Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Podsumowanie weekendowego Box Office w Stanach Zjednoczonych

Miniony długi weekend upłynął w USA pod znakiem Święta Dziękczynienia. Był to udany okres dla kin, gdyż wiele osób postanowiło spędzić czas wolny na seansach. Jak prezentują się dochody branży kinowej?

W porównaniu do świątecznego okresu z ostatnich dwóch lat, ostatnie Święto Dziękczynienia przyniosło lepsze zyski. Z premierowych produkcji bez wątpienia najlepiej wypadła disnejowska „Moana” („Vaiana: Skarb oceanu”) – od środy, 23 listopada, zarobiła 81,1 mln dolarów. Jest to drugie najlepsze pięciodniowe otwarcie związane z obchodami Święta Dziękczynienia w USA. Lepszy start miała jedynie „Kraina lodu” – 93,6 mln dolarów. W sam weekend „Moana” zarobiła 55,5 mln dolarów, co daje Disneyowi trzecie najlepsze otwarcie w weekend po Dniu Dziękczynienia.

Zbyt dobrych wyników nie osiągają natomiast „Sprzymierzeni” od Roberta Zemeckisa, którzy na ekranach goszczą od 23 listopada. Melodramat zarobił w weekend 13 mln, a łączne zyski produkcji to 18 mln dolarów, co przy kosztach produkcji wynoszących 85 milionów dolarów, daje pełne prawo do mówienia o porażce. Kolejna premiera, „Zły Mikołaj 2”, również nie zdobył popularności wśród widzów. Do tej pory obraz zarobił jedynie 9 milionów dolarów, z czego 6,1 mln dolarów w weekend, co dało mu ósmą pozycję w rankingu. Jest to wynik rozczarowujący, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że poprzednia odsłona w ciągu pierwszych trzech dni na ekranach zarobiła 12,3 mln dolarów.

Przed czwartkowym Dniem Dziękczynienia granicę 100 milionów dolarów przekroczył spin-off „Harry’ego Pottera” – „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, które na swoim koncie zgromadziły 156,2 mln dolarów. Pozostałe premiery weekendu, m.in. „Dear Zindagi” czy „Lion” nie zyskały zainteresowania widzów, a animacja „Trolle” od DreamWorks zanotowała 40% spadek. Natomiast największe rozczarowanie przyniosła produkcja Warrena Beatty’ego „Rules Don’t Apply”, która przy budżecie wynoszącym 25 milionów dolarów, zarobiła do tej pory jedynie 2,2 mln dolarów.

Tak prezentuje się pierwsza dziesiątka zestawienia weekendowego box office:

box office weekend

Natomiast pierwsza dwudziestka tegorocznych premier wygląda następująco:

box office roczny 2016

Box Office Mojo przedstawił także najgorsze otwarcia wszech czasów w szerokiej dystrybucji, a wśród nich na 6 miejscu uplasowała się wspomniana produkcja „Rules Don’t Apply”, a na 8 miejscu – tegoroczny debiut reżyserski Luke’a Scotta, „Morgan”.

box office najgorszy wszech czasów

Źródło: boxofficemojo.com