilm, gdzie pisali, iż z przykrością informują, że „Powrót Jedi” nie przyniósł odpowiednich profitów i niestety nie mają nic, co mogliby mi wysłać. A przecież mówimy o jednej z największych produkcji wszechczasów. Nie chcę, aby wyglądało na to, że się skarżę, ale z drugiej strony, jeżeli istnieje gdzieś garnek złota, z którego powinienem dostać swoją część, chciałbym go zobaczyć.”

Trochę dziwna sprawa, biorąc pod uwagę, że „Powrót Jedi” zarobił na całym świecie łączną sumę 572 milionów dolarów. Times Online próbował skontaktować się z Lucasfilm i uzyskać jakiś komentarz, ale odmówili odpowiedzi.

Prowse wspomniał również, że być może jest to związane z pewną klauzulą z jego umowy:
„Jest ogromna różnica pomiędzy uzyskaniem części zysku brutto, a pomiędzy zyskiem netto. Ogromną różnicę robi jedno słowo. Czasami z zysku netto, ze wszystkimi kosztami i tak dalej, okazuje się, że kończysz na tym, iż go spłacasz.”

Wciąż jednak trudno uwierzyć w zaistniałą sytuację…