Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Filmy

Wpływ Księżniczki Marsa na Hollywood

Twórcy superprodukcji science fiction o budżecie 300 mln dolarów pt. „John Carter” opublikowali film zza kulis, w którym opowiadają o wpływie pierwowzoru literackiego z 1912 roku na klasyki kina (recenzja tutaj)

Dowiadujemy się z filmiku to, co jest powszechnie znane – dużo klasyków kina inspirowało się książką Edgara Rice’a Burroughsa z 1912 roku – m.in. inspiracje są wyczuwalne w „Gwiezdnych Wojnach” czy „Avatarze”.

Weteran wojny secesyjnej, John Carter, zostaje przeniesiony na Marsa, gdzie odkrywa bujne życie odmiennej planety, której główni mieszkańcy to ponad 3,5 metrowi zieloni barbarzyńcy. Bohater szybko staje się więźniem stworów, a gdy tylko udaje mu się uciec, poznaje Dejah Thoris, księżniczkę, która bardzo potrzebuje jego pomocy.

Twórcą filmu jest Andrew Stanton, mistrz z Pixara, który zdobył Oscara za animacje „Wall-E” i „Gdzie jest Nemo?”. Przypomnijmy, że na przestrzeni dekad książka „Księżniczka Marsa” inspirowała największych filmowców tworzących klasyki kina science fiction.

W obsadzie są Taylor Kitsch, Lynn Collins, Willem Dafoe, Mark Strong, Bryan Cranston („Breaking Bad”), Thomas Haden Church i James Purefoy („Rzym”). „John Carter” jest aktorskim debiutem Andrew Stantona. Premiera w USA i w Polsce zaplanowana jest na 9 marca.

{youtube}C6ar2Z_cRVg{/youtube}