Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Oscary 2018 – znamy zwycięzców!

90. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej już za nami. Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej gali okazał się „Kształt wody”, który zgarnął cztery statuetki (z 13 nominacji), w tym te najważniejsze: za najlepszy film i najlepszego reżysera. Kto jeszcze dostał wymarzonego Oscara?

Listę zwycięzców 90. edycji Oscarów prezentujemy poniżej:

Najlepszy film: Kształt wody – Guillermo del Toro i J. Miles Dale
Nominacje:
Czas mroku – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten i Douglas Urbanski
Czwarta władza – Amy Pascal, Steven Spielberg i Kristie Macosko Krieger
Dunkierka – Emma Thomas i Christopher Nolan
Lady Bird – Scott Rudin, Eli Bush i Evelyn O’Neill
Nić widmo – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison i Daniel Lupi
Tamte dni, tamte noce – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges i Marco Morabito
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri – Graham Broadbent, Pete Czernin i Martin McDonagh
Uciekaj! – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. i Jordan Peele

Najlepszy reżyser: Guillermo del Toro – Kształt wody
Nominacje:
Christopher Nolan – Dunkierka
Greta Gerwig – Lady Bird
Jordan Peele – Uciekaj!
Paul Thomas Anderson – Nić widmo

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Gary Oldman – Czas mroku jako Winston Churchill
Nominacje:
Daniel Day-Lewis – Nić widmo jako Reynolds Woodcock
Daniel Kaluuya – Uciekaj! jako Chris Washington
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq. jako Roman J. Israel
Gary Oldman – Czas mroku jako Winston Churchill
Timothée Chalamet – Tamte dni, tamte noce jako Elio Perlman

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Frances McDormand – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri jako Mildred Hayes
Nominacje:
Margot Robbie – Jestem najlepsza. Ja, Tonya jako Tonya Harding
Meryl Streep – Czwarta władza jako Katharine Graham
Sally Hawkins – Kształt wody jako Elisa Esposito
Saoirse Ronan – Lady Bird jako Christine “Lady Bird” McPherson

Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri jako Jason Dixon
Nominacje:
Christopher Plummer – Wszystkie pieniądze świata jako J. Paul Getty
Richard Jenkins – Kształt wody jako Giles
Willem Dafoe – The Florida Project jako Bobby Hicks
Woody Harrelson – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri jako Bill Willoughby

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Allison Janney – Jestem najlepsza. Ja, Tonya jako LaVona Golden
Nominacje:
Laurie Metcalf – Lady Bird jako Marion McPherson
Lesley Manville – Nić widmo jako Cyril Woodcock
Mary J. Blige – Mudbound jako Florence Jackson
Octavia Spencer – Kształt wody jako Zelda Fuller

Najlepszy scenariusz oryginalny: Uciekaj! – Jordan Peele
Nominacje:
I tak cię kocham – Emily V. Gordon i Kumail Nanjiani
Kształt wody – Guillermo del Toro i Vanessa Taylor
Lady Bird – Greta Gerwig
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Najlepszy scenariusz adaptowany: Tamte dni, tamte noce – James Ivory; oparty na powieści André Acimana
Nominacje:
Gra o wszystko – Aaron Sorkin; oparty na wspomnieniach Molly Bloom
Logan: Wolverine – Scenariusz: Scott Frank, James Mangold i Michael Green; Fabuła: James Mangold w oparciu o postaci z komiksów X-Men i ich adaptacji filmowych
Mudbound – Virgil Williams i Dee Rees; oparty na powieści Mudbound, napisanej przez Hillary Jordan
The Disaster Artist – Scott Neustadter i Michael H. Weber; oparty na książce Grega Sestero i Toma Bissella

Najlepszy długometrażowy film animowany: Coco – Lee Unkrich i Darla K. Anderson
Nominacje:
Dzieciak rządzi – Tom McGrath i Ramsey Ann Naito
Fernando – Carlos Saldanha
The Breadwinner – Nora Twomey i Anthony Leo
Twój Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Ivan Mactaggart

 

Najlepszy film nieanglojęzyczny: Fantastyczna kobieta (Chile); reżyseria: Sebastian Lelio
Nominacje:
Dusza i ciało (Węgry); reżyseria: Ildikó Enyedi
L’insulte (Liban); reżyseria: Ziad Doueiri
Niemiłość (Rosja); reżyseria: Andriej Zwiagincew
The Square (Szwecja); reżyseria: Ruben Östlund

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: Heaven is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel
Nominacje:
Edith+Eddie – Laura Chekoway i Thomas Lee Wright
Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon i Kerrin Sheldon
Knife Skills – Thomas Lennon
Traffic Stop – Kate Davis i David Heilbroner

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: The Silent Child – Chris Overton i Rachel Shenton
Nominacje:
DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
My Nephew Emmett – Kevin Wilson, Jr.
The Eleven O’Clock – Derin Seale i Josh Lawson
Watu Wote/All of Us – Katja Benrath i Tobias Rosen

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Dear Basketball – Glen Keane i Kobe Bryant
Nominacje:
Garden Party – Victor Caire i Gabriel Grapperon
Lou – Dave Mullins i Dana Murray
Negative Space – Max Porter i Ru Kuwahata
Revolting Rhymes – Jakob Schuh i Jan Lachauer

Najlepsza muzyka: Kształt wody – Alexandre Desplat
Nominacje:
Dunkierka – Hans Zimmer
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – John Williams
Nić widmo – Jonny Greenwood
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri – Carter Burwell

Najlepsza piosenka: “Remember Me” z filmu Coco – muzyka i tekst: Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez
Nominacje:
“Mighty River” z filmu Mudbound – muzyka i tekst: Mary J. Blige, Raphael Saadiq i Taura Stinson
“Stand Up For Something” z filmu Marshall – muzyka: Diane Warren; tekst: Common i Warren
“This Is Me” z filmu Król rozrywki – muzyka i tekst: Benj Pasek & Justin Paul
„Mystery of Love” z filmu Tamte dni, tamte noce – muzyka i tekst: Sufjan Stevens

Najlepszy montaż dźwięku: Dunkierka – Richard King i Alex GibsonBaby Driver – Julian Slater
Nominacje:
Blade Runner 2049 – Mark Mangini i Theo Green
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – Matthew Wood i Ren Klyce
Kształt wody – Nathan Robitaille i Nelson Ferreira

Najlepszy dźwięk: Dunkierka – Mark Weingarten, Gregg Landaker i Gary A. Rizzo
Nominacje:
Baby Driver – Julian Slater, Tim Cavagin i Mary H. Ellis
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill i Mac Ruth
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce i Stuart Wilson
Kształt wody – Christian Cooke, Brad Zoern i Glen Gauthier

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: Kształt wody – scenografia : Paul Denham Austerberry; dekoracja wnętrz: Shane Vieau i Jeff Melvin
Nominacje:
Blade Runner 2049 – scenografia : Dennis Gassner; dekoracja wnętrz: Alessandra Querzola
Czas mroku – scenografia : Sarah Greenwood; dekoracja wnętrz: Katie Spencer
Dunkierka – scenografia : Nathan Crowley; dekoracja wnętrz: Gary Fettis
Piękna i Bestia – scenografia : Sarah Greenwood; dekoracja wnętrz: Katie Spencer

Najlepsze zdjęcia: Blade Runner 2049 – Roger Deakin
Czas mroku – Bruno Delbonnel
Dunkierka – Hoyte van Hoytema
Kształt wody – Dan Laustsen
Mudbound – Rachel Morrison

Najlepsza charakteryzacja: Czas mroku – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski i Lucy Sibbick
Nominacje:
Cudowny chłopak – Arjen Tuiten
Powiernik królowej – Daniel Phillips i Lou Sheppard

Najlepsze kostiumy: Nić widmo – Mark Bridges
Nominacje:
Czas mroku – Jacqueline Durran
Kształt wody – Luis Sequeira
Piękna i Bestia – Jacqueline Durran
Powiernik królowej – Consolata Boyle

Najlepszy montaż: Dunkierka – Lee Smith
Nominacje:
Baby Driver – Paul Machliss i Jonathan Amos
Jestem najlepsza. Ja, Tonya – Tatiana S. Riegel
Kształt wody – Sidney Wolinsky
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Najlepsze efekty specjalne: Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert i Richard R. Hoover
Nominacje:
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan i Chris Corbould
Kong: Wyspa Czaszki – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza i Mike Meinardus
Strażnicy Galaktyki vol. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner i Dan Sudick
Wojna o planetę małp – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon i Joel Whis