Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Powstały aż trzy różne zakończenia Rogue One

Fani “Gwiezdnych Wojen” uwielbiają legendy wokół uniwersum za ich złożoność, rozmach i w zasadzie nieskończone możliwości. Zainteresowanie budzą również różne oryginalne zakończenia, które mogły zwieńczyć produkcję “Łotr 1.”

Dzięki scenarzyście Gary’emu Whittcie wiemy teraz nieco więcej o pierwotnym zakończeniu produkcji – tym, którego nigdy nie nakręcono, a także o trzech innych możliwych rozwiązaniach, które mogły się pojawić.

Reżyser Gareth Edwards powiedział, że w pierwszym szkicu scenariusza Jyn Erso i Cassian Andor pozostawali przy życiu – nie dlatego, że uważano to zakończenie za właściwe, ale dlatego, że ekipa nie wyobrażała sobie dalszego ciągu produkcji uśmiercając postaci:

Wiele razy dyskutowaliśmy o pierwszym scenariuszu Gary’ego Whitty i stało się jasnym, że zamierzamy zabić wielu bohaterów. Być może wszystkich. Stwierdziliśmy, że producenci nie pozwolą nam tego zrobić, a Jyn i Cassian muszą przeżyć. Potem Kathleen Kennedy [prezes Lucasfilm] przeczytała nasz scenariusz i zapytała “czy oni wszyscy nie powinni zginąć?”. Powiedzieliśmy: “Tak, chętnie byśmy ich uśmiercili, ale czy możemy?”. Odpowiedziała: “Możemy zrobić cokolwiek zechcemy.”

Whitta dodał, że wersja szybko została porzucona, ale zawierała w sobie np. scenę, w której Jyn i Cassian nie muszą wspinać się na wielką wieżę po kradzieży planów z Gwiazdy Śmierci, a zamiast tego zabiera ich statek rebeliantów, po czym atakuje ich statek Dartha Vadera.

W jednym z zwiastunów „Rogue One” zaprezentowano scenę akcji na plaży w Scarif, gdzie Jyn i Cassian są ostrzeliwani przez Imperium. W filmie Jyn i Cassian w zasadzie tylko obserwowali scenę walki na plaży. Co więc się stało? Edwards wyjaśnił:

Zmieniła się lokacja wieży transmisyjnej, oddzielono ją od głównej bazy w Scarif. Żeby dostarczyć plany, bohaterowie musieli uciekać przez plażę i dotrzeć do wieży.

Uważne przyjrzenie się trailerowi ujawnia także, że K-2SO również brał udział w akcji podczas tej właśnie sekwencji, co wskazuje na to, że postać została później usunięta i nie znalazło się dla niej miejsce w ostatecznej wersji. Edwards wyjaśnił, że ta wersja zakończenia była po prostu zbyt skomplikowana:

Film wydawał się zalatywać dłużyzną. Musieliśmy znaleźć sposób na skompresowanie trzeciego aktu, który był nieco za długi. Szybkim rozwiązaniem okazało się przeniesienie wieży poza bazę. Wszystko zostało skompresowane.

Ostatnią z alternatywnych wersji zakończenia jest wersja, w której wszyscy (w tym Jyn i Cassian) giną w finałowej bitwie. Teoretycznie jest to ciekawsza wersja, niż ucieczka statkiem i akcja na plaży – tak twierdzi reżyser.

Można stwierdzić tylko tyle, że proces produkcji filmów jest swego rodzaju podróżą, a pierwsze szkice nigdy nie są ostatecznymi. Nawet pierwsze ujęcia czy w całości nakręcone sceny często wypadają z ostatecznej wersji filmu.