Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Nie żyje David Prowse

Dotarły do nas smutne wieści z uniwersum „Gwiezdnych Wojen”. W wieku 85 lat zmarł David Prowse, aktor wcielający się w klasycznej trylogii w postać Lorda Vadera.

David Prowse urodził się 1 lipca 1935 roku w Bristolu. W młodości uprawiał sport, był kulturystą i sztangistą. W 1960 roku rywalizował o tytuł Mr. Universe, a w latach 1962-64 wygrywał brytyjskie mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów. Właśnie w latach 60-tych rozpoczął swoją karierę aktorską.

Stał się rozpoznawalny na całym świecie przede wszystkim dzięki roli czarnego charakteru w oryginalnej trylogii „Gwiezdnych wojen”, Dartha Vadera. Jednak wystąpił też w innych produkcjach m.in. w „Mechanicznej pomarańczy”, „Casino Royale”, „Horror Frankensteina” czy „Frankenstein i potwór z piekła”. W rodzinnej Wielkiej Brytanii aktor był znany jako Green Cross Code Man. W tego bohatera edukacyjnego serialu dla dzieci wcielał się od 1967 do 1990 roku.

W 2000 roku otrzymał za to Order Imperium Brytyjskiego z rąk królowej Elżbiety II, a w 2015 zrealizowano film dokumentalny poświęcony Prowse’owi zatytułowany „I Am Your Father”. O śmierci Davida Prowse’a poinformował jego agent. Aktor zmarł 28 listopada 2020 roku w Londynie.