Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Poznajcie nominacje do nagród BAFTA 2018

Poznaliśmy nominowanych do tegorocznej edycji nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. O największym sukcesie mogą mówić twórcy „Kształtu wody” – Guillermo Del Toro wraz z całą ekipą, gdyż ich film zgarnął aż 12 nominacji. Po osiem nominacji otrzymały „Blade Runner 2049” i „Dunkierka”.

We wtorek rano w Londynie ogłoszono nominacje do 71. nagród BAFTA. Wśród nominowanych filmów znalazł się również polsko-brytyjski „Twój Vincent”, który wcześniej był również nominowany do Złotych Globów. Wtedy nie udało się zdobyć statuetki, ale teraz pojawia się nowa szansa.

Poniżej prezentujemy listę wszystkich produkcji, twórców oraz aktorów nominowanych w 71. edycji British Academy Film Awards, a zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 18 lutego 2018 roku.

Najlepszy film:
“Czas mroku”
“Dunkierka”
“Kształt wody”
“Tamte dni, tamte noce”
“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy brytyjski film:
“Czas mroku”
“Lady M.”
“Paddington 2”
“Piękny kraj”
“The Death of Stalin”
“Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Debiut brytyjskiego producenta, scenarzysty, reżysera:
“Jawbone”
“Kingdom of Us”
“Lady M.”
“Nie jestem czarownicą”
“The Ghoul”

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
“Elle”
“Klient”
“Najpierw zabili mojego ojca”
“Niemiłość”
“Służąca”

Najlepszy dokument:
“Ikar”
“Jane”
“Miasto duchów”
“Nie jestem twoim murzynem”
“Niewygodna prawda 2”

Najlepsza animacja:
“Coco”
“Nazywam się cukinia”
“Twój Vincent”

Najlepszy reżyser:
Christopher Nolan – “Dunkierka”
Denis Villeneuve – “Blade Runner 2049”
Guillermo del Toro – “Kształt wody”
Luca Guadagnino – “Tamte dni, tamte noce”
Martin McDonagh – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Greta Gerwig – “Ladybird”
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor – “Kształt wody”
Jordan Peele – “Uciekaj!”
Martin McDonagh – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Steven Rogers – “I, Tonya”

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Aaron Sorkin – “Gra o wszystko”
Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider – “The Death of Stalin”
James Ivory – “Tamte dni, tamte noce”
Matt Greenhalgh – “Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Simon Farnaby, Paul King – “Paddington 2”

Najlepsza aktorka w roli głównej:
Annette Bening – “Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Frances McDormand – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Sally Hawkins – “Kształt wody”
Saoirse Ronan – “Ladybird”

Najlepszy aktor w roli głównej:
Daniel Day-Lewis – “Nić widmo”
Daniel Kaluuya – “Uciekaj!”
Gary Oldman – “Czas mroku”
Jamie Bell – “Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Timothée Chalamet – “Tamte dni, tamte noce”

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej:
Allison Janney – “I, Tonya”
Kristin Scott Thomas – “Czas mroku”
Laurie Metcalf – “Ladybird”
Lesley Manville – “Nić widmo”
Octavia Spencer – “Kształt wody”

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej:
Christopher Plummer – “Wszystkie pieniądze świata”
Hugh Grant – “Paddington 2”
Sam Rockwell – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Willem Dafoe – “The Florida Project”
Woody Harrelson – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepsza muzyka:
Alexandre Desplat – “Kształt wody”
Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer – “Blade Runner 2049”
Dario Marianelli – “Czas mroku”
Hans Zimmer – “Dunkierka”
Jonny Greenwood – “Nić widmo”

Najlepsze zdjęcia:
Ben Davis – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Bruno Delbonnel – “Czas mroku”
Dan Laustsen – “Kształt wody”
Hoyte van Hoytema – “Dunkierka”
Roger Deakins – “Blade Runner 2049”

Najlepszy montaż:
Joe Walker – “Blade Runner 2049”
Jon Gregory – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Jonathan Amos, Paul Machliss – “Baby Driver”
Lee Smith – “Dunkierka”
Sidney Wolinsky – “Kształt wody”

Najlepsza scenografia:
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – “Blade Runner 2049”
Nathan Crowley, Gary Fettis – “Dunkierka”
Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau – “Kształt wody”
Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Czas mroku”
Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Piękna i bestia”

Najlepsze kostiumy:
Jacqueline Durran – “Czas mroku”
Jacqueline Durran – “Piękna i bestia”
Jennifer Johnson – “I, Tonya”
Luis Sequeira – “Kształt wody”
Mark Bridges – “Nić widmo”

Najlepsza charakteryzacja:
Daniel Phillips – “Powiernik królowej”
David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji – “Czas mroku”
Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee – “I, Tonya”
Donald Mowat, Kerry Warn – “Blade Runner 2049”
Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten – “Cudowny chłopak”

Najlepszy dźwięk:
Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern – “Kształt wody”
Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood – “Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”
Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten – “Dunkierka”
Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth – “Blade Runner 2049”
Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater – “Baby Driver”

Najlepsze efekty specjalne:
“Blade Runner 2049”
“Dunkierka”
“Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”
“Kształt wody”
“Wojna o planetę małp”

Najlepsza brytyjska animacja krótkometrażowa:
“Głowa na karku”
“Mamoon”
“Poles Apart”

Najlepszy brytyjski film krótkometrażowy:
“A Drowning Man”
“Aamir”
“Cowboy Dave”
“The Work”
“Wren Boys”

Wschodząca gwiazda:
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet