Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Villeneuve o reboocie Diuny

Wielu ludzi z Hollywood pragnie pracować przy projekcie, przy którym nigdy nie będzie im to dane, ale nikt nie zabrania im o nich mówić. Na przykład jednym z osobistych marzeń reżysera „Nowego Początku”, Denisa Villeneuve, jest wyreżyserowanie reboota „Diuny”.

Co ciekawe, podobno prowadzi obecnie w tym temacie negocjacje z Legendary Pictures. Jego trzy ostatnie filmy, „Prisoners”, „Sicario” i „Nowy Początek” całkiem dobrze poradziły sobie w box office, a krytycy ocenili je pozytywnie. Najlepiej poradził sobie „Nowy Początek”. Obecnie Villeneuve pracuje też nad sequelem „Łowcy Androidów”, „Blade Runner 2049”. Przyznaje jednak, że „Diuna” jest czymś, o czym od lat marzy:

Na to, aby stworzyć sci-fi, czekałem bardzo długo. „2001: A Space Oddysey” jest filmem, który wywarł na mnie ogromne wrażenie, gdy byłem nastolatkiem. Podobnie „Blade Runner”. I „Close Encounters of the Third Kind”, który jest jednym z moich ulubionych filmów. Zawsze szukam dobrego materiału sci-fi, a ciężko znaleźć oryginalny i mocny materiał, który nie tyczy się tylko broni. Moim długotrwałym marzeniem jest adaptacja „Diuny”, ale zdobycie praw to długi proces i nie sądzę, żebym odniósł na tym polu sukces. Oczywiście bardzo chciałbym też napisać coś własnego. Mam obecnie dwa projekty sci-fi, które są na różnych stadiach rozwoju. – mówi reżyser.

„Diuna” to naprawdę dobra rzecz, która wywarła wpływ na praktycznie całe kinowe sci-fi, poczynając od „Gwiezdnych Wojen”, a kończąc na „Matrixie”. Akcja powieści Franka Herberta rozgrywa się w odległej przyszłości i opowiada historię Paula Atrydy, który wraz z rodziną podejmuje się rządzić pustynną planetą Arrakis. Kontrolę nad nią pragnie mieć wiele szlacheckich rodzin, gdyż to tam produkuje się bardzo cenny surowiec. Paul i jego rodzina zostają zdradzeni, rozpoczyna się polityczna i religijna walka, zaprezentowana zostaje relacja człowieka z naturą, a Paul musi stanąć na czele rebelii, aby odzyskać kontrolę nad Arrakis.