Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Proces między Tolkien Estate i Warner Bros. zakończony

Ciąg spraw sądowych między Warner Bros. i fundacją Tolkien Estate zajmującą się chronieniem praw autorskich wielkiego pisarza po kilku latach został wreszcie zakończony. Konflikt dotyczył oczywiście praw do “Hobbita” i “Władcy Pierścieni”.

Filmy o Śródziemiu produkowane przez Warner Bros. i New Line w reżyserii Petera Jacksona były ogromnym sukcesem, który nie tylko pozwolił ekipie na zarobienie ogromnych pieniędzy, ale także zrzeszył nową generację fanów sagi. “Władca Pierścieni” był również swego rodzaju furtką dla innych filmów w swoim gatunku, a “Powrót Króla” czyli finałowa odsłona produkcji zdobył rekordowe 11 Oscarów, w tym jeden za najlepszy film. Jest to jedyny film fantasy, który dostąpił takiego zaszczytu.

Problem pojawił się w 2012 roku, bo Tolkien Estate i wydawca Harper Collins zarzucili Warner Bros. niewłaściwe użycie franczyzy w mediach. Dokładniej rzecz biorąc, fundacja określiła grę “Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring: Online Slot Game” obraźliwą dla dziedzictwa Tolkiena i powołało się na ponad dziesięcioletnie kontrakty. Warner Bros. odpowiedziało pozwem, tłumacząc go tym, że przez pretensje Tolkien Estate studio ma ograniczoną możliwość promowania filmów i może je to kosztować miliony dolarów.

Po latach wyjątkowo zażartych bojów proces został umorzony. Warunki ugody nie są znane, ale na horyzoncie wciąż pozostaje gra “Middle-earth: Shadow of War”, można więc spodziewać się, że strony doszły do właściwego porozumienia.