Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Netflix wejdzie do Polski?!

Czym jest Netflix? Poza granicami Polski nie trzeba przedstawiać go nikomu. To najbardziej znana na świecie platforma VOD (Video on Demand – wideo na żądanie). Znakomita alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za klasyczną telewizją, a chcą sięgać po legalne treści. Netflix posiada bogatą ofertę filmów i seriali… a co więćej, produkuje własne. Tegoroczny hit “Daredevil” ze znakomitą rolą Vincenta D’Onofrio w roli Wilsona Fiska/Kingpina oraz Charliego Coxa wcielającego się w tytułowego bohatera to właśnie produkcja wypuszczona przez Netflix.

Wielokrotnie można było spotkać się z narzekaniem fanów produkcji, że nie istnieje legalny dostęp do Netfliksa w naszym kraju. Szef platformy oznajmił jednak, że chciałby, żeby do końca 2016 roku ta była dostępna na całym świecie. Wiadomo już, że niedługo pojawi się we Włoszech i Hiszpanii. Od kilku miesięcy w niektórych produkcjach z biblioteki Netfliksa można znaleźć polskie napisy. A obecnie, co najważniejsze, na stronie platformy można znaleźć komunikat “We’ll be available in Polska soon”.

Czy dla wszystkich jest to powód do radości? Podczas międzynarodowej konferencji przedstawiciele telewizji TVN oraz grupy ONET ostrzegali, że Polacy wolą tradycyjne formy i Netflix nie ma szans na sukces w naszym kraju. Warto jednak zauważyć, że Netflix nie kieruje swojej oferty do odbiorców telewizji. Wychodzi on z wyciągniętą ręką do tych, którzy obecnie spędzają czas na torrentach lub opłacają abonamenty portalom w stylu zamkniętego niedawno iitv – oferujących mniej więcej to, co Netflix, tyle że nielegalnie. Badania pokazują, że piraci to jednocześnie ta grupa, która wydaje na kulturę najwięcej. Sięganie po pirackie treści użytkownicy takich portali motywują dostępnością oraz jakością tłumaczenia (w klasycznej telewizji byliby skazani na lektora). Pojawienie się Netfliksa zweryfikuje, na ile to deklaracje, a na ile rzeczywista potrzeba. Teoretycznie taką możliwość stwarzało wcześniej HBO GO – ale nie jest ono dostępne bez wykupienia abonamentu telewizyjnego na HBO, co mocno przedraża koszty dla kogoś niekorzystającego z telewizji.

Ekipa Kawerny mocno trzyma kciuki za Netflix, którego z niecierpliwością wyglądała od lat.

źródło serialowa.pl, naekranie, wirtualnemedia