Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Światowy dzień Smerfów: 25 czerwca!

Świętujemy urodziny Peyo, twórcy Smerfów, organizując Smerfne imprezy na całym świecie i podejmując próbę bicia rekordu Guinnessa w największym zgromadzeniu ludzi przebranych za Smerfy w ciągu 24 godzin

W sobotę 25 czerwca 2011 roku, w ramach obchodzenia urodzin Peyo, twórcy Smerfów (urodzonego 25 czerwca 1928), Columbia Pictures i Sony Pictures Animation podejmą się koordynacji imprez będących częścią Światowego Dnia Smerfów, wydarzenia zapowiadającego wędrówkę Smerfów na ekrany kin, ogłosił dzisiaj Marc Weinstock, szef światowego marketingu Sony Pictures. Film Smerfy, produkcja Columbia Pictures i Sony Pictures Animation zostanie wprowadzony do kin 19 sierpnia 2011.

Komentując swoje ogłoszenie, Weinstock dodał, „Jest bardzo niewiele postaci filmowych, które stały się takimi ikonami jak Smerfy i od ponad 50 lat bawią całe pokolenia. Stworzeni przez Peyo bohaterowie trwają od lat i dlatego Światowy Dzień Smerfów jest idealnym sposobem na obchodzenie urodzin ich twórcy.”

W trakcie trwania Światowego Dnia Smerfów, podczas gdy jego uczestnicy będą brać udział w związanych ze Smerfami konkurencjach w wielu miastach na świecie, zostaną także zachęceni do przyjścia na imprezy przebranych za Smerfy, po to aby podjąć próbę ustanowienia nowego Światowego Rekordu Guinnessa w największym zgromadzeniu ludzi przebranych za Smerfy w ciągu 24 godzin. Aby próba bicia rekordu została wpisana do księgi Rekordów Guinnessa, na świecie, w różnych miejscach musi zgromadzić się łącznie ponad 2 510 Smurfów. Sędziowie reprezentujący Światowe Rekordy Guinnessa będą obecni w 12 miastach, gdzie oczekiwane są setki uczestników, którzy pojawią się na imprezach przebrani za Smerfy (biały smerfna czapeczka, białe spodnie i buty oraz pomalowane na niebiesko odsłonięte części ciała). Chociaż wszyscy proszeni są o przybycie w kostiumach Smerfów, na imprezie dostępne będą czapeczki Smurfów i niebieskie koszulki i białe spodnie. W Warszawie na zakończenie ugościmy wszystkich uczestników wielkim tortem w kształcie Smerfa .

smerfy1Wśród miast uczestniczących w próbie bicia rekordu są Bruksela (w Belgii urodził się Peyo), Ateny, Scheveningen, Dublin, Mexico City, Panama City, Warszawa/plac pod Kinoteka/, Moskwa, Johannesburg, Nowy Jork i Londyn. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w Smurfs Experience w Londynie, gdzie operator sieci komórkowej O2 zamieni się na „O-Blue” oraz w imprezie rodzinnej w Nowym Jorku „Smurf Street Blueport”. W Belgii natomiast, w zabawie weźmie udział rodzina Peyo.

Dodatkowo, z okazji Światowego Dnia Smerfów, odbędą się specjalne imprezy w wielu innych miejscach na świecie. Na przykład w Hiszpanii, mieszkańcy Júzcar, w prowincji Malaga – jednego ze słynnych Białych Miasteczek Andaluzji znanego z charakterystycznych białych ścian – będą świętować malując całe miasteczko na niebiesko. Co więcej pełnowymiarowe figurki Smerfów (o wysokości 19 cm) zaludnią paryski Trocadero Terrace (na przeciwko wieży Eiffela), główny plac w Reykjaviku, międzynarodowy port lotniczy El Dorado w Bogocie oraz obszary ruchu drogowego w Genewie i Zurychu. Na Tajwanie, słynny Czerwony Dom zostanie zamieniony w „Niebieski Dom” pełen figurek Smerfów. W Kopenhadze, impreza odbędzie się w parku rozrywki Tivoli Gardens, gdzie na uczestników będzie czekać malowanie twarzy, tańce i wiele innych atrakcji. W Los Angeles, w Santa Monica Place, odbędzie się uroczyste świętowanie urodzin Peyo połączone ze Smerfnymi rozrywkami.

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Smurfów można znaleźć na stronie www.dzien-smerfa.pl

Smerfy zadebiutują na dużym ekranie w formacie 3D w produkcji Columbia Pictures/Sony Pictures Animation. Uciekając przed złośliwym czarnoksiężnikiem Gargamelem, Smerfy przy użyciu magicznego portalu wydostają się ze swojej wioski i lądują w samym środku nowojorskiego Central Parku. Liczące sobie niewiele ponad 19 cm wzrostu, zagubione w wielkim mieście, Smurfy muszą odnaleźć drogę do domu, zanim na ich ślad wpadnie Gargamel. Film został wyreżyserowany przez Raja Gosnella. Produkcja – Jordan Kerner. Scenariusz – J. David Stem & David N. Weiss oraz Jay Scherick & David Ronn na podstawie historii J. Davida Stema & Davida N. Weissa, opartej na postaciach i pracach stworzonych przez Peyo.

O Smurfach

Historia Smerfów – stworzona przez Peyo – rozpoczęła się w 1958 roku wydaniem komiksów, które zostały później przeniesione zarówno na mały jak i duży ekran. Na przestrzeni lat, te małe niebieskie postaci nie ograniczały się tylko do książek i ekranu. Były inspiracją do nagrań muzycznych, które sprzedawały się w milionach egzemplarzy, kolekcji figurek, zabawek i wielu innych produktów. Ostatecznie powstało ponad 3 tysiące produktów, a czołowe marki i firmy dystrybuowały swoje towary także przy pomocy Smurfów. Regularnie powstają nowe projekty sprawiając, że sukces Smerfów ma globalny zasięg!smerfy2