Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Villeneuve o finansowej klapie Blade Runner 2049

Choć wielu fanów obawiało się tego, jak wypadnie „Blade Runner 2049”, to trzeba przyznać, że film przerósł wszelkie oczekiwania i był po prostu genialny. Niestety okazuje się, że w box office nie sprawdził się już tak dobrze. W skali światowej przyniósł zysk w wysokości ok. 252 milionów dolarów, przy budżecie 155 milionów. Nie jest to może gigantyczny zawód, ale jednak mogło być znacznie lepiej. Krytycy się zgodzili: „Blade Runner 2049” to majstersztyk. Co więc poszło nie tak?

Reżyser Denis Villeneuve ma swoją opinię na ten temat:

– Wciąż to przetrawiam. To był najlepiej recenzowany film w moim życiu. Nigdy nie zrobiłem filmu, który zostałby tak dobrze przyjęty. W pewnym momencie stan sprzedaży w Stanach zawiódł, taka prawda, ponieważ takie filmy są drogie. Wpłynęło sporo pieniędzy, ale wciąż nie tyle, ile powinno. Może dlatego, że ludzie nie są zbyt zapoznani z tym uniwersum. No i film jest długi. Nie wiem, to dla mnie wciąż tajemnica.

Film trwa prawie trzy godziny, ale to raczej nie to jest powodem, dla którego sprzedaż biletów nie była aż tak zadowalająca. Obsada jest wspaniała, recenzje znakomite, więc przyczyna musi tkwić w czymś innym. Tylko w czym?