Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Rzeczy które zmienił George Lucas tworząc Powrót Jedi

Minęły 32 lata odkąd po raz pierwszy zobaczyliśmy na ekranach “Powrót Jedi”. 18 grudnia będziemy mogli zobaczyć „Przebudzenie mocy”. Teraz przypominamy sobie „Powrót Jedi” (który najbardziej namieszał wśród fanów dzieląc ich na obozy z ewokami i bez nich. Jednak istnieje sporo rozbieżności pomiędzy oryginalną historią a wersją George’a Lucasa. Lucas stworzył film bardziej przyjazny dla dzieci. Dlaczego?

Większość pieniędzy na produkcję pochodziła z udziałów w sprzedaży zabawek, więc widocznie był to pewien ukłon w tę stronę. Z tego powodu w serii dokonało się kilka zmian…

1. Oryginalnie Han Solo umiera – ale jak można było uśmiercić postać, którą wszyscy pokochali?

2. Ewoki tak właściwie nie były mówiącymi misiami – Ewoki były tak naprawdę stworzeniami jaszczuropodobnymi. Ale przecież misie są znacznie przyjemniejsze…(lepiej się sprzedają…)

3. Złagodzono tytuł – początkowo brzmiał on „Revenge of the Jedi”

4. Siły Rebeliantów miały zostać stracone – dobrzy goście zawsze żyją długo i szczęśliwie, ale tutaj miało być inaczej. Dopiero Lucas sprawił, że siły Rebeliantów wygrały.

5. Relacja Dartha Vadera i Luke’a nigdy nie została dokładnie wyjaśniona – stosunek Vadera do Luke’a miał pozostać niewyjaśniony, ale psycholog dziecięcy ostrzegł Lucasa, że może mieć to zły wpływ na dzieci

6. Gary Kurtz został zwolniony za to, że był zbyt dobry – Kurtz był producentem oryginalnych GW, miał główny wkład w wiele aspektów „Imperium kontratakuje”. Miał on nieco inną wizję niż Lucas co do „Powrotu Jedi”, więc został zwolniony.

7. Użycie mocy duszenia przez Vadera – robił to nie raz i było oczywiste, że w „Powrocie Jedi” zrobi to po raz ostatni. Jednak scena ta została wycięta, ponieważ Lucas uznał ją za zbyt drastyczną dla dzieci.

8. Bobę Fetta zgładzono bez fanfar – postacie takie jak Luke, Leia, Solo czy Vader pojawiały się na ekranie najczęściej. Ewoki również. Niestety, Boba Fett nie miał zapadającej w pamięć sceny śmierci, gdyż Lucas nie zdawał sobie sprawy z jego popularności.

9. Luke okazuje się być dupkiem – zakończenie, w którym Luke siłami dobra pokonuje Vadera, a następnie sam przejmuje jego maskę było czymś mocnym i zaskakującym (Pozostawienie fanów z pytaniem czy Luke przejdzie na ciemną stronę mocy byłoby naprawdę świetne!). Ale taka wersja wydarzeń i promocja zabawek? Niestety, nie idzie to ze sobą w parze. Dlatego Luke na końcu widzi uśmiechające się duchy Obi-Wana, Yody i Anakina… czego w oryginalnej historii nie było.

No i co Wy na to?

rebel